Vedran Mujagić iz Dubioze kolektiv svakog ponedjeljka sa svojim bendom priređuje Quarantine Show na svom YouTube kanalu, u sklopu kojeg sviraju svoje stvari, a i razne covere.

Kad se ne bavi muzikom, Vedran Mujagić nađe vremena i za dobru knjigu, osobito za vrijeme karantene. Prošli tjedan knjiške preporuke servirao nam je Mrle, a za ovaj nam je  tjedan osam preporuka pripremio basist Dubioze.

 

1Selvedin Avdić – “7 strahova”

Prvi roman Selvedina Avdića. Priča o strahovima, krivnji i demonima ćutljive većine koja nastanjuje lynchovski nadrealan rudarski gradić u BiH u kojem ni Dylan Dog-u ne bi bilo ugodno zanoćiti. Nakon Selvedinovih Sedam strahova, svaka naredna press konferencija kriznog stožera o pandemiji će se činiti napeta kao epizoda Pepe Praseta. 

 

2Ivana Dragičević – “Nejednaki”

Vodič za lakše snalaženje u globalnim političkim (ne)prilikama, napisan s iskustvom “iz prve ruke” kroz razgovore s nekim od najzanimljivijih ličnosti današnjice, brilijantno prikazuje svijet u kojem obitavamo. Ako želite saznati zašto su neki nejednakiji od drugih i zašto je Tango finski nacionalni ples – ovo je knjiga za vas. Ovo je ujedno i knjiga koja je vjerovatno najbrže “napravila krug” po dubiozinom kombiju. 

Knjiga dostupna: Knjižara Ljevak

 

3 Ece Temelkuran – “How to Lose a Country: The 7 Steps from Democracy to Dictatorship”

7 esencijalnih poglavlja o autoritarnim populističkim i nacionalističkim režimima, o tome kako ih na vrijeme prepoznati u vlastitom dvorištu i kako im se suprotstaviti. 

Knjiga dostupna: Amazon

 

4Yanis Varoufakis – “Talking to My Daughter about the Economy: A Brief History of Capitalism” 

Napisati knjigu o ekonomiji razumljivu običnim smrtnicima, koji pri čitanju neće umrijeti od dosade, nije jednostavan zadatak. Knjiga nije napisana kao patronizirajući “Vodič kroz ekonomiju za idiote” već u formi pisma Varoufakisovoj kćerci – jer kako kažu: ukoliko nešto ne možeš objasniti djetetu – onda to ni sam suštinski ne razumiješ. Koristan uvod u ekonomiju za bolje razumijevanje (i preživljavanje) predstojeće ekonomske krize.

Knjiga dostupna: Amazon

 

5Karim Zaimović – “Tajna džema od malina”

Knjiga kojoj se često vratim i svaki put me iznova oduševi. Ukoliko želite saznati koliko važno mjesto maline zauzimaju u istoriji čovječanstva i zašto nam se ta činjenica uporno zataškava ili kako je jedan Sarajlija postao inspiracija Walt Disney-u za stvaranje lika Šilje – ovo je prava knjiga za vas. Genijalni i nikad prežaljeni Karim.

 

6Tony Wilson – “24 Hours Party People”

Inače ne volim novelizacije filmova, ali ova je napisana gotovo kao prepirka glavnog aktera i krivca za skoro dvije decenije mančesterskog muzičkog ludila, sa Michael Winterbottom-ovim istoimenim filmom. Wilsonova (pseudo)istorija Factory Records-a počinje sa pojavom post-punka kasnih 70-tih, a završava raspadom “Madchester” E-scene 90-tih. Ako niste – pogledajte film pa pročitajte knjigu. Ili obrnuto.

Knjiga dostupna: Book Depository

 

7Ante Perković – “Sedma republika” 

Sve što ste željeli znati o ulozi pop kulture u raspadu Jugoslavije, a niste imali koga da pitate. Maestralno napisana demistifikacija ex-yu rock nostalgije.

Knjiga dostupna: Knjižara Ljevak

 

8Fredrik Backman – “Moja baka vas pozdravlja i kaže da joj je žao”

Knjiga koju još nisam pročitao, ali naša menadžerica inzistira da ju uvrstim u listu. Ona kaže da je to nježna priča o razumijevanju, prihvaćanju i (o)praštanju. A ona je uvijek u pravu.

Knjiga dostupna: Knjižara Ljevak

0 Shares