Trst (možda) nije naš, ali rock Rijeka je

3356

Za razliku do centralizacije, metropolizacije i ostalih zala koja nam se događaju u društvu, u pop kulturi stvari, srećom, stoje nešto bolje. Nema te ‘betonizacije’ kulture koja bi mogla izbrisati prošle pothvate, ali da ih otkrijete morate imati jednog – Velida Đekića.

Budući ga Rijeka ima, dobili smo važnu knjigu čiji je značaj nemoguće precijeniti. U tom smislu, Zagreb nije centar rock svijeta kakav bi mi Purgeri voljeli da jest, jer su Rijeka, ili Split, o zapostavljenoj Slavoniji da i ne govorimo, u domaćem rocku često bili važni pop-kulturni generatori.

Grad za novotarije
Pa i značajniji od Zagreba, pogotovo ako gledamo veličinu gradova. Rijeka se zemljopisnom blizinom Italije i Ljubljane (s kojom je bila i u javnom dosluhu i za vrijeme novog vala), pa još kao lučki grad, odavno potvrdila kao fino mjesto za promociju svih mogućih novotarija, pa i novog zvuka.

A kad takav grad ima kroničara kakav je marljivi Velid Đekić, autor knjiga “91. decibel” i aktualne “Red! River! Rock!“, nije teško zaključiti da je Rijeka ovom prilikom dobila još jednu zaokruženu vizuru svoje povijesti.

Kocka, kocka, kockica
I ne samo svoje, jer u mozaiku širih događanja Velidova nova knjiga dodaje još jednu bitnu kockicu, kocku čak, na koju se sad mogu nadovezati ostali s lokalnim specijalitetima. No, Rijeka je posebna, pa Đekić ovom prilikom metodološki dokazuje zašto se radi o jednom ključnih gradova koji je novi zvuk volio i kasnije, pa i danas, zbog čega i jest poznat kao jedan od onih ‘rock gradova’.

Muziku podržava

Urbana od Uragana do Urbana
Jeste li znali da je Husar bio prvi disko klub tadašnje države, i ne samo tadašnje, jer je sličan u njemačkom Achenu osnovan tek 1959., dvije godine nakon Rijeke? Prvi nastup nekog britanskog rock benda u istočnoj Europi, Colina Hicksa & Cabin Boysa, dogodio se upravo u Rijeci 1960. Znači, istina je, od Uragana do Urbana Rijeka je bila urbana…

Radi se o majstorski napisanoj i prelomljenoj knjizi, pravoj poslastici za svakoga tko naginje povijesnim činjenicama, zanimljivim podatcima i privlačnom pisanju. Čak ako i nite posebno vezani uz popularnu glazbu, bit će vam zanimljivo prolaziti kroz stranice koje otkrivaju puno toga.

Velide zajebao si nas
Stoga sam neki dan na predstavljanju knjige u zagrebačkom Rockmarku, skupa sa Zlatkom Gallom i Antunom Vujićem, dobio idealnu priliku Velidu Đekiću u lice reći da nas je sve skupa dobro zajebao. I to s pravom, jer je napisao knjigu na koju sam osobno itekako ljubomoran.

Ne može se poreći profesionalni gušt kad prelistavate “Red! River! Rock!“, kao niti prosta, pa i fina, čitateljska uživancija s kojom otkrivate događaje i priče koje tek s Đekićevom knjigom dobivaju pravi kontekst i širinu. Podijelivši masivnu knjigu od 384 stranice, s oko 400 fotografija, na tri dijela, Đekić u prvom objašnjava genezu vremena s kraja 50-ih godina, u drugom portretira 40 rock bendova vremena i prostora, dok u trećem,”Zbogom šezdesete”, završava prikaz jedne ere i njenog utjecaja na budućnost, te naznačava sudbine protagonista i neke iduće projekte, klubove i događaje bitne za puls grada.

Trodimenzionalna knjiga
Gledano skupa s “91. decibelom“, kojom je Đekić popisao ključne toponime, klubove, prostore i ambijente važne u rock prošlosti Rijeke, “Red! River! Rock!” dodaje još jači gas i u formi artikuliranog historiografskog teksta, zbirno zahvaća trodimenziju i pothvate koje su riječki glazbenici s okolnom ekipom ostvarili u pedesetim i šezdesetim godinama.

Sve te podatke o motorima scene, bendovima, klubovima (poput legendarnog Husara), fotografima, graditeljima instrumenata, DJ-ima i ostalima bitnim za rock scenu u nastanku, Đekić je znalački uklopio u cjelinu teksta i dao im kontekst, skupa s brojnim raritetnim fotografskim materijalima, obrađenim u izvrsnom grafičkom prijelomu knjige.

Kopanje po arhivama
Pored marljivog kopanja po arhivama, mnogim izvorima, starim novinama i izjavama, Đekićev kritičarski aparat postavio je sve sakupljeno u faktografski iscrpnu, vrijednu knjigu. Može li uopće bolje? Teško.

Što se tiče daleke prošlosti i ozbiljnog otkrivanja podataka, s “Red! River! Rock!” – slično kao i s odličnom “Kad je rock bio mlad” Siniše Škarice – dobili smo knjigu koja će podjednako dobro funkcionirati kao zanimljivo štivo pod noćnom lampicom, na policama knjižnica, ali, nadajmo se, i u školskim klupama kad do njih dođe.

Misli lokalno, djeluj globalno
Jer ovakvi dubinski projekti daju na značaju popkulturnom dijelu prošlosti koja bi u tim školskim klupama, pogotovo kad je obrađena na ovakav način, dala puno više studentima i profesorima, nego mnoge druge povijesne činjenice, pa i lažne, koje se periodično i redigirano uguravaju u povijest.

Kao što je devedesetprvi decibel onaj gdje počinje ludilo, tako je i “Red! River! Rock!” ona iduća stepenica po kojoj će se kod nas ubuduće mjeriti slični projekti. Teško da se može bolje upotrijebiti ona definicija ‘misli lokalno, djeluj globalno’…

0 Shares
Muziku podržava