Toni Starešinić je glazbeni perpetuum mobile kojem su pogon muzički projekti. Prošla godina bila mu je u znaku albuma benda Chui “Iz kapetanovog dnevnika”, a i ove godine je aktivan na glazbenom polju pa je tako radio na pjesmi “Možda” s Markizom i Aljošom, zatim na pjesmi Mangroovea i pocket palme “Voli me”, itd. Mjesta za pauzu nema.

Kako je za vrijeme karantene imao nešto više vremena za uživanje u knjigama, Toni Starešinić odlučio je s nama podijeliti svoje literarne favorite. Selekcija knjiga nije predvidljiva, no ako imate samo mali uvid u to što Chui stvara, nekako će vam se izbor učiniti logičnim.

Muziku podržava

Nakon što nam je prošli tjedan preporuke servirao Ivo Sivo, ovog puta nam Toni Starešinić predstavlja svojih 10 “odabranih”.

 

Maša Kolanović – “Poštovani kukci i druge jezive priče” 

Toni Starešinić

Maša Kolanović opet je napisala odličnu knjigu, vrlo osobnu, a opet i knjigu u kojoj ćemo se svi vrlo lako pronaći najmanje u nekoliko priča, a možda smo u laganoj prednosti mi dotepenci s mora. Život naš svagdašnji na koji smo se već toliko navikli i uzimamo ga zdravo za gotovo zapravo je poprilično nezdrav i Maša nam je to odlično opisala.

Knjiga dostupna: Školska knjiga

 

Guibert & Lefevre & Lemercier – “Fotograf”

Toni Starešinić

Jedno od prvih izdanja Fibre koje sam tek nedavno otkrio je grafički roman koji je zapravo genijalna kombinacija stvarnih fotografija nadopunjenih crtežima. Svjetski poznati fotograf Didier Lefevre odvažio se na vrlo hrabar pothvat i pridružio ekipi Liječnika bez granica u Afganistan, usred rata između Sovjeta i Muđahedina. U suradnji sa scenaristom i crtaćem Emmanuelom Guilbertom i koloristom Fredericom Lemercierom nam je ispričao biografsku priču o cijelom tom putovanju i približio cijeli jedan nama tako dalek svijet. Vrlo potresna i dojmljiva priča koja se čita u jednom dahu.

 

Matijas Matko Baković – “Odlazim iz vlastite pjesme”

Toni Starešinić

Matijas Matko Batković pjesnička duša, kolega s faksa, pa prijatelj, pa cimer, pa vjenčani kum svoje pjesme o smislu i besmislu samog sebe kroz neizbježnu ironiju sabrao je u divnoj zbirci pjesama duhovito naslovljenoj “Odlazim iz vlastite pjesme”.

 

Magnus – “Omnibus”

Roberta Raviola svi zapravo poznajemo kao Magnusa, legendarnog crtaća Alana Forda na kojem su odrasle generacije i generacije na ovim prostorima. Ovaj Omnibus u izdanju Fibre je odlična prilika za upoznavanje i s njegovim odličnim radovima. Magnus se pokazao jednako vještim i znanstvenoj fantastici, erotici, hororu i povijesnim pričama.

Knjiga dostupna: Fibra

 

Saša Drach – “Svijet jazza – Od Adorna do Johna Zorna”

Za sve ljubitelje jazza i one koji bi to htjeli postati, a i za klasičare koji žele otkriti što je to tako posebno u improvizaciji.

 

Lepage – “Jednog proljeća u Černobilu” 

Kako smo nedavno imali prilike gledati odličnu seriju, čini mi se idealno preporučiti i ovo Fibrino izdanje. Na angažman udruge crtaktivista Dessin’Acteurs crtać Emmanuel Lepage u travnju 2008. godine odlazi u Černobil napraviti strip priču o trenutnom stanju u Černobilu u svrhu prikupljanja sredstava za pomoć djeci Černobila. Lepage na vrlo dojmljivo oslikan način donosi priču o ljudima koji žive u Černobilu i prirodi koja kao da pokušava prikriti katastrofu, međutim radijacija je i dalje prisutna kao nevidljivi neprijatelj.

Knjiga dostupna: Fibra 

 

Zoran Tučkar i Stjepan Vrečko – “Enciklopedija Hrvatskog milenijskog rocka”

Tko je tko na domaćoj sceni od hrvatskih glazbenih sastava novog tisućljeća. Preporuka za djelatnike glazbene kulture i industrije da se bolje informiraju, preporuka za publiku da nas sve bolje upozna.

Knjiga dostupna: Rockmark

 

Sergio Toppi – “Sharaz-De”

Genijalni Sergio Toppi vizualizirao je priče “Tisuću i jedne noći”, čega god da se uhvati, Toppi sve pretvara u dragulje. Nevjerojatno živi crteži kao da se oblikuju i preoblikuju pred vašim očima. Knjiga kojoj ćete se često vraćati i odmarati oči.

Knjiga dostupna: Amazon

Peter Wohlleben – “Tajni život drveća”

Moram priznati da sam ovo popalio iz Željkine čitaonice. Kako smo sad za vrijeme korone često boravili u šumi, kao da su mi se otvorile oči i zaljubio sam se u stabla. U hrastovoj šumi se osjećam kao među impresivnim divovima, bukve sa svojim stupovima i zelenim prekrivenim svodom pak čine najbožanskiji hram od svih. Tajni život drveća nam upravo približava njihov svijet kojeg nismo uopće svjesni.

Knjiga dostupna: Školska knjiga

 

Francisco Solano Lopez, Hector German Oesterheld – “Eternaut”

“Eternaut” kultni argentinski strip iz 1957. koji je dobio svoju posvetu i na novom Chuievom albumu “Iz kapetanovog dnevnika”, u obliku Eternautove teme. Sam početak stripa je zapravo i vrlo aktualan s današnjom Korona situacijom. Vrhunski napeti triler o dolasku izvanzemaljskih osvajača na naš planet koji simbolizira sasvim jednu drugu tragičnu situaciju koja je zadesila Argentinu od koje je kasnije stradao i sam autor stripa.

Knjiga dostupna: Znanje

121 Shares
Muziku podržava