Dodjela Oscara svake godine iznijedri bezbroj polemika i pobuđuje razna pitanja, kao npr. – Ističe li najpoznatija filmska nagrada uistinu najbolje svjetske filmove, glumce i ostale aktere filmske industrije? Može li američka Akademija filmskih umjetnosti i znanosti zbilja objektivno i nepristrano dodjeljivati nagrade? Zašto je glumica Olivia Colman imala zavjesu od haljine koja je idealna za “fauliranje” drugih na eventu (nećemo se lagati, nekada smo i “trač babe” koje se vole osvrnuti na to kako je tko izgledao na Oscarima i što je tko izjavio)?

Više manje imamo neke svoje odgovore na ova pitanja (osim na ovo posljednje) i dojma smo kako je svake godine lako predvidjeti tko će osvojiti zlatne kipiće. Međutim, ove godine bilo je nekih momenata koji nisu bili toliko predvidljivi. Također, svake se godine raspravlja o tome koliko je kvalitetan program ceremonije. Dakako, uložen trud je vidljiv, no rezultat nije svake godine svima oku mio. Ipak, bilo je trenutaka koji će ostati neko vrijeme u kolektivnoj memoriji. U nastavku pročitaj momente 92. dodjele Oscara koji su, po nama, bili najznačajniji ili najzanimljiviji.

View this post on Instagram

Oskari ukratko. #bindž

A post shared by Muzika.hr (@muzikahr) on

Parazit izdominirao

Bez pretjerivanja, film “Parasite” ulazi u povijest. Film južnokorejskog redatelja Bong Joon Ho-a osvojio je četiri Oscara. Naravno, osvajanje četiri kipića nije epski element ove priče, već činjenica da je ovo prvi film koji je osvojio Oscara za najbolji film, a da nije na engleskom jeziku. Osim što je osvojio Oscara za najbolji film, “Parasite” je osvojio kipić za najbolju režiju, najbolji strani film i za najbolji izvorni scenarij.

Nagrada za najboljeg glumca, očekivano…

Konkurencija za najbolju mušku ulogu bila je poprilično jaka, no znalo se da će nagrada pasti u ruke Joaquinu Phoenixu. Time je postao drugi glumac koji je dobio Oscara za Jokera, jedanaest godina nakon što je Heath Ledger dobio Oscara za najbolju sporednu ulogu u “The Dark Knightu”. U konkurenciji za nagradu bili su još Antonio Banderas (“Pain and Glory”), Adam Driver (“Marriage Story”), Leonardo DiCaprio “Unce Upon a Time…in Hollywood) i Jonathan Pryce (“The Two Popes”). Phoenix dodjelu je iskoristio za emotivni govor o društvenoj nejednakosti i pravima životinja, nakon što se na BAFTA Film Awardsu dotaknuo rasizma u filmskoj industriji.

Brad Pitt.

Brad Pitt napokon je osvojio Oscara za glumu! Nakon što je 2014. osvojio Oscar kao producent za film “12 Years a Slave”, ovo je Bradu prvi Oscar za glumu, vjerovali ili ne. Njegova gluma u “Once Upon a Time…in Hollywood” zasigurno nije njegova najbolja glumačka izvedba u karijeri, no može se reći da je ovo kipić za sve druge prijašnje uloge u kojima je više briljirao. Brad je sve osvojio svojim govorom. Zanimljivo je da prosječna dob nominiranih za najbolju mušku sporednu ulogu iznosi 71 godinu pa tako pedesetšestogodišnji Brad Pitt ispada beba pored Joea Pescija, Al Pacina i drugih.

Elton John

Elton John osvojio je Oscara za najbolju pjesmu, i to za pjesmu “(I’m Gonna) Love Me Again” iz filma “Rocketman”. Ovo mu je drugi kipić, nakon Oscara za pjesmu “Can You Feel The Love Tonight” iz filma “The Lion King”, kojeg je dobio prije 25 godina.

Eminem

Grimasa Martina Scorsesea najbolje opisuje Eminemov nastup na Oscarima. Naime, Eminem je zbunio dobar dio svijeta izvođenjem pjesme “Lose Yourself”. Većina nas složit će se s time da je to odlična pjesma, no je li bio pravi trenutak za nju? Bio bi pravi trenutak prije osamnaest godina, kada je ta pjesma i dobila Oscara nakon što je bila u filmu “8 Mile”.

Billie Eilish 

Iako se izbor Billie Eilish za “In Memoriam” dio večeri činio u najmanju ruku neobičnim, njena izvedba pjesme “Yesterday” za vrijeme prisjećanja Oscarovaca koji su umrli u prethodnoj godini ispala je pun pogodak. Pjesmu Beatlesa izvela je s bratom Finneasom O’Connelom, koji ju je pratio na klaviru.

Zack Gottsagen

Shia LaBeouf i njegov kolega iz filma “Butter Falcon” Zack Gottsagen bili su prezenteri za Oscara u kategoriji “Live action short film”. Time je Gottsagen ušao u povijest kao prva osoba s Downovim sindromom koja je predstavljala nagradu na Oscarima.

0 Shares
Muziku podržava