Urednici i novinari iz cijelog svijeta na bečkom GEN Summitu

386

U Beču je od 15. do 17. lipnja, održana medijska konferencija pod nazivom Global Editors Network Summit koja je i ove godine okupila veliki broj urednika, novinara i medijskih inovatora iz cijelog svijeta pa tako i Hrvatske (Jutarnji list, RTL, Muzika.hr, Netokracija, Pogledaj.to, 20minuta.hr …)

Simbolično je bilo i mjesto održavanja konferencije, Aula der Wissenschaften, koje je početkom 18. stoljeća bilo sjedište redakcije najstarijih dnevnih novina u Austriji Wiener Zeitung.

Jedno od najzanimljivijih izlaganja prvog dana konferencije bilo je “Virtualna stvarnost, 360° video uradci i novinarstvo: prijatelji ili ne?” koje je govorilo o rapidnom napretku tehnologije i novim alatima medijskog izvještavanja.

Veliku pozornost privukla je i tema “Newsgaming“, odnosno eksperimentiranje s video igricama u redakcijskom radu.

Muziku podržava

Izlaganje pod nazivom “Izazov 2020: Kako proizvoditi više jezične vijesti?” također je zainteresiralo mnoge nazočne. Razgovaralo se o simultanom objavljivanju vijesti na više jezika i efikasnim prevoditeljskim softverima.

Drugi dan započeo je obraćanjem Petera Balea, predsjednika Globalne mreže urednika (GEN), koji je govorio o važnosti vijesti i izvještavanja za civilizaciju, a kao primjer za to naveo je sarajevsko Oslobođenje koje je održalo svoj rad tijekom cijelog rata.

Još jedna tema koja je pobudila velik interes prisutnih nosila je naziv “Izdavači protiv platformi“, a poruka koju je poslala Meredith Artley iz CNN-a jasno je istakla da je njihova suradnja esencijalna. Jan-Eric Peters (upday) medijima je pri tom poručio da budu prisutni na svim relevantnim platformama.

Ostatak prijepodneva bio je posvećen 5G tehnologiji i personalizaciji vijesti po receptu Netflixa.

Iste su večeri u Bečkoj vijećnici dodijeljene su Data Journalism Awards u 12 kategorija, a odabir između 471 prispjelih projekata nije bio nimalo lak. Nagrađene su najbolje priče, istraživanja, projekti i aplikacije nastale kao rezultat inovativnog data novinarstva.

Najpoznatiji pobjednik u kategoriji “Istraživanje godine” bila je novinska kuća Süddeutsche Zeitung za istraživanje “The Panama Papers“, projekt u kojem je 370 novinara iz 80 zemalja obradilo preko 11,5 miliona podataka o 210.000 offshore kompanija.

Posljednji dan konferencije prošao je pak u znaku posjeta glavnog urednika poznatog francuskog tjednika Charlie Hebdo Gérarda Biarda koji je govorio o budućnosti satiričnih časopisa.

Samu konferenciju, zaključio je Bertrand Pecquerie, direktor Global Editors Networka, objavivši datum idućeg GEN samita koji će se održati od 21. do 23. lipnja 2017. također u Beču.

0 Shares
Muziku podržava