Protiv referenduma; glasajte za jazz umjesto jeze

1550

Nekih stvari ima što ne govore se svima, što se samo nekom kažu” kazao je Arsen davno, a ipak svi znaju. No, ima dana kada ne znam što da radim, a ni vi. Kako se odlučiti, kojim smjerom krenuti, što izabrati i kamo otići?

Glasati ‘protiv’ referendumskog pitanja o tome je li brak zajednica muškarca i žene? Pa naravno, ako bismo morali voditi računa o tom banalnom pitanju da li netko ima pišu a netko ne – a ne o tome da li se vole i da li im država omogućuje minimum za ‘održavanje’ skupog pogona djece – kamo bismo stigli?A ako još potroše 47 milijuna kuna na referendum koji ima manje smisla nego skupa skijaška staza s umjetnim snijegom na Sljemenu, bit će nam još skuplje i umjetnije.We Are Happy Family?
Jer ljudi će se i dalje voljeti i grliti, naravno, “All You Need Is Love” davno su saželi The Beatles i to je pravi put, onaj na kojem smo, prema onoj od The Ramonesa “We Are Happy Family”. Nije bitna samo forma (koliko puta se za druge referendume nije poštovala procedura pa rezultati nisu niti prihvaćeni?), neki put je bitan i sadržaj.

Šalu na stranu, vi (we) ste odglasali protiv, ako ništa drugo zato da vas ne ograničavaju, jer ograničenja su uvijek problematična.

I stalno vam netko želi reći što je dobro a što ne, mada vi to znadete unaprijed i opet ćete napraviti po svome (i u životu i u glazbi). Samo naizgled izgleda da su ograničenja u stvarnom životu veća od ograničenja i predrasuda u umjetnosti, pa i glazbi, a nisu.

Muziku podržava

Tlače vas a nisu vam niti roditelji
Svakome iznad 18 godina tko prati rock kulturu ovakva bedasta referendumska pitanja trebala bi biti prozirna i gadljiva. Uz ovakvu astronomsku cijenu još i više. Još od ‘djece cvijeća’ kojoj su puritanci prigovarali svašta, bilo je jasno da ‘roditeljska kultura’, ili kultura odraslih, ima drugačije planove s vama. Jedini je problem što vam ovi danas s referendumima nisu niti roditelji, izgleda da nisu niti odrasli, a svejedno vas tlače i masiraju sa svojim planovima i zamislima.

Nekima je, jednostavno rečeno, teže brže shvatiti, pa treba proći vrijeme i potrošiti se novaca da stvari dođe na svoje. Na stranu činjenica da niti u jednom ustavu EU zemalja ne piše da je ‘brak zajednica muškarca i žene’ i da nitko za to nije potrošio 47 milijuna kuna, a imaju ih više od nas.

Mrdajmo zakonitosti
Sasvim banalno, da se slušalo ove od ranije, niti Elvis niti mnoge kasnije priznate vrijednosti ne bi ušle u ‘ustave’ publike, jer vražje ljuljanje i njihanje kukovima 1956. mnogima nije bilo po volji. Kvarilo je američku mladež i navodilo ju na blud, sve je bilo all shook up sablažnjivalo javnost, a tako je bilo i s mnogima koji su došli kasnije. Od Bowiea na dalje, sve do Loua Reeda i nove autobiografije Morrisseya, rock je bio primjer rušenja konvencija i ‘mrdanja’ spolnih zakonitosti.

Tijardovića izbaciti iz HNK-a
I ne samo rock, to nam je u krvi. Nije niti kod nas bilo drugačije. Gledam sinoć na HTV-u prvu epizodu odlične dokumentarne serije o Ivi Tijardoviću. Neki dan bio sam u emisiji “Dobro jutro Hrvatska” skupa sa Željkom Rogošićem, autorom serijala o Tijardoviću, pa sam iz prve ruke čuo puno zanimljivih podataka.

I gledam sinoć kako su Tijardoviću 1926. ravnatelj i dramaturg branili ulazak u splitski HNK s “Malom Floramye” jer je to njima bilo neozbiljno i manje vrijedno spram ‘ozbiljne’ strane operne produkcije na repertoaru kazališta.

Znači, i Tijardović je bio ‘s one strane’ i htjeli su ga ‘maknuti’, mada je danas stožerno mjesto hrvatske kulturne baštine.

Večernji referendumi
I ovaj šokantni primjer pokazuje da nije uvijek sve bilo jasno i tako prihvaćeno kako je danas. I kvragu uvijek netko misli da još ‘nije tako’ i da je pravo vrijeme da vam stavi omču i par ograničenja. Kad prođe 100 godina, ograničenja su manja, ali više nema vas da u tome uživate, pa onda bolje mislite unaprijed.

Ako već želite neko praktično referendumsko pitanje, onda je bolje neko dnevno i sasvim praktično, prema Buldožerima; pustimo velika pitanja, ali jeste li slobodni večeras?

Da ne bi stalno kukali kako nema dobrih programa i pitanja, evo kreće par večeri u Zagrebu gdje će i najizbirljiviji pogubiti živce.

Nakon koncerta možete i u brak
Od četvrtka do nedjelje, u četiri dana u Zagrebu možete pogledati pet koncerata 9. Zagreb Jazz Festivala u dvorani ZeKaeMa, u Tvornici kulture, redom, od večeras gostuju Tegan & Sara, Yo La Tengo i PipsChips&Videoclips te Electronic Beats festival na Velesajamu, The Bambi Molesters u Vintageu i Brucošijada FER-a.

Nakon što pogledate bar nešto od toga, prema vlastitim demokratskim načelima naravno, možete i u brak, i ova referendumska pitanja bit će vam lakša za odgovoriti…

0 Shares
Muziku podržava