Osim što je jedno od najstarijih i najpoznatijih šahovskih otvaranja, ”The Queen’s Gambit” ili ”Damin gambit” službeni je naziv i trenutačno najgledanije Netflixove uspješnice, mini serije u 7 epizoda, koju je u prvih 28 dana emitiranja pogledalo nevjerojatnih 62 milijuna pretplatnika. Serijom retrospektivnog karaktera nastojalo se kroz zamršene okolnosti opisati težak životni put i karijerni uspon talentirane šahistice Beth Harmon. Bogatom i autentičnom kostimografijom i scenografijom evocirane su hladnoratne 50-te i 60-te u američkoj saveznoj državi Kentucky.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Anya Joy (@anyataylorjoy)

Porast interesa za igranjem šaha

Serija je inspirirana istoimenom novelom Waltera Tevisa iz 1983. godine, a za scenarij i režiju pobrinuo se Scott Frank. Osim što je izazvala enormnu količinu pozitivnih reakcija, serija ”Damin gambit” potaknula je i globalno velik interes za učenjem i igranjem šaha. Od početka emitiranja serije, stranica ”Learn chess in 24 hours” prijavila je 10 puta više posjetitelja nego inače, a prodaja šahovskih ploča na Ebayu porasla je za 273 posto. Sve je to i više nego krasno – pogotovo ovaj dio s kulturnom revolucijom šaha. Serija će, kako to obično i biva s nečim što je doživjelo i zaslužilo hype, vjerojatno pobrati niz nagrada. No, vrijedi istaknuti i detalje zbog kojih nije iskorišten puni potencijal serije.

Surealni uvjeti života u sirotištu

Muziku podržava

Život u sirotištu 60-ih bio je sve samo ne lagodan i idealističan. Odnosi s drugom djecom kao i odgovornim odraslim osobama često su nadilazili sve okvire svireposti kojima se ljudski um može ”podičiti”. Scene života Beth Harmon u sirotištu – odrađene su kilavo i s naglaskom na scenografsko postizanje atmosferičnosti. To što su malu Beth ukalupili u klasični look djevojčice iz sirotišta, dali joj lošu hranu u kombinaciji sa sedativima i smjestili ju u sivilo sirotišta jednostavno nije dovoljno da bi se izazvalo ozbiljniju emocionalnu reakciju i involviranost kod gledatelja.

Izuzev Jolene, interakcija s drugom djecom gotovo da nije niti postojala što je teško zamislivo s obzirom na povijesne primjere vršnjačkog nasilja i zlostavljanja u sirotištima. Osim toga, prema Beth su u sirotištu svi tolerantni ili potpuno indiferentni. Nikome njezina iskradanja s nastave ili drugih aktivnosti nisu izvor sumnje. Najgora i najstroža kazna koju je Beth doživjela bila je zabrana igranja šaha nakon što se dokopala staklenke pune sedativa (i još se extra brzo oporavila). Neuvjerljivo su prikazani i simptomi ustezanja koje je Beth imala po prestanku konzumacije sedativa. Ovdje još vrijedi dodati čudne i nedorečene flashbackove iz kojih se niti na kraju serije ne doznaju važni detalji vezani uz Bethine biološke roditelje.

Deluzije i vezivanje negativnih trendova uz izvrsnost

Činjenica je da Beth gotovo do samog finala serije ne doživi niti jedan ozbiljan hangover bez obzira na količinu alkohola, marihuane i sedativa. Hedonističko uživanje i romantizacija opijata, u nekoliko su navrata gotovo potpuno zaustavili ikakav ozbiljan tijek radnje, pa i narušili kreativan aspekt serije. Pet uzastopnih scena konzumacije sedativa/alkohola mogla je zamijeniti jedna kvalitetna koja bi eksplicitno prikazala borbu s ovisničkim krizama, deluzijama, depresijom. Skoro kao Pfizer reklama u 7 epizoda. I na kraju kao šaka u oko dođe scena gdje Beth baci svoje sretne zelene tabletice u wc neposredno prije važnog turnira i nikad koncentriranija razbije protivnika. Yeah right…

Neuvjerljiva smrt Alme Wheatley

Smrt Alme Wheatley mogla se naslutiti već u početku kad je tragičnost njezina lika počela dolaziti do izražaja. Globalni problem serije čini hrpetina nedorečenih i nerazrađenih odnosa između Beth i drugih likova, jedan od njih je i onaj s Almom koji je sam po sebi vrlo suhoparan, poslovan i pojednostavljen. Trenutak kad Beth shvati da je Alma mrtva i da ju je kao jedina preostala osoba u njezinu životu zauvijek napustila – relativno je ravnodušan i sveden na dva umjerena ispada pasivne agresije. U nastavku radnje se inzistiralo na prikazivanju kaosa koji je Almina smrt prouzročila, ali nažalost prekasno jer se gledatelji nisu imali za što uhvatiti.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli The Queen’s Gambit (@the.queensgambitnetflix)

Women’s empowerment kamilica

Šezdesete su u Americi bile obilježene snažnim feminističkim pokretima i borbama za ravnopravnost na radnim pozicijama (borba za prestanak seksualnog uznemiravanja i jednake plaće za jednaku količinu rada), prestanak obiteljskog nasilja, ukidanje ograničenja vezanih uz žene na vodećim pozicijama, podjelu odgovornosti za kućanske poslove i odgoj djece. Odobrene su čak i kontracepcijske pilule. Teško je zamislivo da bi se neka stvarna Beth Harmon bez obzira na ogroman talent i intelekt uspjela natjecati s muškarcima na malim državnim turnirima, a kamo li tek s velemajstorima. Čak i kad bi joj to pošlo za rukom, sasvim sigurno bi se žensku pobjedu nastojalo na svaki mogući način obezvrijediti i zataškati.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli CHARLIE GRAY (@charliegraystudio)

Bethini protivnici su prema njoj uglavnom blagi, a nakon prvog vala gunđanja, negodovanja i jedva primjetne seksualizacije uglavnom nastupi prijateljski odnos. Ne možemo women’s empovermentom zvati cotton candy format u kojem su povijesne činjenice o diskriminaciji žena posve zanemarene ili uljepšane, a samim time i ublažene. Da je tome tako, potvrdila je i jedna od najboljih svjetskih šahistica Judith Polgar koja je pobijedila svjetskog prvaka. U svojoj karijeri Polgar se naslušala diskriminatornih i derogativnih komentara, a neki protivnici joj čak nisu željeli nakon uvjerljive pobjede pružiti niti ruku. Upravo zahvaljujući tim mlakim muško ženskim-intrigama netipičnim za to razdoblje, izostala je i ona konačna atmosfera napetosti kad je Beth napokon došla na turnir u Rusiju i razvalila.

Ostavi sve za zadnju epizodu

Glavna glumica Anya Taylor-Joy neupitno je jedna od onih koje posjeduju prirodnu karizmu, energiju i glumački talent. Iako ”Damin gambit” u principu jest serija o životu i karijeri Beth Harmon koju Anya utjelovljuje, preveliku orijentiranost na svaki njezin pokret i treptaj jednostavno je nemoguće skriti. Dok je kamera pratila Beth, odnosi sa Shaibelom, Jolene, Beltikom, Townesom, Wattsom ostali su visjeti u zraku sve do zadnje epizode u kojoj više nije ostalo vremena, pa su ih sve strpali u istu scenu. Jolene kojoj se Beth nije niti jednim pismom javila nakon što je posvojena u novu obitelj, dolazi joj na vrata i posuđuje novce za odlazak na turnir u Rusiju. Serija je u širem smislu lišena ljubavnih intriga i zapleta, a isto tako i dublje psihološke karakterizacije likova (osim Beth i Alme). Zbog svih tih nerazriješenih segmenata koje je u posljednjoj epizodi bilo potrebno svesti na nekakav zaključak, lik Beth Harmon gubi autentičnost, a serija “Damin gambit” podliježe standardima klasične bajke sa sretnim završetkom.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli The Queen’s Gambit (@the.queensgambitnetflix)

0 Shares
Muziku podržava