Paul je mrtav, živio Paul!

21157

Fizička smrt najpopularnijih izvođača često je znala biti negirana od strane obožavatelja. Elvis Presley i Jim Morrison i danas imaju sljedbenike koji će otvoreno reći kako vjeruju da su njihovi idoli živi, te da je njihova smrt lažirana zbog viših ciljeva. No, što napraviti ako je jedan od najistaknutijih svjetskih glazbenika, ujedno član najveće i najvažnije grupe svih vremena, zapravo mrtav već 40 godina? Njegova grupa – The Beatles, službeno se raspala u travnju 1970., a on – Paul McCartney, već je četiri godine bio mrtav.

Jedna od najstarijih teorija zavjere u pop-svijetu tvrdi da su The Beatlesi izgubili jednog člana puno prije nego što je Mark Chapman u prosincu 1980. ispalio kobne hice u Johna Lennona. Priča se prvo pojavila 23. rujna 1969. u listu Northern Star Sveučilišta Northern Illinois, a 12. listopada iste godine Russ Gibb, DJ radijske postaje WKNR-FM iz Detroita, zaprimio je neobičan telefonski poziv osobe koja se predstavila kao ‘Tom’ rekavši kako neki albumi grupe sadrže skrivene tragove izravno sugerirajući smrt Paula McCartneyja. Dakle, što se dogodilo u ‘paralelnoj povijesti’?

Napustivši studio, 9. studenog 1966., Paul je sjeo u bijeli sportski Aston Martin i ne obraćajući pažnju na svjetla semafora, te srijede u 5 sati ujutro doživio prometnu nesreću (kažu da je sletio s ceste i razbio se o stijene na dnu provalije) koju nije preživio zbog teških ozljeda glave. Drukčija verzija iste priče spominje i autostopericu Ritu zbog čijih je pokreta glavom za vrijeme vožnje, Paul McCartney doslovce izgubio glavu.

Muziku podržava

Pojedinosti nesreće nikad nisu bile javno objavljene, jer u tom trenutku nikome nije odgovaralo da beatlemanija okonča, stoga je održan natječaj za Paulova dvojnika, čiji pobjednik nikad nije javno obznanjen. A pobjednik, izabran u strogoj tajnosti, bio je izvjesni William Campbell, kanadski glumac gotovo savršeno nalik pokojniku. Manji detalji (nos i brada) ispravljeni su plastičnom operacijom, ali William je imao ožiljak iznad gornje usne kojeg se nikako nije moglo ukloniti i upravo taj ožiljak je znak raspoznavanja između Paula i njegovog dvojnika. Show se morao nastaviti…

Naravno, poznato je da su The Beatles upravo 1966. odustali od predviđene turneje, vjerojatno iz razloga što dvojnik još nije bio spreman, te bi, kao takav, bio vrlo brzo raskrinkan. Ono što je još zanimljivije jest odluka članova benda o promjeni imidža: Pustili su brade kako bi neprimjetno uvođenje Paulovog dvojnika (brada i brkovi su fantastično prekrili sporni ožiljak) proteklo što bezbolnije i bez negativnog publiciteta.

I premda se Paulov dvojnik skrivao iza brkova i brade, savjest je mučila Lennona, Harrisona i Starra, te su na ovicima svojih ploča i u tekstovima svojih pjesama sustavno uvjeravali publiku u ono što javno nikad nisu smjeli priznati.

Prvi, ujedno i najveći trag jest antologijski omot albuma “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“, prvog albuma snimljenog nakon Paulove nesreće, a objavljenog 1967. Album prikazuje članove benda odjevene u odore nalik vojnima kako stoje pored bubnja s naslovom albuma, okruženi gomilom poznatih lica. Vezano uz tragove i skrivene poruke, napominjem da bi najbolje bilo potražiti ploču po antikvarijatima, na njoj je sve jasno vidljivo.

U desnom uglu albuma, žutim cvijećem, odmah ispod imena grupe formiran je oblik bas gitare, koja je, kao što znamo, Paulov instrument. Međutim, premda bas gitara ima četiri žice, ova ima samo tri, jasno referirajući na broj preživjelih članova. Nadalje, to isto žuto cvijeće formirano je da tvori riječ PAUL? propitkujući Paulovo postojanje.

Sad obratite pažnju na lutku desno odjevenu u prugastu majicu s natpisom ‘Welcome The Rolling Stones‘. Model autića u njezinom krilu identičan je stvarnom modelu koji je u smrt odveo McCartneyja (autić je i usmjeren prema crveno-krvavoj napisanoj riječi ‘Stones’), a na lutku naslonjena je vozačka rukavica. Nadalje, ispod lutkine lijeve noge nalazi se bijela vaza sa žutim cvijećem, no ako znate da ondje trebate vidjeti bijeli auto kako pada niz liticu sa stražnjim dijelom u plamenu, s čovjekolikom figurom koja iz njega ispada, vidjet ćete upravo to.

Ispod slova T u riječi imenu grupe nalazi se figurica Šive, Razaratelja, hinduističkog boga smrti (Šivu nije tako jednostavno opisati, tako da ovo ‘bog smrti’ uzmete s rezervom), čija ruka direktno pokazuje na Paula, a kad smo se već dotakli religije, otvoreni dlan iznad nečije glave u nekim kulturama simbolizira smrt, a upravo je iznad Paulove glave otvoreni dlan komičara Issyja Bona.

Obratite pažnju i na same članove benda, ne izgleda li Paul McCartney nekako dvodimenzionalno u usporedbi s ostalima, kao da je napravljen od kartona? I zašto on jedini drži crni instrument u ruci?

A ako vam ovo nije bilo dosta, pokušajte iduće: Uzmite zrcalo, postavite ga horizontalno po sredini bubnja, točno po sredini riječi LONELY HEARTS tako da odražava gornju polovicu bubnja, onu gdje piše PEPPERS. Spojite li tekst s omota i njegov zrcalni odraz, dobit ćete ovaj tekst: I ONE IX HE DIE… ‘I ONE IX’ je 11/9, datum Paulove smrti (9. studenog) kao što kaže ostatak teksta (‘HE DIE’, između ove dvije riječi je strelica koja pokazuje upravo na Paula).

Idući trag nalazi se na poleđini albuma. Naime, “Sgt. Peppers…” bio je prvi album koji se pojavio s otisnutim stihovima pjesama. Ondje vidimo njih četvoricu, no Paul je jedini koji je leđima okrenut kameri, a interesantno je da Harrisonov palac pokazuje prema uvodnom stihu pjesme “She’s Leaving Now“, koji kaže: “Wednesday morning at five o’clock as the day begins…” Upravo točan dan i točno vrijeme Paulove smrti.

I premda su članovi grupe bili otprilike jednake visine, Paul se na poleđini omota doima višim od ostalih što se tumači njegovim ‘uzdizanjem’ u zagrobni život, a primijetite riječi pjesme koje prekrivaju Paulovu glavu: Pjesma je “Within You, Without You“, a stihovi su “Without You”.

Također, ako obratite pažnju na prste članova benda, ukazat će vam se jedna neobičnost: Harrison (u crvenom) drži prste u obliku slova L, Lennon (u zelenom) drži obje ruke u hlačama u stilu Ala Bundyja tvoreći tako slovo V, a Starrovi (u ružičastom) prsti su isprepleteni u obliku slova E. Paul (u plavom) okrenut je, kao što smo rekli, leđima, ali nije teško zaključiti da nedostaje slovo O u riječi L-O-V-E.

Znate da su stihovi pjesama otisnuti na ploči u tri vertikalna reda i da ih na takav način i treba čitati. No, ako stihove sa “Sgt. Peppers…” albuma čitamo vodoravno s lijeva na desno dobit ćemo sljedeću rečenicu: “Netko te zove, ti odgovaraš prilično sporo – u srijedu u pet ujutro dok počinje dan – život teče u tebi, ali bez tebe – sam si na ulici“. I da, jedna od pjesama na ovom albumu zove se “Lovely Rita“, a kako se ono zvala kobna autostoperica?

I za kraj ovog albuma – fotografija na košuljici ploče prikazuje četvorku s pogledom u kameru. Na Paulovom lijevom ramenu je oznaka OPP (Ontario Provincial Police). Ontario je pokrajina u Kanadi, a William Campbell navodno je neko vrijeme bio zaposlen kao policajac. Ali OPP oznaka snimljena je pod takvim kutom da tvori inicijale OPD, što je kanadska oznaka značenja Officially Pronounced Dead.

Daljnje tragove naći ćemo i na albumu “Magical Mystery Tour” (1967.), “White Album” (1968.), te “Yellow Submarine” (1969.), no bilo bi preopširno spominjati svaku moguću fotografiju ili stih pjesme koji bi se mogao dovesti u vezu s ovom pričom. Posebna priča vrti se i oko backmaskinga sa zaista čudnim stihovima, koji se mogu različito protumačiti, no kao što rekoh, backmasking bit će poseban članak.

Kad je svima postalo jasno da su The Beatles pred krajem, ultimativni trag ostavljen je na naslovnici albuma “Abbey Road” iz 1969. Čuvena fotografija Iana MacMillana prikazuje četvorku kako prelaze pješački prijelaz ispred studija u kojem su snimali. Na čelu kolone je Lennon, odjeven u bijelo i s dugom bradom, iza njega Starr odjeven u crno odijelo, a posljednji je Harrison, odjeven u plavu radničku odjeću. Između Starra i Harrisona zatvorenih očiju, bos i u raskoraku s ostalima korača McCartney držeći cigaretu u desnoj ruci.

Fotografija predstavlja, ako znate što tražite, pogrebnu povorku: Lennon je svećenik (neki kažu i bog), Starr je ili ožalošćena rodbina, ili pogrebnik, McCartney je mrtvac (zatvorene oči i bez cipela), a Harrison je ukopni radnik, što bi rekao Željko Pervan – grobokop. Nekima je ovo ključna fotografija koja pokazuje da je McCartneyjevo mjesto zauzeo dvojnik. Naime, McCartney je ljevoruk, no ovdje cigaretu drži u desnoj ruci.

S lijeve strane ulice parkirana je bijela ‘buba’ (engl. Beatle) s registracijskom oznakom LMW 28IF. LMW tumači se kao Linda McCartney Weeps, a 28IF je broj godina koje bi Paul imao da je (IF) još uvijek živ. Iza ‘bube’ nalazi se još jedan auto koji kao da cilja u Paulovu glavu, a s desne strane parkirano je crno vozilo – može biti taksi, a može biti i pogrebno vozilo.

Vratimo se na početak priče i u stvarni svijet: Nakon što je vijest ‘procurila’ u javnost, stvari su se zakomplicirale do te mjere da ju je ‘pokojnik’ morao nekoliko puta demantirati. Pravi povod pričama bila je McCartneyjeva motociklistička nesreća 1965. u kojoj je porazbijao sve zube i zaradio ožiljak iznad usne (zbog toga i faza s brkovima kako bi prikrio umjetne zube i ožiljak), a vrlo je izgledno da su The Beatles itekako bili upoznati s pričama o Paulovoj smrti, pa su sami, namjerno, majstorski podmetali ‘tragove’ (Nije to ništa čudno, kad je Lennon saznao da se njihovi stihovi proučavaju na fakultetu napisao je posve besmislenu pjesmu “I Am The Walrus” iz čiste pakosti).

Koja god istina bila, jasno je da će zaljubljenika u ovu teoriju biti onoliko dugo koliko bude živjela glazba The Beatlesa.

1 Shares
Muziku podržava