Ovo nije povratak, ovo je odlazak u nepoznato

    3161

    Alone

    Aeon Wave

    Datum izdanja: 10.05.2007.

    Izdavač: Cold Trinity

    Žanr: Elektronika

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Embrion
    2. Nucleus
    3. Asketobioza
    4. Tehnologija
    5. Aeon Wave
    6. Escape
    7. Metaplazma
    8. Kompleks
    9. Rosa
    10. Monoseks
    11. Ural
    12. Hibrid

    Sjećate li se filma “Demonsko sjeme”? Nikola Vitković na svojem petom albumu kao Alone doveo je vlastiti alter-ego do savršenstva. No “Aeon Wave” je upravo suprotna strana “Proteusa” – emotivnija, ‘prijateljskija’ strana računala koje polako preuzima kontrolu i naposljetku fizički oblik, prešavši granice vlastitog univerzuma.

    Predivna tehno-priča s puno emotivnih poglavlja. Jedan novi, pravovaljani nastavak na temu “Electric Cafe” ili “Man-Amplified”, pomalo zaboravljene ali još uvijek nenadmašne kutke iz daleke budućnosti, u kojima opća tehnologija prakticira svoj vječni ljubavni trokut sa čovjekom i prirodom.

    “Tihi vrisak” u svojem dostojnom nastavku na hladnu egzotiku dalekog sjevera, koji istovremeno ledi krv u žilama i oslobađa emocije u svoj toplini vlastite elektronske duše. “Čovjek koji je pao na zemlju” s glazbom daleke planete gdje vlada virtualna stvarnost ali na umjeren, fino doziran način – savršen svijet budućnosti bez predrasuda, gdje čak i nepoželjno urušavanje programa predstavlja ‘pravu mjeru’, gdje granice mašte određuje samo mirovanje misli.

    Album otvara tema “Embrion” – kojom Alone želi i uspijeva izaći van medijskih okvira ispunjavajući prostor svojim virtualnim elektro-nijansama; u nastavku istih, teme “Nucleus“, “Asketobioza” a posebno “Tehnologija” ili naslovna “Aeon Wave” prostor prerađuju u auditivne ‘op-art’ prizore.

    Muziku podržava

    Ovo je futuristički manifest koji se čita ušima – paralelni svijet u koji je divno pobjeći i neprestano istraživati njegova daleka prostranstva. Jeste li ikad sanjali onaj pomalo neugodan san kad letite nevjerojatnom brzinom i prožima vas adrenalin, uzbuđenje i strah od padanja rastu, ali pad nikako da se dogodi?

    “Aeon Wave” je na čudan način spojio taj moment s glazbom – postigavši metafizičku nijansu zvučnog zida i bijelog šuma koji ga neprestano obilježava i probija.

    Zanimljivo je napomenuti da je “Aeon Waveu” kao pažljivo razrađenoj cjelini nastaloj kroz protekle tri godine, zvukom najviše kumovao prethodni album Alonea – “Analiza” (2003.), na kojem je zvuk nakon ranijih, hermetično-tjeskobnih elektro-rješenja doveden u konkretnije emotivno stanje melodičkih i ritmičkih struktura.

    Teme “Ural“, “Monoseks” ili odjavna “Hibrid” unatoč svojim tihim jezama odišu lijepim, utješnim tonom. Iako Alone novim uratkom ne naginje retrospektivnoj varijanti elektronike, u nekim segmentima novog albuma teško je ne osvrnuti se na tu i takvu nostalgičnost – primjerice u temi “Metaplazma“, himnično-plesnom ulomku kao iskrenoj počasti vremenu u kojem smo živjeli otkrivajući sintetičke tonove, gdje i dalje vlada opčinjenost tom dalekom, pretpostavljenom budućnošću.

    “Alone” je projekt izvorno nastao kao trio 1994. godine, s naslanjanjima na mračniji elektronski zvuk, koji će od prvih konkretnijih snimaka (službeno objavljenih 1997.) iz naslova u naslov evoluirati u sofisticiraniji puls – žila kojom kola zdrava elektronska krv, bez suvišnih organskih naslaga.

    Vokal kao jedini ‘preživjeli’ element tog ‘organskog’ vrši svoju vitalnu funkciju ‘antitijela’ koje drži zdravu ravnotežu između kaloričnih bas i ritam dionica i integralnih sintetičkih melodija.

    “Aeon Wave” uistinu jest odlazak u nepoznato. Ali s tom razlikom da ovdje postoji iskreni smisao za avanturu u kojoj nema slučajnih ni namjernih žrtava. Samo nagrađenih slušanjem jednog introspektivnog remek-djela.

    Muziku podržava