Vinili kao umjetnost

3188

Prva fonografska ploča izumljena je prije više od stotinu godina.

Od tada pa do danas ljudi su ploče puštali, sakupljali, slušali, uokviravali, ili po njima scratchali. S obzirom na to da suvremeni umjetnici mnogim stvarima pronađu novu upotrebu mnogi od njih kao medij kroz koji se izražavaju koriste i vinile. Na taj način povezuju svijet glazbe i umjetnosti istovremeno mijenjajući način na koji razumijemo i percipiramo zvuk i samu glazbu. Neke od najboljih rezultata umjetničke transformacije vinila donosimo vam u nastavku.

Paul VillinskiUmjetnik iz New Yorka majstor je uporabne prenamjene vinila, a najpoznatiji je po zidnim instalacijama. Glatki vinil Paul upotrebljava kako bi ga prenamijenio u leptire koji u kombinaciji s ostalim materijalima tvore neke nove oblike, riječi ili čak lampe. Izlagao je u Muzeju umjetnosti i dizajna te Morgan Lehman galeriji u New Yorku. Uz sve navedeno, Paul je i aktivist kada je u pitanju ekologija pa za svoj rad upotebljava reciklirane i odbačene materijale.

Jean Shin

I Korejka brije na ekologiju, a najpoznatija je po skulpturama, videografiji i instalacijskoj umjetnosti za koju upotrebljava materijale poput recikliranih boca, kompjuterskih tipki ili starih kišobrana. Za jedno od svojih djela rastopila je ploče, a instalacija nazvana ‘Sound Wave’, koja simulira propeti morski val, postala je trajni dio postave Muzeja umjetnosti i dizajna u New Yorku.

Christian Marclay


Legenda u svakom smislu te riječi. Njegov rad podjednako je poznat i u glazbenoj i u umjetničkoj industriji. Mnogi ga znaju kao izumitelja turntablisma, a njegovi recentni projekti istražuju vezu između vizualnog i svijeta zvuka. Tako je 2009. na samostalnoj izložbi u njujorškoj MoMAi na pod, poput pločica, postavio čak 2.822 vinila i pozivajući posjetitelje da po njima hodaju istraživao fizička svojstva glazbe.

Ted Riederer


Od rastopljenih vinila izrađuje lubanje. Ted je vlasnik Never Recordsa – dućana i labela sa sjedištem u New Yorku – pa ne iznenađuje da kao umjetnik poseže upravo za vinilima. Kao inspiracija za seriju lubanja pod nazivom ‘Primal Sound’ poslužio mu je istoimeni esej njemačkog pjesnika Rainer Maria Rilkea, a tom serijom referira se na pjesnikovo propitivanje zvuka koronarnog šava. Prije lubanja, od starih vinila konstruirao je pravi pravcati oklop.

L017

Muziku podržava

Talijanski multimedijalni umjetnici Angelo Bramanti i Giuseppe Siracusa kolektiv pod nazivom L017 osnovali su 2010. godine. Od tada javnost intrigiraju inovativnom upotrebom otpada i recikliranog materijala. Većinom rade skulpture, instalacije i slike. Prije nego što su novi život odlučili udahnuti vinilima, stvari su izrađivali od starih VHS i audio kazeta. Njihove radove obilježava 3D prikaz ljudskog lica, a ovisno o tome tko ih gleda, ova umjetnička djela izrađena od vinila mogu postati nešto sasvim drugo…

Izvor teksta i fotografija: News.beatport.com.

Kad su umjetnost i vinili u pitanju, imamo se i mi čime pohvaliti. Naime, i domaći dizajneri uhvatili su se njihove prenamjene, a rezultate pogledajte u Rockmarku.

0 Shares
Muziku podržava