Saša Antić (TBF): “Želimo ostati muzički dovoljno neuki da bi se mogli igrati i istraživati”

2550

TBF je nedavno izbacio svoj šesti album “Danas sutra“, koji se sastoji se od 11 pjesama, a nazvan je po istoimenoj pjesmi koja
ga otvara, za koju bend kaže da im je možda i najdraža na albumu i koja
donosi jedan, za njih netipičan žešći zvuk.

Album je prošle godine najavio singl ”Neću ti ništa”, a nedavno je objavljen i novi ‘Sa mog prozora”. Priliku da nam predstavi novi album dobili smo od Saše Antića...

Od posljednjeg albuma prošlo je četiri godine. Kako je tekao proces rada na novom albumu?
Nike je nasnimavao doma neke grooveove, ja sam imao dosta gotovih tekstova i melodija za refrene, dodavali smo se s tim putem emaila, složio sam to u kompjuteru, taj demo smo studijski presvirali, išli miksat, nije bilo dobro, skupili lovu, otišli u Novo Mesto, s Tomaž Marasom smiksali, Tomaž je masterirao i eto ga, od 19. lipnja CD je na benzinskim pumpama.Neke pjesme poput “Tremora” navodno su pisane dvije godine. Je li postojao materijal da album ranije ide van?
Ma nije “Tremor” pisan dvije godine, odakle to? Pjesma je još i upola skraćena, htio sam da bude baš brutalno duga i dosadna, al to na sreću ostalima nije bila baza. Inače, demo je bio gotov u zimu 2013., ali stvar se razvukla zbog miksanja, kao što rekoh, nismo bili zadovoljni s vlastitim miksom, najviše zbog tehničkih uvjeta. U Novom Mestu smo snimali i miksali “Pistacio Metalic” tako da nam je to iskustvo rada u svjetskim standardima postavilo visoku letvicu. U međuvremenu smo snimili još dvije stvari koje su uletile na album, “Pismo” i “Teta” tako da nam ustvari i nije žao što se stvar razvukla.Na novom albumu prevladava zvuk funka i rocka, ali u prvoj pjesmi možemo čuti progresivniju i žešću stvar što nije toliko uobičajeno za TBF…
Ta prva stvar “Danas sutra”, po njoj smo nazvali i album i mislim da nam je svima najdraža na albumu. Super je kad se upustiš u takav neki izazov ili eksperiment i kad to na kraju ima glavu i rep. To je nešto što te ispunjava. Nismo bend koji bi mogao jahat samo na jednom žanru, to bi nam dosadilo. TBF ima u svom muzičkom radu jednu šarolikost i teatralnost koja nas intrigira. Želimo ostati muzički dovoljno neuki da bi se mogli igrati i istraživati.Na prvo slušanje albuma dobiva se dojam kao da ste vukli utjecaj ’80-ih, pogotovo zbog naslanjanja na funk uz pojedine segmente fusiona, tipa Lock Up meets Vital Tech Tones…
Ne znam za taj bend, moraš pitat Niku jel ima kakvih naslanjanja. Nemamo sesije tipa idemo nešto slušat pa ćemo iz toga nešto izvuć, čak i u kombiju slušamo radio tako da to pitanje nema konkretan odgovor.

Pjesma “Tremor” donosi jedan country aranžman…
Moram priznat da je to direktna inspiracija s Dylanom.

Muziku podržava

Od najavnih singlova pjesma “Banane” nije završila na albumu…
Kad smo je išli svirat nešto nije štimalo, mislim da nije pogođen tempo. Eto, početnička greška, ali se dogodila u nekoj žurbi, ali i to je lekcija, više se nigdje ne žurimo. Možda je prearanžiramo za live, vidit ćemo.

“Banane” i “Neću ti ništa” digle su dosta prašine kod vaših fanova koji nisu bili najzadovoljniji tim pjesmama. Koliko vam je bitno što fanovi misle o vašoj glazbi, ili jednostavno radite ono što volite bez obzira na vanjske komentare?
Pa bitno je, različita mišljenja te potaknu da se osvrneš i staviš stvari u širi kontekst jer dok radiš nemaš vremena za analize. Ali opet, radimo glazbu iz gušta i nikad nismo objavili nešto što nam u tom trenutku nije bila baza. Glazba je izraz nekog našeg unutarnjeg bića koje se u suštini nije puno promijenilo još od prvog albuma, tako da je sve to dio puta i sazrijevanja. Naše pjesme su proizvod timskog rada i obzirom da svi imamo različite afinitete uspjeh je uopće dovesti stvar do kraja. Očekivanja publike su različita i sebična i nema smisla tome podilaziti. Nismo nikad imali potrebu nikome se dokazivati osim sami sebi i na kraju priče bitan je samo osjećaj koji čovjek ima dok sluša i kad posluša pjesmu.

Glazbena raznovrsnost nekako pokazuje određeni napredak benda i stremljenje prema zrelijim uratcima. S obzirom da tekstovi pojedine pjesme imaju sličnu, ili gotovu istu temu. Radi li se o recikliranju ili kod nas inspirativne teme mogu biti interpretirane na različite načine?
Kao bend koji ima iza sebe već šest albuma strogo pazimo da ne bude previše ponavljanja tako da je i na ovom albumu koeficijent ponavljanja 0,19 što je dosta ispod svjetskog prosjeka koji se za bendove s više od tri albuma kreće između 0,41-0,52.

Teme su šarolike, a dotaknuli ste se i Kristovog posjeta Splitu. Mislite li da bi ta pjesma mogla potaknuti pojedine dušebrižnike konzervativnih stavova?
Ne vjerujem, u pjesmi nema ruganja, ona slavi Kristovu poruku ljubavi, mira i tolerancije na jedan drugačiji način, ali poruka je tu.

Može se reći da na novom albumu ima dosta himničnih refrena koji vrlo lako mogu potaknuti bezbrižnu interakciju s publikom na koncertima. Mislite li da će ih publika moći dovoljno brzo zapamtiti?
Učinili smo sve šta smo mogli po tom pitanju, stavili smo tekstove na cover i bit će i na YouTubeu.

U svojim pjesmama opisujete ne samo i splitsko stanje uma, nego i shrvatsko. Je li se kod nas s godinama nešto promijenilo ili zemlja i dalje stagnira?
Mislim da se po pitanju ljudske prirode nikad ništa ne mijenja, stvari se vrte i vječno ponavljaju. U međuvremenu nas sustiže znanost i tehnologija i ostvaruju se ideje iz SF romana, tako da je budućnost kao i uvijek neizvjesna i uzbudljiva. Danas ima, sutra nema što nema.

Imali ste puno svirki, a članovi TBF-a ujedno su surađivali i svirali s mnogim novim i starim domaćim bendovima. Je su li te suradnje također utjecale na zvuk albuma?
Nisu.

Koji su daljnji planovi po pitanju promocije albuma?
Sviramo dosta ovo ljeto i polako ćemo ubacivati nove stvari u repertoar. Prva službena promocija bit će u Splitu početkom rujna mjeseca, uskoro ćemo izaći s datumom, zatim Zagreb krajem rujna mjeseca na Gričevanju. Poslije ćemo vidjeti kako stoje stvari i ima li smisla raditi neke veće koncerte i eventualno promotivnu turneju.

0 Shares
Muziku podržava