Andy Rourke, basist indie legendi The Smithsa, preminuo je u dobi od 59 godina. Vijest je objavio gitarist Johnny Marr na društvenim mrežama:

“S dubokom tugom objavljujemo da je Andy Rourke preminuo nakon duge borbe s rakom gušterače. Andyja će oni koji su ga poznavali pamtiti kao ljubaznu i prekrasnu dušu, a ljubitelji glazbe kao iznimno nadarenog glazbenika. Tražimo privatnost u ovo tužno vrijeme.”

Nastavio je: “Gledati ga kako svira te blistave bas linije bila je apsolutna privilegija i stvarno nešto za vidjeti. Ali jedno vrijeme koje mi uvijek pada na pamet bilo je kada sam sjedio pored njega za miks pultom gledajući ga kako svira bas na pjesmi ‘The Queen is Dead’. Bilo je toliko impresivno da sam si rekao ‘nikada neću zaboraviti ovaj trenutak.'”

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Johnny Marr (@johnnymarrgram)

Rourke je svirao na hitovima Smithsa kao što su “This Charming Man” i “There Is a Light That Never Goes Out” – oba klasična primjera njegovog često odvažno melodičnog stila – kao i na solo pjesmama za frontmena Morrisseyja nakon što se grupa raspala.

Također je svirao u supergrupi Freebass s još dva proslavljena britanska basista, Peterom Hookom iz New Ordera i Manijem iz Stone Rosesa, a snimao je sa Sinead O’Connor, Pretenders, Ianom Brownom te je bio u grupi DARK s pjevačicom Cranberriesa Dolores O’Riordan.

Smithse su osnovali Marr i Morrissey 1982. godine. Pridružio im se se basist Steve Pomfret, kojeg je zamijenio Dale Hibbert. On je svirao prvu svirku Smithsa, ali ga je nakon toga zamijenio Rourke, Marrov školski prijatelj od 11. godine.

“Bili smo najbolji prijatelji, posvuda smo išli zajedno”, rekao je Marr u pisanoj počasti. “Kada smo imali 15 godina, preselio sam se u njegovu kuću s njim i njegova tri brata i ubrzo sam shvatio da je moj prijatelj jedan od onih rijetkih ljudi koje apsolutno nitko ne može ne voljeti. Andy i ja proveli smo sve vrijeme proučavajući glazbu, zabavljajući se i radeći na tome da postanemo najbolji glazbenici što možemo biti.”

Smithsi su kasnije te godine snimili svoj prvi demo, uključujući pjesme kao što su “What Difference Does It Make?” koji formira njihov zvuk – oštre vokale Morrisseyja, Marrovu zvonku gitaru, te oštru, tehnički briljantnu ritam sekciju Rourkea i bubnjara Mikeu Joycea.

Otpušten je iz benda, nakon što je bio uhićen zbog posjedovanja heroina 1986., ali vratio se već nakon dva tjedna (njegova kratka zamjena, Craig Gannon, ostao je u bendu jedno vrijeme, prešavši na ritam gitaru). Svirao i na solo pjesmama Morrisseyja 1989. kao što su “Last of the International Playboys” i “Interesting Drug”.

Iste godine međutim, Rourke i Joyce tužili su Morrisseyja i Marra tvrdeći da im se duguje jednaki dio zarade jer su zaradili samo 10% od honorara od nastupa i snimanja. Rourke se brzo nagodio za paušalni iznos od 83.000 funti, dok je Joyce nastavio s tužbom te mu je na kraju dodijeljeno oko milijun funti zastarjelih tantijema i 25% nakon toga. Slučaj je slavno sadržavao sučev opis Morrisseyja kao “podmuklog, okrutnog i nepouzdanog”. Rourke je 1999. podnio zahtjev za bankrot.

Uz gore spomenute suradnje, Rourke je svirao s Badly Drawn Boyem, te se pridružio njegovom bendu na turneji. Njegov posljednji projekt bio je Blitz Vega, duo s Kavom Sandhuom iz grupe Happy Mondays.

0 Shares
Muziku podržava