“Odjel za žešće” grupe M.O.R.T. i “Vidimo se!” grupe Ti najbolji albumi godine

4991

Redakcija portala Muzika.hr izabrala je najbolja ovogodišnja domaća/regionalna izdanja.

S izvođačima i događajima koji su obilježili godinu već ste se upoznali, a drugi dan našeg izbora rezerviran je za izdanja koja su nam zapela za uho. Namjerno koristimo riječ ‘izdanja’ jer danas izvođači svoje uratke objavljuju na različite načine – od fizičkih albuma, EP-a, split albuma, raznih digitalnih ostvarenja pa nadalje – i nepravedno bi bilo izostaviti bilo koji format, a samim tim i izvođača.

U obzir smo uzeli izdanja objavljena od 1. siječnja do sredine prosinca 2014., a od silnih uradaka redakcija je izabrala 20 najboljih. Na žanrovski šarolikoj listi uočljiv je trend ženskih vokala (bilo solo, bilo u grupi), no dame ipak nisu na čelnoj poziciji. Najbolji domaći album ove godine ima grupa M.O.R.T., a grupa Ti najbolji regionalni.

1) M.O.R.T. – “Odjel za žešće
“‘Odjel za žešće’ je stopostotni hrvatski proizvod, sazdan od čistog domaćeg nešpricanog postsocijalističkog očaja uz prstohvat američkih glazbenih začina. Riječ je o ponajboljem debi-albumu unatrag nekoliko godina koji kao rijetko koja moderna rock ploča domaće proizvodnje generira takvo emocionalno uzbuđenje. Ne postoji slaba stvar, ne postoji potrošena nota, ne postoji rutinsko odrađivanje, ovo je njihov život. S ovakvim albumima kakav je ‘Odjel za žešće’ grupi M.O.R.T. je mjesto u antologiji hrvatskog rocka zacementirano” (iz recenzije objavljene u srpnju)

2) Irena Žilić – “Travelling
“Slušajući pjesme s ‘Travelling’ gotovo je nemoguće primijetiti da tu zapravo nije riječ o novoj zvijezdi na američkom ili engleskom folk-rock nebu već o domaćoj curi. Njoj su puno bliže Norah Jones i Laura Marling od Lidije Bajuk i Dunje Knebl. Uvriježena je floskula glazbenih kritičara reći za nekog izvođača koga simpatiziraju kako bi taj ili ta dosad doživio svjetski uspjeh samo da je imao tu sreću biti rođen u Londonu ili nekom sličnome mjestu, no slušajući Irenine pjesme ne mogu ne ostaviti sličan komentar. Kvaliteta tih pjesama uistinu ničim ne zaostaje za prvom ligom svjetskih indie-folk-rock kantautorica, te Irenu od njih dijeli samo ime i prezime i mjesto rođenja” (iz recenzije objavljene u rujnu)

3) Jonathan – “Bliss
“Jonathan britanskom indie rocku od Joy Divisiona naovamo pristupaju na nešto uvrnutiji način ne libeći se iskoristiti pomalo neurotične gitare, a sve je snimljeno što bliže live svirci, zbog čega album zvuči vrlo zanimljivo, dojmljivo, nešto što bi Britanci skužili vrlo lako. Ovakvi bendovi vani pune klubove, dok kod nas sviraju pred nekoliko desetaka ljudi. Iako se već godinama ponavlja, ‘alternativa’ nam je bolja nego ikad i samo čeka da joj pružimo pravu šansu, a Jonathan je jedan od najboljih primjera da imamo odlične bendove” (iz recenzije objavljene u svibnju)

4) Nina Romić – “Stablo
“Ako je njen debi ‘Daljine’ sadržavao intimnu, introvertnu priču, a ‘Ptice’ ljutnju, ‘Stablo’ jasno označava Ninin rast i grananje svog izričaja u nekoliko različitih smjerova, s jasnim ishodištem. Bez obzira na sitnije nedostatke, ‘Stablo’ betonira Ninin status vodeće hrvatske kantautorice mlađe generacije, a tko će ga željeti oboriti, morat će imati mnogo upornosti te ‘jako dobro naoštriti sjekiru’. (iz recenzije objavljene u travnju)

5) Sara Renar – “Jesen EP
“Gitare idu van, elektronika unutra. Klasični kantautorski folk-rock obrasci van, eksperimentiranje unutra. ‘Jesen’ je moderna indie-folk ploča koja će se svidjeti i onima koji ne prate samo tu scenu, jer nije trendovski usmjerena, nego je vođena unutarnjim Renarinim kreativnim, često impresionističkim impulsima. Unatoč uglavnom synthesizerskom okruženju, ‘Jesen’ i dalje ostavlja dojam kantautorske ploče, i to one kantautorice koja se voli poigrati sa svim i svačim, i na kraju s velikim zadovoljstvom ostaviti upitnik u ušima slušatelja. Svojom zaigranošću Renar kao da potiče maštu slušatelja, a kad se on uhvati za jednu nit, Renar samo napravi rez” (iz recenzije objavljene u listopadu)

6) Detour – “A što ak’ ja…
Ljepota njihove glazbe nadilazi klasičan pop zvuk jer u svoju glazbu ubacuju razne trikove poput bossa nove, folka i sitne doze elektronike, pa svakom pjesmom zvuče drugačije i svježe, lepršavo i moćno. Upravo takvim promjenama, album savršeno klizi zbog čega možemo reći da ovo jest jedan od najboljih pop albuma u nas za ovu godinu” (iz recenzije objavljene u studenom)

7) PipsChips&Videoclips – “Akustični Walt
“Na ‘Akustičnom Waltu’ se nalaze sve pjesme s “Walta”, u nešto drugačijem rasporedu nego na CD-u, izvedene, naravno, unpljugd, znači s akustičnim gitarama umjesto električnih i bez loopova i ostalih studijskih efekata. Ogoljene tako na svoju esenciju one zvuče – uistinu sjajno. ‘Akustični Walt’ intiman je uvid u bend koji svira skupa izoliran od svega ostalog” (iz recenzije objavljene u svibnju)

8) Them Moose Rush – “Three pi One
“Mladi su, samo su trojica, a pružaju vrhunski užitak, kako na svojim studijskim izdanjima tako i na svirkama uživo. Jednostavno, oni su naša sadašnjost i budućnost alternativnog i progresivnog rocka. Ako nastave u ovom điru, vrlo vjerojatno će kroz par godina postati velika atrakcija na Balkanu, a ako skupe hrabrosti, možda i šire, jer su odličan bend i ne vidim zašto ne bi uspjeli” (iz recenzije objavljene u listopadu)

9) Ti – “Vidimo se!
“Ti je jedna od najboljih novih grupa nastala posljednjih godina u regiji. Iskustvo koje dvojac posjeduje vrlo precizno je iskanalizirano u psihodeličnu pop glazbu koja je sanjivim melodijama djelomično nalik na radove Nežnog Dalibora, ali ipak Ti odlazi više u popičnije vode. Gledajući, Ti su dvojac i ovo jest svojevrsni ‘bedroom pop’ (ili u njihovom slučaju ‘kitchen pop’) koji koristi elektronski bubanj i masnu psihodeliju za osnovu melodije što u konačnici zvuči vrlo dojmljivo i zanimljivo, prije svega vrlo lako se sluša, a nije ljigavi pop koji nam trešti sa svih strana” (iz recenzije objavljene u svibnju)

10) VVhile – “More
Dvojica su, a rade teško viđeni kaos koji oduševljava na prvu. Psihodelija i alternativni rock provučeni su kroz vrlo melankolične melodije koje ujedno i udaraju sve u šesnaest. Njihova furka je odlična, izgledaju kao neki poslovni šminkeri, a kad uzmu instrumente u ruke, potpuno polude i razvaljuju sve pred sobom. Kada tome pridodamo zanimljive tekstove na engleskom, dobivamo vrlo zaokruženu sliku o jednom od najdojmljivijih reginalnih izdanja u ovoj godini” (iz recenzije objavljene u studenom)

Muziku podržava

Ostatak liste čine:
11) Gatuzo – “Megalomania
12) Amira Medunjanin – “Silk & Stone
13) General Woo – “Pad sistema
14) Kandžija – “Folder s Golim ženama”
15) Pavel – “I mi smo došli na red
16) The Lesser Men – “Vacation Freeze
17) Urban&4 – “Mamut
18) Marčelo – “Napet Šou”
19) Meritas – “Gle
20) Hladno pivo – “Evo vam Džinovski

PipsChips&Videoclips, S.A.R.S. i Jack White najbolji izvođači 2014. godine

50 najboljih inozemnih albuma 2014. godine

Redakcijski odabir najbitnijih stvari iz 2014. godine

Ufanje godine je M.O.R.T.

0 Shares
Muziku podržava