Brojimo sitne sate do početka internacionalnog praznika vinila! Record Store Day i ove će godine oživjeti domaće prodavaonice ploča, a ekipa iz Menarta i PDV-a priprema probrana glazbena izdanja za sve ljubitelje crne plastike. U priloženom izdvajamo one najzanimljivije za ugrabiti ove godine! Stoga svoju sreću potraži sutra ujutro u dućanu Menarta u Avenue Mallu ili pak iznad Pločnika u PDV shopu. Uronimo u praznik glazbe naoružani kvalitetnom glazbom!

1. Eddie Murphy – “Comedian” (Menart)

Legenda pozornice i filmskog seta. Čak i glazbe ako se sjetimo 80’s uspješnice “Party All The Time”. Ovog puta vinilno idemo uz njegov stand-up, a svi koji prate scenu znaju da je Murphy urnebesni kritičar moderne Amerike.

2. Kamasi Washington – “Epic” (PDV)

Sintagmu ‘jazz uspješnica’ gotovo uvijek povezujemo s nekim davnim, zaboravljenim vremenima. Ipak, nije sav dobar jazz nastao pod etiketama Blue Note i Columbia. S jedva trideset na plećima, Kamasi Washington nedavno je izbacio zbilja epsko izdanje “Epic”. Trostruki vinil, bogate ilustracije i konceptualno putovanje, svemir je i za one najupućenije. Remek-djelo.

3. Bob Dylan And The Grateful Dead – “Dylan & The Dead” (Menart)

Kad se legenda sretne s legendarnima, jasno je kako će rezultat, samo na temelju materijala, biti spektakularan. Ikone izgubljene hippie generacije 1987. godine skupa su uživo odsvirali izbor vlastitih uspješnica, a meni je osobno najdraža numera na ovom albumu “All Along The Watchtower”.

4. Badbadnotgood – “III” (PDV)

Svako jutro kada rano ustajem na posao, sjetim se ove ekipe iz Kanade i budem ljubomoran. S dvadeset i kusur godina u džepu, kvartet svira jako ozbiljan moderni jazz u maniri domaćeg sastava Chui, a lista kolaboracija dovoljno govori o njihovom renomeu. Ghostface Killah sigurno nije bio u krivu kada je odlučio s njima ući u studio.

5. Prodigy – “Keep It Thoro” (Menart)

Ne taj Prodigy. Onaj drugi. Nije prošlo ni godinu dana da nas je napustio legendarni MC skupine Mobb Deep, a singl “Keep it Thoro” idealan je nostalgični povratak u korijene instrumentalnih rima. Navodno je i Kendrick Lamar, inspiriran albumom “H.N.I.C” na kojem se i nalazi ova traka, odlučio nasnimiti i izdati svoj prvi mixtape.

6. Bonobo – “Migration” (PDV)

Bonobo je sinonim za kvalitetan zvuk. Pogotovo na vinilu. Njegov posljednji studijski uradak nastavlja tamo gdje je stao, u sanjivom downtempo plesnom eksperimentu čiji zvukovi s jedne strane plešu, dok s druge odmaraju. Fenomenalan producent koji se posebno dobro sluša na vinilu.

7. Hot Tuna – “Live At The New Orleans House” (Menart)

Hot Tuna je onaj trenutak kad iznenadiš starog s pločom koju vjerojatno nije čuo 35 godina. Pomalo zaboravljeni blues rock sastav s izvrsnim live izdanjem za ljubitelje tradicionalnog zvuka, i to sve uživo ravno iz prljave Louisiane.

8. Sleaford Mods – “English Tapas” (PDV)

Sleaford Mods sam ulovio uživo prošle godine na kratkih ali slatkih 20 minuta. Britansko režirani anger management u izvedbi dua koji izgleda i zvuči poput onih likova s kojima se bolje ne zaje*avat u kvartovskoj birtiji. Prljava slam poezija preko bazičnih minimalističkih beatova. Slušati glasno.

9. Thelonious Monk – “Monk.” (Menart)

Lektira. I to obavezna, bez mogućnosti čitanja ili slušanja nekih sažetaka. Jedna od najbitnijih persona za jazz općenito svira za vas hard-bop. Ostale informacije su posve suvišne.

10. Kendrick Lamar – “DAMN.” (PDV)

Kung Fu Kenny. Dobitnik Pulitzera za glazbu, neprikosnoveni umjetnik i pjesnik. Opaki igrač iz Comptona. Sve na albumu caps lockom, jer ne možeš niti smiješ zaobići posljednji studijski uradak mladog repera koji polako ali sigurno mijenja glazbeni svijet.

11. Marvin Gaye – “Sexual Healing: The Remixes” (Menart)

Najseksi singl svih vremena u nekoliko pokušaja. Originalni tvelvinčer pa instrumental, a s druge strane remixevi popularnih electro-teškaša poput Kygo. Ovo moraš imati za one posebne prilike kad želiš ispasti šmeker, ali ne ljigavac. 808 ritam mašina u svom najsjajnijem izdanju.

12.  Grace Jones – “Warm Leatherette” (PDV)

Četverostruki vinil za veliku počast legendarnoj pjevačici. Seciran do posljednjeg detalja, ovaj boxset idealan je poklon za fanove stasite dive u najboljim godinama. Uz originalan mix, na ostale tri ploče možete pronaći čitav niz remixeva ili dužih cutova legendarnog albuma iz 1980. godine.

13. Living Colour – “Live from CBGB’s” (Menart)

Living Colour pravi je primjer crossover žanrovske filozofije. Funk i heavy metal u maniri najboljih igrača, a po meni se ovo isplati imati samo zbog obrade Bad Brains i njihove “Sailin’ On”. Još je sve snimano uživo u nažalost ugaslom CGBG-u.

14. Lee Scratch Perry & Subatomic Sound System – “Super Ape Returns to Conquer” (PDV)

Nedavno je ovaj vitalni djed rasplesao Garden Brewery, a isto to može činiti i za vas beskonačno u komforu vlastita doma. Relativno novi materijal velikana raggae i dub glazbe uz snažnu pratnju i slikovit omot, idealni su za posjedovanje u formatu od kud je i cijela njegova priča krenula na Jamajci. Vinil.

0 Shares