Izražena sklonost suvremenom jazz pristupu

    1057

    Uri Caine

    Toys

    Datum izdanja: 19.12.2005.

    Izdavač: JMT / Audio Art

    Žanr: Jazz

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Time Will Tell
    2. The Prisoner
    3. Herbal Blue
    4. Or Truth?
    5. Yellow Stars In Heaven
    6. OVER & OUT
    7. Dolphin Dance
    8. Toys
    9. Cantaloupe Island
    10. Woodpecker
    11. I’m meshugahfor my sugah (and my sugah’s meshugah for me)

    Jedno od posljednjih reizdanja u ediciji JMT/81, kojima je njemački izdavač Winter & Winter zaokružio opus tvrtke JMT, drugi je album američkog klavirista Uria Canea. Nazvao ga je “Toys” po skladbi Herbiea Hancocka kojem je posvetio album. Nakon prvog albuma “Sphere Music” (JMT/Winter & Winter/Audio Art), originalno objavljenom 1993., kojim odaje počast slavnom Theloniousu Monku, Caine i na ovom albumu, snimljenom dvije godine poslije, daje do znanja pod kojim utjecajima kreira svoju glazbu.

    No, ti klaviristi nisu jedini koji su ga nadahnjivali i koji su odigrali značajnu ulogu u formiranju karaktera njegove glazbe. O tome je prigodom nastupa na prošlogodišnjem zagrebačkom Muzičkom biennalu izjavio: “Mnogo sam slušao Billa Evansa, Chicka Coreau iz šezdesetih, Keitha Jarretta, Oscara Petersona, McCoya Tynera koji je iz Philadelphije kao i ja. Kretao sam se obrnutim putem jer klaviristi koje sam prve slušao su Herbie Hancock i Chick Corea, kao i mnogi glazbenici mojeg naraštaja. Ali također volim ranije klaviriste poput Reda Garlanda, Wyntona Kellyja, Phineasa Newborna ili Jakija Byarda. Vraćao sam se još više unatrag i počeo slušati glazbenike poput Fatsa Wallera ili Jamesa P. Johnsona, cjelokupno nasljeđe, tu nevjerojatnu tradiciju.”

    Iako je dobro savladao tradiciju, Caine joj ne robuje. Kad svira Monka ili Hancocka on ne oponaša, već na njihovim postavkama razvija osebujan glazbeni pristup koji je, poput njihovih, primjeren razdoblju u kojem djeluje. U izvedbama vlastitih, ali i Hancockovih skladbi: “The Prisoner“, “Dolphin Dance“, “Toys” i “Cantaloupe Island“, na albumu “Toys” iskazuje sklonost suvremenom jazz pristupu i slobodnijim improvizacijama – spoju mainstreama i free jazza.

    U skladu s takvim stavom, za snimanje je odabrao i glazbenike koji su poznati upravo u tom idiomu, zadržavši nekolicinu sa snimnja prethodnog albuma. Uz iskusnije: kontrabasista Davea Hollanda i udaraljkaša Dona Aliasa, to su tada bili uglavnom mladi jazzisti koji su poput njega ostvarili sjajne karijere: bas klarinetist Don Byron, flautist i tenor saksofonist Gary Thomas, trubač Dave Douglas, trombonist Joshua Roseman i bubnjar Ralph Peterson.

    Davor Hrvoj

    Muziku podržava