Strand of Oaks: Kroz nered oslobođena dobra energija

    336

    Strand of Oaks

    Harder Love

    Datum izdanja: 19.01.2018.

    Izdavač: Dead Oceans

    Žanr: Folk-Rock

    Naša ocjena:

    Popis pjesama:

    1. Harder Love
    2. Passing Out
    3. Cry (Alt. Version)
    4. On the Hill (Alt. Version)
    5. Sober
    6. Dream Brother
    7. Rain Won’t Come
    8. Wicked Water
    9. Chill Tent
    10. On the Hill (Extended) (Bonus Track)
    11. Wanna Get Lost (Bonus Track)

    Između albuma “Heal” iz 2014., koji je značio proboj na glazbenu scenu, i “Hard Love” iz 2017., Timothy Showalter, odnosno Strand of Oaks doživio je intenzivne osobne i profesionalne turbulencije. “Heal” je bio izrazito intiman album ispovjedničkoga tona, što ipak nije djelovalo terapeutski, nego autodestruktivno. Nakon tri godine, “Hard Love” donio je zabavu i autoironiju, bez zadiranja u privatne sfere i stare hektične trenutke.

    Ove godine izašao je album “Harder Love“, izdanje za koje nije posve jasno u kojem je odnosu s prethodnikom. U svakom slučaju, nije riječ o nastavku ili produženom izdanju. Možda je najtočnije reći da se radi o kolekciji pjesama nastalih tijekom rada na prethodnom albumu, pjesama koje su bile “preveliki nered” i koje su bile ogoljene, intimne i opet ispovjedničke, što se nije uklapalo u koncept albuma “Hard Love”. Nered od pjesama, kako ih je Showalter nazvao, uglavnom su i ostale nered, jer je producent Ben Vehorn minimalno intervenirao.

    Muziku podržava

    “Harder Love” nedovršen je album, i u glazbenom i u intimnom smislu. Devet pjesama ukupnoga trajanja 35 minuta dokaz su tome, no kvalitativno album ne zaostaje s prethodnim Showalterovim uratcima, štoviše – sirovost, direktnost i tehnička nedorađenost daju posebnu notu cijeloj priči koja se vrti oko Strand of Oaks. Izgleda kao da direktan i iskren pristup vlastitoj prošlosti oslobađa kreativnu energiju i stoga je nered na ovom albumu površinski, iako djeluje kao pokretačka snaga.

    Na ovom albumu Showalter pjeva slobodnije, uvjerljivije i samouvjerenije. Najbolji indikator toga uvodna je numera “Harder Love”, koja je svojim zvukom obuhvatila senzibilitet glazbenika, i onaj koji pokazuje i onaj koji se trudi sakriti. Ova je pjesma ujedno melankolična, radosna, drska, sirova i emotivna. Sljedeća, “Passing Out”, nastavlja s podvojenošću emocija, no svakako da neposrednost koja iz nje izbija, “potpomognuta” nedorađenošću, predstavlja Strand of Oaks u stilu koji mu jako dobro pristaje.

    “Cry (Alt. Version)” i “On the Hill (Alt. Version)”, u izmijenjenim verzijama, jedine su dvije pjesme s prethodnoga izdanja. S minimalnim intervencijama i dorađivanjem obje dočaravaju stanje i sentiment glazbenika, bez uljepšavanja i skrivanja iza tehničke manipulacije.

    Najintimniji trenuci albuma pjesme su “Sober” i “Dream Brother”, ne samo svojom tematikom, nego i činjenicom da se Strand of Oaks opet vraća u ispovjednički modus, ovoga puta uvjerljivije i iskrenije. Dvije bonus numere, od kojih jedna traje skoro trinaest, a druga dvadeset minuta, svojevrstan su apendiks cijelome izdanju, no dobra je odluka da nisu uvrštene u regularni dio albuma.

    “Harder Love” za Strand of Oaks donosi otriježnjenje, bilo to terapeutski ili ne. U glazbenom je smislu svakako ispričao dobru priču.

    Muziku podržava