Danas na rock sceni ima mnogo žena, no tako možda ne bi bilo da 1975. Kim Fowley pod svoje krilo nije preuzeo pet tinejdžerica, od koji je jedna bila – Joan Jett. Generacije rokerskih žena svakako duguju malo zahvalnosti  bendu sedamdesetih – The Runaways. Bend je na scenu stigao sa svojim istoimenim debijem iz 1976. godine i unatoč mladosti i spolu, koji su u to vrijeme predstavljali barijere, stajale su rame uz rame s mnogim muškim rokerima tog vremena. The Runaways će zauvijek nositi titulu prvog all-female rock benda u povijesti. Nakon raspada benda, članice Joan Jett i Lita Ford ostvarile su uspješne solo karijere. The Runaway sa svoja četiri studijska albuma nikad nisu postigle značajan uspjeh unutar SADa, ali su postale inozemna senzacija, posebice u Japanu. Nakon filma “The Runaways” iz 2010. u kojem su glavne uloge Cherie Currie i Joan Jett tumačile Dakota Fanning i Kristen Stewart, priča o prvom ženskom rock bendu koji danas slavi 45. rođendan ponovno je oživjela.

The Runaways su krajem 1975. formirale bubnjarka Sandy West i gitaristica Joan Jett, nakon što su se obe predstavile producentu Kimu Fowleyju, koji je telefonski broj Joan Jett proslijedio Sandy West. Nakon što su se West i Jett upoznale, Fowley je pomogao curama u potrazi za drugim članicama. Počevši kao moćni trio s pjevačicom i basisticom Micki Steele, Runaways je započeo cirkulirati po klubovima Los Angelesa. Ubrzo su postojećoj postavi dodali i glavnu gitaristicu Litu Ford, koja je izvorno bila na audiciji za basisticu, međutim, Jett se prebacila na bas. Steele je dobila otkaz, a zamijenila ju je basistica Peggy Foster, koja je izdržala punih mjesec dana. Vodeća pjevačica Cherie Currie, koja će poslije postati glavnim simbolom peteročlane ženske grupe, pronađena je i regrutovana u lokalnom tinejdžerskom noćnom klubu zvanom Sugar Shack, a zatim je zaposlena i Jackie Foxx.

View this post on Instagram

Who are you at home with? 🏡 👯‍♀️ 🐾

A post shared by The Runaways (@therunawaysofficial) on

Njihov debitantski album “The Runaways” objavljen je nedugo nakon što su cure potpisale za Mercury Records (1976). Bend je gostovao u SADu i svirao brojne rasprodane koncerte; u počecima karijere otvarale su za bendove kao što su Cheap Trick, Van Halen, Talking Heads, Tom Petty & Heartbreakers…Svaka od cura imala je svoj “poseban stil”, a u dokumentarcu iz 2004. otkriveno je da se svaka pri formiranju sovg imidža ugledala na svog rock idola: Cherie Currie na Bowieja, Joan Jett na Suzi Quatro, Ford je inspiraciju vukla od Jeff Becka, a Jackie Fox od Gene Simmonsa.

View this post on Instagram

Throw it back with your favorite ladies #tbt #therunaways

A post shared by The Runaways (@therunawaysofficial) on

Njihov drugi album, “Queens of Noise”, objavljen je 1977., a bend je započeo svjetsku turneju. The Runaways su ubrzo postale dijelom rastućeg punk rock pokreta. Bend je stvorio dogovore s uglavnom muškim punk bendovima poput Ramonesa i Dead Boysa, kao i s britanskom punk scenom družeći se s članovima bendova Damned, Generacije X i Sex Pistolsa.

U ljeto 1977. njihov agent poslao ih je u Japan, gdje su odsvirale niz rasprodanih koncerata. The Runaways su u Japanu stekle ogromnu popularnost: uz ABBU, Kiss i Led Zeppelin bile su najprodavaniji i najslušaniji strani izvođač tog vremena. Svojedobno je Jett masovnu histeriju za Runawaysima opisala kao “Beatlemaniju”. Dok su u Japanu odrađivale televizijske nastupe i koncerte (tu su objavile i album “Live in Japan”), Fox je napustila bend – kasnije je izjavila da se povukla iz benda jer ju je Fowley silovao u prostoriji punoj ljudi. koji je osvojio zlato. Nakon što su se vratile kući, Fox je bila zamijenjena s Vickie Blue.

Currie je potom napustila grupu nakon eksplozivne svađe s Litom Ford na jesen 1977. godine. Jett je postala glavni vokal, bend je objavio svoj četvrti album “Waitin ‘for the Night” i započeo svjetsku turneju sa svojim prijateljima Ramonesima.

Zbog nesuglasica oko novca i smjera u kojem se bend kreće, The Runaways i Kim Fowley otišli su svatko svojim putem 1977. Bend je još neko vrijeme opstao (mada je u tom razdoblju većina vremena za “sviranje” zapravo bila utrošena odlazila na opuštanje i ljenčarenje). Međutim, nastala su nova neslaganja – ovaj put okok glazbenog stila u kojem bend želi nastaviti djelovati. Joan Jett se htjela prebaciti na punk rock i glam rock, dok su Lita Ford i Sandy West htjele nastaviti njegovati hard rock zvuk. Nitko nije htio popustiti; bend se službeno raspao 1979., četiri godina nakon nastanka.

Nakon The Runawaysa, glazbene karijere nastavile su zasigurno najuspješnija Joan Jett, koja se danas smatra jednom od najboljih gitarista i gitaristica svih vremena, Lita Ford koja surađuje na glazbenim televizijskim emisijama kao što su VH1 Rock ‘n’ Roll Fantasy Camp i That Metal Show (a pod svoje krilo ju je uzela Sharon Osbourne) i Micki Steele, koja je postala član The Banglesa (“Manic Monday”, Walk Like An Egyptian”). Cherie Currie neko vrijeme je pokušavala ostvariti solo karijeru te projekt sa svojom sestrom blizankom Marie Currie, tijekom čega su izbacile album “Messin With The Boys”. Još uvijek snima i radi glazbu, ali nije ostvarila uspjeh na razini Joan, Lite ili Micki.

The Runaways možda nisu najproduktivniji i najpoznatiji bend svih vremena; mnogima je i dandanas to ime sasvim nepoznato (dok je Joan Jett netko za koga svi znaju). Međutim, taj projekt otvorio je vrata svim all-girl rock bendovima koji su uslijedili: Pussy Riot, Sleater-Kinney, Nervosa, The Donnas, Bikini Kill, Dum Dum Girls, Babes in Toyland itd. “I  Wanna Be Where The Boys Are”, pjevale su Runaways – cilj je ostvaren.

 

0 Shares
Muziku podržava