Sinoć je MTV Video Music Awards – poznatiji kao samo VMA – imao svoje 35. izdanje. VMA nagrade nekad su bile sinonim za spektakl godine. Imale su svoje ikonske trenutke, počevši od Madonninog nastupa s “Like A Virgin” iz 1984. preko Britney sa zmijom na pozornici, više Kanyeovih trenutaka od kojih se u pamćenje posebno urezao onaj u kojem je mladoj Taylor Swift oduzeo pet minuta slave pa sve do kontroverznog nastupa Miley Cyrus s Robinom Thickeom 2013. Isto tako, svatko tko iole prati VMA složit će da nije onako kako je prije bilo – posljednjih par godina postale su dosadnjikave.

Nije onako kako je bilo nekad, ali isto možemo reći i za cijelu ovu 2020. godinu.

Muziku podržava

Nakon što su MTV-eve VMA 2020. preseljene iz Barclays Center arene na više raznih lokacija u gradu, dok neke uopće nisu bile u Los Angelesu – K-pop senzacija BTS bili su uključeni iz Južne Koreje – bilo je jasno da to neće biti ništa kao bilo koje prijašnje VMA dodjele nagrada.

Sva događanja  na razini veličine VMA nagrada u eri COVID-a, realno, ne uspijevaju u dosezanju one spektakularne energije njima – u normalnim okolnostima – karakteristične. Fora je što u istom pothvatu VMA već neko vrijeme zakazuje, i osobno im iz godine u godnu posvećujem sve manje pozornosti. Međutim, sinoćnje novonormalne dodjele bih čak nazvala pomakom naprijed u odnosu na stare “normalne” dodjele. Možda je ovo format koji će “preokrenuti” ploču za VMA. Možda je čak činjenica da “ništa nije onako kako je prije bilo” VMA dodjelama nagrada došla u – prilog.

Bezbroj zelenih pozadina za snimanje, lažna buka i pljesak nepostojeće publike dali su ovogodišnjim dodjelama znanstveno-fantastični, pseudo-distopijski osjećaj. S obzirom na to da je čitava godina u pseudo-distopijskom znaku, ljudima je nadrealna, u široj slici nebitna ali i spektularna emisija došla bolje no ikad.

Ako ćemo iskreno, tridesetpetogodišnje VMA nagrade muče se s pronalaskom svojeg mjesta u modernom svijetu pop kulture, no ove godine su se svratile na velika vrata i postale jednim od najupečatljivijih izdanja u posljednjih nekoliko godina.

Nastupi po kojima ćemo pamtiti VMA 2020. su…

Spektakla ove godine nije pomanjkalo, bilo stvarnog, bilo fabriciranog: istina je najčešće bila “negdje između”. Nastup koji je ukrao svu pozornost zasigruno je Weekndov. The Weeknd je izveo “Blinding Lights” na 387 metara visokom njujorškom neboderu  jedinstvenog izgleda – Hudson Yards, okružen dimom i helikopterima.

Megapopularna korejska grupa BTS  na VMA dodjelama je po prvi put nastupala s pjesmom na engleskom jeziku, “Dynamite”. Osim toga, ovo im je i debi nastup na VMA. Video BTSa na VMA dodjelama na YouTubeu trenutno broji skoro 7 milijuna pregleda, čime su trenutno daleko najgledaniji nastup ovogodišnjih dodjela.

Miley Cyrus popela se na ogromno stubište kako bi se ljuljala na disko kugli za “Midnight Sky”, očigledno se referirajući na svoj video iz 2014. godine  za pjesmu “Wrecking Ball”.

Deset godina nakon što  je zvijezda rođena na VMA dodjelama 2010. godine, Gagin je udio na ovogodišnjoj ceremoniji bio od posebnog značaja. Čast za centralni nastup večeri pripao je njoj i sjajnom “Chromatica” nastupu. Osim što je impresionirala nastupom (na kojem joj se pridružila i Ariana Grande) kojeg samo svjetske zvijezde mogu ispostaviti, pažnju javnosti preuzela je i govorom nakon prihvaćanja nagrade te maštovitima izmjenama kostima i –  COVID maskama!

Ono s čime se Video Music Awards posljednjih godina morao suočiti je kriza identiteta (izazvanoj brojnim sličnim dodjelama i općenito padu gledanosti istih) i opstanak u modernom svijetu. Kako bilo da bilo, ove godine su izvukli najbolje iz najgoreg, isplivali na površinu te priuštili svojim gledateljima svakako jedno od zanimljivijh izdanja ovog desetljeća. Nije onako kako je bilo – ali možda je to za VMA dobra stvar.

0 Shares
Muziku podržava