Malo kasno, ali dobrodošlo alternativno predstavljanje

    1314

    Harmful

    7

    Datum izdanja: 05.03.2007.

    Izdavač: Koolarrow Records / Dallas Records

    Žanr: Metal

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Old Mistakes
    2. Another Life
    3. Elaine
    4. Tension
    5. Tenderly
    6. Not In Love
    7. Hide
    8. Recipe
    9. Mesanichta
    10. Break Point
    11. Long Gone

    U petnaestogodišnjoj povijesti ovog frankfurtskog benda, “7” im je, gle čuda, sedmi studijski album. Diskografska karijera im je nešto kraća od ‘životnog vijeka’ i traje 12 godina, a prvi album “Harmful” izašao je 1995. godine. Između ova dva izašlo im je još pet izdanja, koja su redom objavljivana, navodno, pred ‘kućnim pragom’.

    “7” im je prvi, da se tako izrazim, internacionalni album, barem sam na takve podatke naišao, koji je ponuđen na široj sceni. Mnogi će reći da je to ionako nešto nebitno, no vjerujem da će biti i onih kojima će, nakon što čuju ovaj album, biti malo žao što dosad nisu imali ozbiljniji kontakt s ranijim izdanjima Harmfula.

    Pogotovo se to odnosi na ljubitelje alternativnije scene, kakvoj pripada Harmful. Naime, njihova je, dosta melodična muzika, sastavljena od alternativnog i noise rocka, modern metala, post grungea i popa. Bendovi kojima je Harmful, barem dijelom nalik, po meni su, recimo, Smashing Pumpkins, Jane’s Addiction i Helmet.

    Najveća vrijednost ovog materijala je njegova potpuna uravnoteženost, pa tako niti u jednom momentu nema nepotrebnih iskakanja i eksperimentiranja. Barem ne u omjerima koji bi eventualno pokvarili i narušili harmoničnu kompetentnost, koja se vrlo lijepo nazire u kvalitetnoj suradnji između vokalnih i instrumentalnih dijelova.

    Muziku podržava

    Za takva su pozitivna kretanja, uz trio Aren Emirze, Chris Aidonopoulos i Nico Heimann, zaslužne i dvije vrlo poznate osobe; Billy Gould, ex-Faith No More basist, koji je s bendom producirao album, te ‘miksator’ Flemming Rasmussen, najpoznatiji po radu s Metallicom, uz ostalo, producentom njihovog, ali i svemetalnog remek djela “Master of Puppets”.

    Puno sklada, tečnosti, točnosti i relativne razigranosti nude skoro sve pjesme, među kojima izdvajamo one sa žešćim gitarističkim riffovima; “Hide“, “Recipe“, pa “Not in Love“, mid tempo stvar s lijepim, atmosferskim basevima, a kvalitetno pjevanje posebno dolazi do izražaja u “Elaine“.

    Iako postoje male šanse da Harmful ovim albumom, barem na širim prostorima, nadoknadi sve što je do sada propustio, ali, da ima razloga da ga upozna publika sklona gornjim i nekim njima sličnim bendovima, u to nema sumnje.

    Muziku podržava