Neki su možda zaboravili, ali 2019. se po prvi puta održao super simpatičan festival posvećen školarcima i njihovim prvim koracima. Govorim o Supervalu, koncertu školskih bendova kojeg su pokrenule dvije učiteljice zaljubljene u muziku – Ana Bajo i Antonija Radoš. Prvo izdanje festivala se održalo u Tvornici kulture, a drugo ide jako 18. lipnja u Vintage Industrial Baru. Da saznam što nam Superval sprema ove godine, a i malo više o priči iza projekta koji ima potencijal da postane pravi pravcati showcase festival za učenike, popričala sam s Anom Bajo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @superval.zagreb

Kada učiteljica matematike odluči zaraziti djecu entuzijazmom za glazbu

Kao veliki glazbeni zaljubljenik, učiteljica matematike Ana Bajo je vidjela važnost glazbe u razvoju i odgoju pojedinca. Po Aninom mišljenju s kojim se u potpunosti slažem – o  glazbi se nedovoljno uči u školi: jedan sat tjedno nije dovoljan. Zbog ovoga je Ana osmislila projekt “Glazbena abeceda” kojeg provodi na satu razrednika. Osnovna ideja je da se djeca upoznaju s glazbenom rock lektirom i nauče više o značajnim imenima bogate i zanemarene glazbene prošlosti te da nauče kritički razmišljati o različitim vrstama glazbe, a ako se nađe makar učenik koji će uživati u repertoaru jednog od bendova, naša učiteljica Ana to smatra velikim uspjehom.

Ana Bajo, foto: Facebook

Kako izgleda Anin sat razrednika illitiga “Glazbena abeceda”?

Muziku podržava

Kao netko tko dolazi iz osnovne škole u kojoj je sat razrednika izgledao tako da nas razrednica pusti da radimo jedno veliko ništa, moram priznati da sam poprilično ljubomorna na Anine učenike. Kada dođe vrijeme za sat Glazbene abecede, Ana popiše imena bendova na kartice koje zatim učenici izvlače. Bend kojeg izvuku moraju poslušati da bi napravili kratku prezentaciju za ostatak ekipe na satu razrednika. Prezentacija uključuje osnovne informacije o bendu te svoju listu vlastitih 10 najboljih pjesama benda. Na satu razrednika potom slušaju prve tri najbolje pjesme te glasanjem izabiru najbolju.

Isto kao i na satu glazbene kulture, svaki žanr ima svoje vrijeme i mjesto. U petom se razredu sluša domaći pop-rock i izvođači poput Daleke obale, Dina Dvornika, Psihomodo popa, Filma, Aerodroma. U šestom razredu uči se o svjetskoj rock sceni od 50-ih do 70-ih godina i autorima kao što su Elvis Presley, The Beatlesi, The Doorsi, Jimi Hendrix, David Bowie itd. U sedmom razredu Ana stavlja naglasak na Novi val i grupe kao što su Azra, EKV, Majke, Partibrejkers, Let 3 itd. Osmom razredu predstavljaju se globalne rock zvijezde 70-ih, 80-ih i 90-ih godina što uključuje autore kao što su Nick Cave, The Clash, The Smiths, Radiohead, Pink Floyd itd. Sve prezentacije zajedno s playlistama učenika se nalaze na razrednoj web stranici, tako da mogu još kod kuće dodatno preslušati sve pjesme i utvrditi gradivo.

Baš kao što bi i trebalo biti: učenici imaju svu slobodu da biraju i ‘izvan menija’, odnosno da prezentiraju bendove koje oni slušaju. Zbog ovoga me zanimalo jesu li i učenici nečemu naučili učiteljicu. Odgovor je da – za Billie Eilish Ana je prvi put čula od svojih učenika.

Kako je krenula čitava priča? Partibrejkersi su glavni krivac

“Glazbena abeceda” je sigurno jedan od začetaka Supervala, no meni se čini da su tu presudnu ulogu odigrali ipak – Partibrejkersi.

Ajmo ispočetka. Partibrejkersi su bend koji je imao veliki utjecaj na Anu i bend kojeg je slušala uživo više od 50 puta. Na ideju je došla kad su njezini učenici postali sedmaši te je na red Glazbene abecede došla prezentacija o Partibrejkersima. Ana je ovdje pomislila: “Pa zašto ih ne bih odvela na koncert da dožive bend na pravi način?” Misao je rezultirala time da su zapravo i otišli na koncert: većini učenika je to bio prvi odlazak na svirku, a neki su na kraju osmog razreda rekli da će osnovnu školu pamtiti upravo po tom koncertu. Nakon toga se o tome pisalo po medijima izuzetno pozitivno te je Sanjin Đukić (glazbenoj branši poznat kao PR menadžer Tvornice Kulture), osigurao besplatne karte za djecu i upitao postoji li još nešto što bi se moglo napraviti za djecu. U Aninoj školi (Osnovna škola Grigora Viteza) je tad djelovao školski bend pa su došli na ideju organizirati koncert školskih bendova. Nakon toga su učenici još išli na Pozitivan koncert na kojem su slušali Dubiozu kolektiv i Darka Rundeka. Ana je napomenula da je za ovakav tip izvanškolskih aktivnosti imala sreće što su roditelji podržavali odlazak djece na koncerte.

Ovako je krenuo Superval, festival kojemu je cilj, po uzoru na Novi val, međusobno povezivanje sudionika koji u drugima neće vidjeti konkurenciju, nego motiv da budu još bolji i da jedni drugima budu podrška.

Ana Bajo sa školarcima pred Tvornicom kulture, foto: Facebook.

Superval je festival koji priliku za svirku pruža i petašima i maturantima

Osim što dolaze iz različitih krajeva Hrvatske te su različitog uzrasta (najmlađi sudionici su petaši, a najstariji maturanti), bendovi sviraju različite žanrove – rock, pop, blues, punk i metal. Ana kaže da se zbog epidemiološke situacije cjelokupna organizacija na početku činila uzaludnom. S obzirom na to da su zvali bendove koji su se na Superval prijavili i prošle godine kada on nije mogao biti održan, nastao je problem s bendovima čiji su članovi u međuvremenu upisali fakultet, zbog čega, nažalost, ne mogu svirati na fesitvalu primarno školskih bendova. Ipak, svaki susret s novim bendom joj je dao dodatan vjetar u leđa i ojačao želju za realizacijom ovogodišnjeg Supervala. Ono što ju je sigurno još više pogurnulo je vijest da je polovica bendova formirana kad su čuli za Superval.

Zanimalo me ima li neki bend kojeg bi Ana posebno istakla: izdvojila je bend Modum iz Kaštel Starog čiji su članovi instrumente kupili tako da su čuvali lovu koju bi inače vjerojatno potrošili za užinu za vrijeme velikog odomora te radeći sezonske poslove. Također su sami uredili prostor u kojem održavaju probe, a posebna zanimljivost je da su počeli svirati u polju. Što se tiče glazbene edukacije, samostalno su se educirali preko YouTubea te već imaju album autorskih pjesama. Osim njih još i pulski bend Freaktion ima album s autorskim stvarima. Anu su oduševili na prvu još prethodne godine kad su se prijavili, a susret s njima uživo samo je potvrdio njezin početni dojam da je riječ o izuzetno perspektivnom bendu.

Bendovi Freaktion (Pula) i Modum (Kaštel Stari).

Tko gura Superval?

Za kraj me zanimalo – koja još imena osim dosad spomenutih daju podršku Supervalu? Ove godine u priču su se uključili Boris Jokić (ravnatelj Instituta za društvena istraživanja te veliki ljubitelj glazbe) i dobri duh domaće koncertne scene Mate Škugor (ime koje je preko Žednog Uha i Superuha dovelo izvrsna svjetska imena u Hrvatsku).

Ipak, što se love tiče, ovaj hvalevrijedan projekt ne gura – nitko. Ana kaže da su prošle godine neki sponzori pokazali interes zahvaljujući entuzijazmu roditelja, ali je pandemija poremetila planove. Ove godine je, ipak, sve bazirano na vlastitim financijama.

Poslove vezane uz komunikaciju, dogovore s bendovima, organizaciju njihovog dolaska u Zagreb, snimanje i izradu reportaža te objave na službenim stranicama preuzela je Ana, a u popratnim aktivnostima pomažu joj još Luka Balen i cijela ekipa iz Vintagea koja nam je ponudila sve svoje resurse, dizajner Tomislav Vranić zaslužan za plakat i vizuale, Mislav Čotić i Predrag Kežić kao web podrška i, naravno, učiteljica Antonija Radoš.

Ipak, važno je istaknuti da je vrijednost Supervala prepoznata i da Ana i ekipa dobivaju samo pozitivne reakcije. Tko zna, možda se Superval u budućnosti proširi i po ostatku Hrvatske – zasad je sigurno da će učenici biti zahvalni učiteljici Anu Bajo što im je dala platformu na kojoj mogu svirati i učiti jedni od drugih – zato je Superval baš super.

Fotografije sa snimanja benda Visoki repovi za Superval 2021.
0 Shares
Muziku podržava