Protestne pjesme gomilale su se godinama zbog mnogih rasnih incidenata koji, sudeći po tragičnoj smrti Georgea Floyda, ne blijede. Ovaj sramotni ispad policije pokrenuo je val prosvjeda u SAD-u te je uznemirio dobar dio zemaljske kugle.

Nažalost, ovo nije jedini slučaj rasističkog napada u američkoj povijesti. Mnogi prethodni primjeri rasističkih incidenata bili su motiv mnogim muzičarima da napišu pjesmu kojom izražavaju svoje nezadovoljstvo pozicijom Afroamerikanaca u društvu ili nezadovoljstvo postupanjem policije prema njima. Dakako, postoji velik broj protestnih pjesama koje su se zalagale za prava crnaca i koje su govorile o problemima crnačke zajednice, no za ovu priliku odlučili smo izdvojiti samo njih deset. Zaskrolaj i pogledaj koje su, po nama, najbolje protestne pjesme te koje priče stoje iza najpoznatijih pjesama o problemu rasizma i policijske brutalnosti.

 

1Rage Against The Machine – “Killing In The Name”

Prije 29 godina, Rodneyja Kinga prebili su policajci u Los Angelesu i cijeli je incident vidio i ostatak svijeta jer je bio snimljen. Oslobađajuća presuda koja je uslijedila u travnju 1992. probudila je bijes i nezadovoljstvo u mnogima zbog institucionalnog rasizma u Los Angeles Police Departmentu, a to je izrodilo najgorim prosvjedima u SAD-u od šezdesetih. Pjesma “Killing In The Name” Rage Against The Machinea izašla je u studenom te godine kao reakcija na te događaje. Pjesma uspoređuje takav primjer rasizma s aktivnostima Ku Klux Klana (“some of those that work forces are the same that burn crosses”) te je jedna od najpoznatijih protestnih pjesama o rasizmu i policijskoj brutalnosti.

 

2Public Enemy – “Fight The Power”

Jedna od najpoznatijih pjesama Public Enemyja “Fight the Power” napravljena je na zahtjev redatelja Spikea Leea, koji je pjesmu iskoristio kao temu za film o rasnim tenzijama “Do the Right Thing”. U filmu glume Spike Lee, Samuel L. Jackson, Danny Aiello, Ossie Davis, Ruby Dee, Giancarlo Esposito i drugi. Osim što se našla u filmu, pjesma se našla i na albumu Public Enemyja iz 1990. “FEar of a Black Planet”.

 

3N.W.A – “Fu** Tha Police”

Vjerojatno pjesma koja se od svih na ovoj listi najviše uvukla u pop kulturu i svakodnevnu uporabu. Ovu stvar je 1988. izbacila hip hop grupa N.W.A. (Niggaz Wit Attitudes), u kojoj su bili Ice Cube, Dr. Dre, Eazy-E, DJ Yella i MC Ren. Pjesma je toliko isprovocirala FBI da su se promptno napisali pismo diskografskoj kući grupe jer su smatrali kako pjesma ne prezentira policiju u pravom svjetlu. Može se reći kako je naposljetku N.W.A. bio u pravu – policija se pokazala upravo u takvom svjetlu 1992. nakon spomenutog incidenta s Rodneyjom Kingom. Jedan verse stvari može se primijeniti i na aktualnu tragediju: “They have the authority to kill a minority.”

 

4Marvin Gaye – “What’s Going On”

Potaknut prizorom policajaca koji su napadali prosvjednike na prosvjedu u People’s Parku protiv rata u Vijetnamu, Obie Benson iz Motown grupe The Four Tops užasnuto je prepričao incident Al Clevelandu iz Motowna, incident koji je zaradio naziv “Bloody Thursday”. Tekstopisac Motowna Al Cleveland napisao je pjesmu na temelju razgovora s Bensonom, no bend je odbio pjesmu jer nisu htjeli izvoditi protestnu pjesmu. Obie je na to rekao kako to nije protestna pjesma, već pjesma o ljubavi i razumijevanju. Na kraju je Obie Benson pjesmu ponudio Marvinu Gayeju dok su zajedno igrali golf. Marvine Gaye ju je preuzeo te uvrstio na svoj istoimeni album iz 1971. godine.

 

5Bob Marley – “I Shot The Sheriff”

 

“I Shot The Sheriff” nije jedina protestna pjesma Boba Marleyja, ali se najbolje može aplicirati na nedavnu situaciju te se povezati s pokretom #BlackLivesMatter. Inspiriran policijskim ugnjetavanjem u Jamajci, Bob Marley napisao je pjesmu u kojoj mašta o opravdanom ubijanju korumpiranog policajca. “I Shot The Sheriff”, pjesma koja se prvotno trebala zvati “I Shot The Police”, izašla je 1973. na albumu Boba Marleyja i the Wailersa “Burnin'”.

 

6Stevie Wonder – “Living For The City” 

“I hope you hear inside my voice of sorrow, and that it motivates you to make a better tomorrow, this place is cruel nowhere could be much colder, if we don’t change, the world will soon be over, living just enough, stop giving just enough for the city”, dio je teksta pjesme Stevieja Wondera “Living For The City” iz 1973. godine. Pjesma se bavi životnim izazovima pripadnika Afroameričke zajednice koji se bore protiv rasističkih ispada okoline i koji teško rade za, koliko toliko, normalan život.

 

7Peter Gabriel – “Biko” 

Stvar “Biko” s, komercijalno uspješnog, trećeg albuma Petera Gabriela iz 1980. posvećena je Steveu Bikou, anti-apartheid aktivistu iz Južne Afrike. Steve Biko bio je ključna figura borbe protiv rasne segregacije te inicijator pokreta Black Consciousness, a preminuo je 1977. nakon što ga je policija izmučila do smrti.

 

8James Brown – “Say It Loud (I’m Black & I’m Proud)” 

James Brown je crnačku himnu “Say It Loud (I’m Black And I’m Proud)” izbacio 1968. godine, godine kada je ubijen Martin Luther King. “Tada kada se crnačko stanovništvo nazivalo negro, James je poručio kako glasno možeš reći da je biti crn odlična stvar, a ne nešto za što se moraš ispričati”, izjavio je za Mojo 2002. godine Chuck D iz Public Enemyja i time potvrdio značaj ove protestne pjesme.

 

9Sam Cooke – “A Change Is Gonna Come”

Motiviran nepravdama s kojima se suočavao, kao što je primjerice slučaj kada su njega i njegovu pratnju izbacili iz motela u Louisiani koji je bio samo za bijelce, Sam Cooke napisao je pjesmu “A Change Is Gonna Come”. Sam Cooke je u ovoj pjesmi izrazio nadu u promjenu 1964. godine, no stvari nakon toga nisu postale idealne. Protestne pjesme će, očito, i dalje morati biti prisutne kako bi se društvo alarmiralo na postojeće probleme oko nas.

 

10Childish Gambino – “This Is America” 

“This Is America” najpoznatija je recnetnija stvar koja govori o tome kako je biti crnac u SAD-u, o oružanom nasilju te o policijskoj brutalnosti. Pjesma je postala himna aktualnih prosvjeda, a uz to su i TikTokeri počeli koristiti pjesmu za snimke s prosvjeda.

 

11KRS-One – “Sound of da Police”

Još jedna od pjesama koja je postala zaštitni znak aktualnih prosvjeda. Reper KRS-One odrepao je “Sound of da Police” 1993. godine, pjesmu koja govori o brutalnom ponašanju policajaca te o tome kako se crnci i dalje tretiraju kao robovi. Pjesma je izašla nedugo nakon nereda u Los Angelesu 1992. godine

181 Shares