Chui, kvartet s inovativnim pristupom jazzu, u zagrebačkom Petom Kupeu, 26. siječnja, održat će koncertnu promociju svog aktualnog dvostrukog albuma “Zagreb – Berlin“. Frontmen Toni Starešinić posljednjih godina isprofilirao se kao perjanica neke nove scene, odnosno kao lik koji je jazz približio “običnom puku” i učinio da jazz i kod nas postane cool.

Povodom koncerta razgovarala sam s Tonijem o bendu, suradnjama, space rocku i na kraju o samom koncertu.

Kako je počela Chui priča?

Muziku podržava

Chui priča je službeno počela početkom ljeta 2012. godine kad je objavljen prvijenac istoimenog naziva. Cijela stvar je nastala jako spontano na probama Mangroovea kad većina članova nije mogla doći pa bi se našli ja i tadašnji bubnjar Đuro i jammali, pa su nastale neke teme koje smo odlučili snimiti, pa smo pozvali Andreja Jakuša da snimi trubu, pa je on odnio taj materijal u Dancing Bear s kojima je već prije surađivao i na našu veliku radost dobili smo ugovor za izdavanje albuma. U to vrijeme takva glazba je jako teško dolazila do izdavačkih ugovora, mogu reći da je Dancing Bear tu onda otvorio jednu pandorinu kutiju za cijelu jednu domaću alternativno – instrumentalnu scenu koja deset godina nakon diskografski blista.

Postava se često mijenjala. Koliko promjena članova utječe na zvuk benda?

Pa sigurno se sa članovima mijenjao i zvuk benda i pristup glazbi. U početku je pristup bio vrlo improvizacijski sa temama kao okvirima ili tek skicama iz kojih se odlazilo na duga putovanja, dok je danas glazba puno više aranžirana. Dok se u početku do emotivnih exstaza dolazilo kad su se poklopile zvijezde trenutka, danas je exstaza već tu i samim sviranjem određenih melodija harmonija ritmova. Skladbe imaju taj neki epic feel koji vas jednostavno nosi dok svirate i bez da svirate bilo kakvu improvizaciju. I zvuk benda je u početku više naginjao američkom dok je danas više europski. Prekretnica je bila album “Third sun from the stone” koji okrenuo stvari prema prog rocku.

Žanr kojim vas se opisuje je jazz, no tu su i rock i elektronika, psihodelija, funk… kako bi vi sebe opisali žanrovski?

Evo baš su me neki dan pitali šta nam to znači space rock, pa sam shvatio da je taj izraz zapravo dvosmislen i to na dobar način. Space naravno prvo aludira na mnogo instrumentala, sintesajzera, psihodelije, jedan cijeli glazbeni izraz, ali s druge strane space je naravno i prostor, prostor u kojem ima mjesta za sve to što si nabrojao. Da li smo rock ili jazz više dolazi iz perspektive slušatelja, za rockere smo jazz, za jazzere smo rock.

To eksperimentiranje sa žanrovima u vašem se slučaju pokazalo vrlo uspješnim. Jeste li u početku očekivali da će vaša glazba biti tako dobro primljena?

Naravno da nismo, ali uvijek govorim da glazbu treba staviti pred ljude. Postoji mnogo bezrazložnih predrasuda, straha od nepoznatog, igre na sigurno, ali evo naša glazba je pokazala kako lako te barijere padaju kad se ljudi nađu pred nama. Pa i u bivšoj državi, pogotovo sedamdesetih, koncerti jazz fusion glazbe su bili iznimno posjećeni, Leb i Sol je jedan od najpoznatijih sastava na ovim prostorima, ali nekako je sve to ostalo medijski u sjeni novog vala koji se kao jedan medijsko kulturno glazbeni pokret kod nas jednostavno desio prekasno u odnosu na zapadni svijet i još osjećamo posljedice toga.

Prvi dio novog albuma, “Zagreb”, nastavak je “Iz kapetanovog dnevnika”, dok je drugi dio albuma snimljen kao soundtrack za film “Berlin: simfonija velegrada”. No, koja je priča iza “Zagreba”? Koja je poveznica između ta dva dijela albuma?

“Zagreb” je nastao za vrijeme pandemije, u početku neovisno o povezanosti s gradom, svaka skladba je imala neki svoj put, a kasnije mi se upalila lampica da povežem priču sa umjetničkim instalacijama Ivana Kožarića i Davora Preisa. “Grounded Sun” je naprimjer nastala posve slučajno na HGU sessionu kad nas je voditelj Zvonimir Bučević Buć zamolio da nešto izmislimo na licu mjesta. Nastala je skladba radnog naziva “Bučkalica”, kasnije sam dodao i b temu i kad su se posložile sve kockice dobili smo “Grounded Sun”. Naravno da je sljedeća skladba onda morala biti “Nine Views”. Bila je čak ideja da u jednoj godini objavimo dva zasebna albuma, jedan “Zagreb” i drugi “Berlin” ali Dancing Bear nas je odgovorio od te ideje pa smo se složili oko duplog albuma.

Tko je idejni pokretač albuma “Chui ovu glazbu”?

Andreas Marinello tadašnji dirigent Jazz orkestra HRTa je bio idejni i glavni pokretač albuma “Chui ovu glazbu” i općenito cijele suradnje sa Jazz orkestrom koja je prvo krenula kroz dva rasprodana koncerta u ciklusu Jazz orkestra u MSU. Nakon toga se desio jedan veliki pozitivan uzlet i želja da se materijal svakako i studijski snimi što je onda rezultiralo još većim koncertima i prvim Porinima za Chui. Na tom valu uspjeha se desio i cijeli niz novih odličnih suradnji Jazz orkestra HRTa. Evo u veljači objavljujemo i album Mangroovea i Jazz orkestra HRTa koji smo snimili za vrijeme pandemije pa smo ga simultano sa prebolijevanjima korone i produkcijski priveli kraju, evo nedavno je stigao i vinil i jedva čekamo da ga objavimo.

Surađivali ste i s Fil Tilenom, Borisom Štokom, Josipom Lisac… s kime biste htjeli surađivati u budućnosti?

Meni su te suradnje jako uzbudljive, evo moj novi bend Prirodno stanište o kojem ćete nadam se tek čuti još puno dobrih stvari je kako i sam naslov kaže prirodno okruženje za mnoge glazbenike, al nek’ se prvo te stvari dese pa ćemo onda pričati o njima, jako sam spor u zadnje vrijeme i rastrgan između kazališne i televizijske produkcije. Znam da me dečki iz benda strpljivo čekaju, ali nekako vjerujem da će sve doći na svoje kad treba. Nedavno sam diskografski zaokružio lijepu suradnju sa Zoranom Majstorovićem i Borkom Rupenom s albumom “Escape” kojeg smo objavili kao Zmaj Orko Star trio.

Što nas čeka u Petom kupeu?

U Petom kupeu 26.1. ćemo napokon odsvirati “Zagreb” i “Berlin” na jednom koncertu. Do sad smo skladbe sa “Zagreba” svirali na normalnim koncertima, a skladbe s “Berlina” samo uz film, a sad ćete to sve čuti na jesnom mjestu, uz naravno i poneki hit sa prijašnjih albuma. Dečki iz Petog kupea su sredili odličan klub pa se jako veselimo nastupu i nadam se da ćete uživati skupa s nama. Bit će i vinila za kupiti i cd-a, sveg što je do sad objavljeno.

0 Shares
Muziku podržava