Robb Flynn optužio i sebe i fanove: “Priznajte, jebe vam se za muziku!”

1747

Robb Flynn jedan je od rijetkih celebritya s metal scene koji svoju komunikaciju s fanovima nije prepustio poslovnim administratorima njihovih službenih računa na društvenim mrežama.

Nekad češće, a nekad rjeđe sjeda za računalo kako bi natipkao nešto u svoj “Frontmanski dnevnik”.

Nedavno se primio opisivanja faze prije i oko izlaska albuma “Through The Ashes of Empires” (sada već 10 godina starog), pa je stiglo na red i kreiranje novog albuma, a sada je jednostavno razočaran svime što se događa u i oko muzičkog biznisa. Iako to i ne zvuči jako originalno i novo, Flynn je problematici pristupio i iz jednog nostalgičnog kuta, ali i iz vlastitog iskustva u kojem nije propustio priliku pecnuti i one koji misle da su bezgrešni – same fanove!

Muziku podržava

Prvo, kako je to bilo u ’70-ima: “Frend Tony je bio toliko sretan da bude tinejdžer oko 1975. i da vidi sve moguće bendove uživo – Sabbathe, Teda Nugenta, Depp Purple, Journey… Opisao mi je da se nerijetko događalo da čak i predgrupa bude pozvana na bis! I to nekoliko puta! A da ne govorimo o glavnim bendovima koji su svirali onoliko koliko publika to želi! Nerijetko i do pola tri ujutro! No, ono što je najčudnije je da su vlasnici klubova to i dozvoljavali.”

A kako je to danas: “Danas ne samo da nema bendova koji su toliko spremni svirati, nego nema niti jednog kluba ili dvorane koja bi to dozvolila! Danas je pravilo, ako sviraš jednu minutu nakon 23 sata – plaćaš 1000 dolara! Kad smo bili na turneji s Metallicom, oni su redovito svirali 20 minuta iza 23 sata i plaćali ti 20.000 dolara! Gledao sam i Pearl Jam nedavno i to je bio najiskreniji rock’n’roll show ikada!

Eddie Vedder je popio 3 boce vina i nakon 2 sata koncerta činilo se da zaboravlja riječi i mumlja. Onda su napravili kratku pauzu i Eddie se vratio i razvalio “Black”. Bilo je magično, ježim se i kada pomislim na to! I pazite – to je bilo 45 minuta nakon 23 sata! Nakon još nekoliko pjesama, u dvorani su se upalila svjetla, ali Pearl Jam su rekli “Jebite se” i odsvirali još 2 pjesme u takvim uvjetima! I onda su se još jednom vratili na pozornicu te se dugo pozdravljaju s fanovima… Obožavam taj stav!

Svirali su 70 minuta predugo i platili 70.000 dolara. Naravno, Pearl Jam i Metallica su valjda jedini koji si to mogu priuštiti. Da mi to napravimo, izjeli bismo apsolutno svu zaradu za nas i našu ekipu. Vidite, muzički biznis je počeo izjedati spontanost i kreativnost. Nitko ne riskira, nema ničeg opasnog, ničeg iznenađujućeg! Svi samo zure u svoj facebook, twitter, tumblr, instagram, igrice i TV emisije. Muzika više nije bitna, već je samo pozadinska pojava svemu što se događa.

O tehnologiji: “Ova tehnologija nam omogućava da budemo povezani?! Nikada nismo bili razdvojeniji! Gledajte moju mačku po milijunti put, evo vam moj selfie po milijunti put, gledajte moju djecu po milijunti put, gledajte kako radim ono što vi ne radite! Jel’ da da želite jesti ovo što ja sada jedem?! Jebeš to! Svi smo kao nekakvi prijatelji, svi se međusobno lajkamo. Ali za pravo – niste mi prijatelji, niti su uopće poznamo! Uslikali ste me, možda smo radili intervju ili popričali nakon koncerta. Tako kada i pređete preko tog početnog preseravanja s nekim i povežete se s njima na internetu – shvatite koliko ste se razdvojili.

A malo i o fanovima: “I fanovi su tome doprinijeli – zašto da idem na koncert, kad mogu pregledavati snimke s YouTubea i srati kako su loši uživo?! Nije mi jasno kako ljudi ne žele ići na koncerte. Zar niste čuli Jamesa Hetfielda kad kaže da Amerika mora opet željeti muziku?! Pa to je James jebeni Hetfield! Nije bilo tko! Zar vas nije sram bar zbog njegove riječi?!

Možete se žaliti što Machine Head svira samo na festivalima i to samo 30-ak minuta, ali samostalne turneje jednostavno ne idu kad više niti pravi metal festival nije siguran posao. Možda turneje dolaze svom kraju. Mislim, povijest se ponavlja. Pa nije Mozart išao na turneje po dvije godine. To je samo fenomen koji traje zadnjih 60-ak godina.

Ljudi, priznajte, jednostavno vam se zadnje vrijeme jebe za muziku! Vjerojatno ni ja više ne marim za nju. Samo više ne znam je li taj osjećaj rezultat ovakvog muzičkog biznisa, ili je takav muzički biznis rezultat naše općenite apatije prema muzici. Nešto se mora dogoditi, netko mora pokrenuti stvar i probuditi nas iz ovog drijemeža!”

0 Shares
Muziku podržava