Etablirani japanski glazbenik i skladatelj Ryuichi Sakamoto, koji se prvi put proslavio kao član Yellow Magic Orchestra 1978., preminuo je u utorak 28. ožujka u 71. godini.

U lipnju 2020. dijagnosticiran mu je rak debelog crijeva, što se zbilo pet godina nakon što se vratio glazbi nakon liječenja od raka grla. “Dok je bio podvrgnut liječenju od raka otkrivenog u lipnju 2020., Sakamoto je nastavio stvarati radove u svom kućnom studiju kad god mu je to zdravlje dopuštalo”, napisali su njegovi managerska tvrtka Commons u izjavi. “Živio je s glazbom do samog kraja. Željeli bismo izraziti najveću zahvalnost njegovim obožavateljima i svima onima koji su podržali njegove aktivnosti, kao i medicinskim stručnjacima u Japanu i SAD-u koji su učinili sve što je bilo u njihovoj moći da ga izliječe. U skladu sa Sakamotovom snažnom željom, pogreb je održan u krugu članova njegove uže obitelji.”

Rođen 1952., Sakamoto je počeo svirati klavir još u ranom djetinjstvu, skladajući vlastitu glazbu već s deset godina. Studirao je na tokijskom Nacionalnom sveučilištu umjetnosti i glazbe, gdje je diplomirao kompoziciju i magistrirao glazbu. Tijekom svojih fakultetskih dana Sakamoto se prvi put susreo sa sintesajzerima, koji će igrati ključnu ulogu u njegovom radu u nadolazećim godinama. Tijekom kasnih 1970-ih radio je kao session glazbenik, skladatelj, aranžer i producent za japanske umjetnike u više žanrova prije nego što je 1978. objavio svoj debitantski solo album, “Thousand Knives of Ryuichi Sakamoto”.

Proslavio se kao član Yellow Magic Orchestra

Muziku podržava

Yellow Magic Orchestra nastao je 1977., kada je Haruomi Hosono pozvao Sakamota i još jednog umjetnika, Yukihira Takahashija, da doprinesu njegovom albumu “Paraiso”. Prvijenac, “Yellow Magic Orchestra” iz 1978. učinio ih je zvijezdama, kako u rodnom Japanu tako i u inozemstvu, a danas se smatra jednim od najranijih primjera synthpopa. Pjesme kao što su “Computer Magic” i “Firecracker” kasnije su semplirali rani hip-hop i techno producenti, a pridonijele su i ranom mainstreamingu glazbe za videoigre baš u vrijeme kada je industrija igara imala svoj prvi pravi procvat na Zapadu.

YMO-ov sljedeći album “Solid State Survivor”, isprva objavljen samo u Japanu, sadržavao je Sakamotovu skladbu pod nazivom “Behind the Mask” koju su kasnije obradili umjetnici poput Michaela Jacksona i Erica Claptona. Izdavanjem BGM-a iz 1981., bend je postao prva glazbena grupa koja je koristila tada najsuvremeniju bubnjarsku mašinu Roland TR-808 na snimanju. U rasponu od pet godina izdali su sedam albuma, što je kulminiralo njihovim originalnim albumom “Service” 1983.

Za svoj rad na filmu “Posljednji kineski car” nagrađen je Oscarom

U vrijeme kad je YMO te godine proglasio pauzu, Sakamoto se već učvrstio kao tražen skladatelj i suradnik na svjetskoj sceni. Njegova prva velika filmska glazba bila je za “Merry Christmas Mr. Lawrence” iz 1983. Također se pojavio u filmu kao glumac uz Davida Bowieja. Za svoj rad na “Posljednji kineski car” s Davidom Byrneom i Cong Suom, Sakamoto je osvojio Oscara za najbolju originalnu glazbu. Godine 2015. pokupio je nominaciju za Zlatni globus za svoj rad na “The Revenant”.

Tijekom karijere surađivao je s glazbenicima kao što su David Sylvain, Adrian Belew i Robin Scott, Iggy Pop, Brian Wilson i Robert Wyatt, Robbie Robertson, Carsten Nicolai (aka Alva Noto), Christopher Willits i Fennesz, među mnogim drugima. Skladao je glazbu za redatelje kao što su Pedro Almodóvar, Bernardo Bertolucci, Brian De Palma, Oliver Stone i Nagisa Ōshima. Radio je glazbu za sportske događaje, uključujući himnu Japanskog nogometnog saveza i ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara u Barceloni 1992. godine.

S rakom se borio od 2014.

Rak grla otkriven mu je 2014. Otprilike godinu dana kasnije, skladatelj je objavio da je “u odličnoj formi” nakon što je uzeo pauzu od svog rada da bi liječio bolest. “Oprostite mi ako ovo zvuči otrcano”, napisao je tada, “ali bolest mi je donijela spoznaju, na kojoj sam zaista zahvalan. To je doista znak iz prirode ili neba. Uzimajući ovaj znak, pobrinut ću se da izbjegnem svoje stare navike i s najvećom pažnjom postupam s preostalim danima.”

Početkom 2021. objavio je da mu se rak vratio. “Od sada ću živjeti uz rak”, napisao je u izjavi. “Ali, nadam se da ću još neko vrijeme stvarati glazbu.” U studenom je najavio ono što sada označava njegov posljednji album, “12”. Snimao ga je 2021. i 2022., a naslovi pjesama odražavaju datume kada su skladbe napisane.

Dana 10. prosinca, Sakamoto je imao nastup kojim je obuhvatio cijelu karijeru, a koji je snimljen u tokijskom studiju 509 u sklopu livestreama za koji su se plaćale ulaznice. Uoči nastupa rekao je glumcu Masafumiju Suzukiju: “Više nemam energije za koncerte uživo… Ovo bi mogao biti zadnji put da me vidite kako nastupam na ovakav način.”

0 Shares
Muziku podržava