Prije The Rolling Stonesa na Kubi su bili Manics Street Preachers, Audioslave, Ry Cooder, Simply Red, The Fabolous Titans…

1961

Kada su 25. ožujka The Rolling Stones nastupili u Havani, mnogi su se mediji raspisali kako je to ‘prvi rock koncert jednog zapadnjačkog benda na Kubi’. No je li uistinu tako?

Kuba je danas, ugrubo rečeno, jedna od rijetkih izvornih komunističkih država u svijetu, no posljednjih se godina sve više otvara Zapadu. Od 1959. do 2008. na vlasti je bio Fidel Castro kojeg je na dužnosti naslijedio brat Raul. Koncert benda iz kapitalističkog svijeta u komunističkoj državi svakako je trenutak za pamćenje, ali treba pamtiti i da Stonesi nisu prvi bend sa Zapada koji je ondje svirao.Izostavit ćemo iz pregleda razne jazzere i klasičare kojima je Kuba uvijek bila jedna od poželjnijih destinacija, ali možemo spomenuti Rya Coodera koji je sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća u Havani snimao s kubanskim glazbenicima okupljenima u Buena Vista Social Club. Platio je Cooder tada i 25 tisuća američkih dolara kazne zbog kršenja kulturnog embarga koji je bio na snazi između SAD-a i Kube.“Live in Cuba” prvi je live DVD američke supergrupe Audioslave snimljen na koncertu održanom 2005. u Havani u sklopu kulturne suradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama. Koncert je bio besplatan, a okupilo se oko 50 tisuća posjetitelja. Na ovitku izdanja stoji da su bili prvi američki rock bend koji je zasvirao na Kubi što je točno, ali prvi američki bend koji je svirao na Kubi bili su reggae zvijezde The Fabolous Titans koji su 1981. po komunističkom otočiću imali i turneju.Svirali su na Kubi i Simply Red; i Asian Dub Foundation; i Kool & Gang; i The Dead Daisies, a prvi britanski bend koji je probio led bili su Manic Street Preachers koji su 2001. pred pet tisuća posjetitelja održali koncert u kazalištu Karl Marx u Havani. U publici je tada bio i Fidel Castro koji se upoznao s bendom prije nastupa. Momci su ga upozorili da će biti poprilično glasno, na što im je on uzvratio “Može li biti glasnije od rata?” pa je DVD zapis koncerta naslovljen kao “Louder Than War”.Ugostila je Kuba na kojekakvim glazbenim radionicama u sklopu kulturnih razmjena i Micka Fleetwooda, Petera Framptona, Bonnie Raitt i mnoge druge glazbenike. Prije gotovo 40 godina, američki predsjednik Jimmy Carter i Fidel Castro željeli su malo smiriti postojeće političke tenzije pa se 1979. u zajedničkoj američko-kubanskoj organizaciji u Havani održao festival spontanog imena Havana Jam. Nastupili su popularni kubanski glazbenici, ali i američki među kojima su bili Weather Report, Stephen Stills, Billy Swan, Bonnie Bramlett, Kris Kristofferson, Rita Coolidge i Billy Joel.Stoga The Rolling Stones nikako nisu prvi zapadnjački rock bend koji je zasvirao na Kubi, ali su – bez namjere omalovažavanja prethodno navedenih – najveće, najzvučnije i širom svijeta najpoznatije ime (ili brend) koje je ondje nastupilo. U stvarnosti bismo mogli reći tek da su prvi britanski bend koji je na Kubi održao besplatan koncert na otvorenom.

0 Shares
Muziku podržava