Važna je taktika filmskih producenata puno pažnje posvetiti na uvodne špice serija (odnosno teme) u cilju da naprave  prepoznatljivu temu. Rezultat su uvodne špice toliko zavodljive da ih rijetko kad preskačemo i pjesme koje godinama nakon ne možemo izbaciti iz glave. Dok se neki drže iste uvodne špice godinama, drugi vole prilagođavati špice serija novim sezonama. Mnoge najčešće jednominutne špice serija danas se promatraju kao pamtljiva remek-djela.

Izanalizirali smo i odabrali dvadeset najhvaljenijih špica serija koje su se svim gledateljima usjekle u pamćenje, bilo zbog vizuala ili tematske pjesme. Možda u članku ubodeš špicu koja će te navući na must watch kojeg dosad nisi imao priliku pogledati.

Friends

Muziku podržava

 

The Rembrandts će se uvijek najviše pamtiti po izvođenju pjesme “I’ll Be There For You” u uvodnoj špici “Prijatelja”, ali nije trebalo biti tako. Pjevači i tekstopisci Phil Solem i Danny Wilde već su objavili par albuma, a pjesma “Just The Way It Is, Baby” s prvog albuma 1990. dospjela bila je jedan od tadašnjih najvećih hitova. Bend je originalno snimio “I’ll Be There For You” u trajanju od 45 sekundi isključivo za “Prijatelje”. Međutim, nakon što je serija krenula, radio postaja u Nashvilleu počela je emitirati pjesmu čije su trajanje pordužili loop efektom, zbog čega su Solem i Wilde bili pod pritiskom da snime punu verziju pjesme i izbace ju kao singl. Dvojac se ubrzo nakon toga raspao,ali se ponovno okupio početkom nultih. U međuvremenu se fanovi serije još uvijek nadaju reunionu nezaboravnih gostiju Central Perk kafića.

The Office

Tematsku pjesmu obožavanog mockumentaryja napisao je Jay Ferguson, koji je bio član  kultne grupe Spirit iz šezdesetih prije nego što je započeo samostalnu karijeru na filmu i televiziji. Ferguson je zaslužan i za skladanje na filmovima kao što su “Terminator” i “Nightmare on Elm Street 5”, ali ova oda tvornici papira “Dunder Mifflin” mogla bi zauvijek ostati njegov najveći hit.

The Walking Dead

Bear McCreary jedan je od najuspješnijih skladatelja soundtracka, a njegova pjesma u jezivoj uvodnoj špici serije “The Walking Dead” je postala valjda njegova najprepoznatljivija. “Pjesma započinje vrlo uznemirujućom, agresivnom melodijom, koja se ponavlja iznova i iznova: to je taj earworm kojeg sam želio usaditi gledateljima”, rekao je McCreary. Motivi uvodne špice provlače se kroz cijelu seriju.

Mad Men

U seriji “Mad Men” se radi o muškarcima koji rade u marketinškoj agenciji početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća. Priča je to ne samo o njihovom poslu, već i o njihovim porocima: ženama i piću. Jedna od najhvaljenijih špica ističe se po tome što u sebi sadrži hint na to kako bi serija mogla završiti. Tvorac serije Matthew Weiner namučio se s izborom pjesme za uvodnu špicu sve dok nije naletio na instrumentalnu verziju pjesme “A Beautiful Mine”. Pjesmu je izvorno napisao producent RJD2 za Magnificent City 2006. godine u suradnji s reperom Aceyaloneom. Pjesma je reizdana kao instrumental na “Magnificent City Instrumentals” iste godine i tada je uhvatila Weinerovu pažnju.

House

Evo jedan fun fact koje hrvatski gledatelji vjerojatno ne znaju: pjesma “Teardrop” Massive Attacka korištena je u uvodnoj špici serije “House” na američkoj televiziji! Jedan od najvećih hitova Massive Attacka čiji je tekst navodno nadahnut smrću Jeffa Buckleyja, savršeno je odgovarao temi serije: nažalost, zbog autorskih prava, “Teardrop” se ne pojavljuje kao tematska pjesma u Europi. Glazba Massive Attacka bezbroj je puta korištena na televiziji i na velikom platnu; pjesma “Teardrop” zamijećena je i u seriji “Prison Break”.

Ono što oduševljava sve gledatelje u uvodnoj špici serije o Dexteru je dvostruko značenje – s jedne strane možeš vidjeti Dextera koji uredno i perfektno prolazi kroz svoju jutarnju rutinu, no ako ste upoznati sa samim konceptom serije i karakterom glavnoga lika, cijela špica dobiva drugačije značenje. Skladatelj Daniel Licht stoji iza istovremeno primamljive i uznemirujuće melodije savršenu za mračnu seriju. Licht je elemente kompozicije prvi put upotrijebio u glazbi za “Necronomicon”, antologijski horor iz ranih devedesetih nadahnut djelom H.P. Lovecraft.

The Simpsons

Simpsoni imaju jednu od najdugovječnijih uvodnih špica ikada koja je postojana od… Pa, od početka izrade same crtane serije, dakle 1989. godine. Njihov se uvod ne preskače zato što se autori uvijek iznova potrude promijeniti poznatu scenu u kojoj cijela obitelj sjedi na trosjedu. Od  Simpsona je je Elfman napisao mnogo soundtracka (“Batman”, “Edward Scissorhands”, “Alice in Wonderland”, “Charlie ans the Chocolate Factory”), ali najčuvenija i najpoznatija je definitvno ovaj – napisan za žute građane Springfielda.

The Big Bang Theory

“Our whole universe was in a hot, dense state, then nearly fourteen billion years ago expansion started, wait -” – ovdje većina ili odustane ili nastavi nerazumljivo mrmljat’ ostatak pjesme. Popularna kanadska grupa Barenaked Ladies napisala je i snimila pjesmu za uvodnu špicu koja objašnjava razvoj svemira od samih početaka i promjene koje su Zemlja i čovječanstvo doživjeli otad do danas. Znaš kako je pjesma nastala?

Tvorci popularnog sitcoma Lorre i Prady zamolili su Eda Robertsona, glavnog vokala i gitarista grupe, da napiše pjesmu za uvodnu špicu nakon što su bili na jednom njihovom koncertu u Los Angelesu. Sasvim slučajno, Robertson je nedugo prije toga pročitao knjigu Simona Singha “Big Bang” i na jednom koncertu potom improvizirao freestyle rap o porijeklu svemira. Budući da je nekoliko puta dobio ponude da snimi nešto za film ili seriju, a da bi kasnije bio odbijen i zamijenjen drugim glazbenikom, Robertson je pristao napisati pjesmu tek nakon što je saznao da Lorre i Prady nisu tražili nikoga drugog.

Sex and the City

U razdoblju kad je serija tek počela s emitiranjem, Darren Star – njezin tvorac – posegnuo je za pomalo neobičnom marketinškom metodom. Star se vozikao automobilom ulicama Los Angelesa svirajući glasno tematsku pjesmu u nadi da će nadahnuti ljude da gledaju seriju. Btw, ako nisi znao – Groove Armada stoje iza uvodne pjesme – duga verzija je jako fina i toplo preporučam da ju poslušaš ako već nisi.

Fun fact 1: Iz poznate uvodne špice serije koje se počela emitirati 1998. naknadno je uklonjena scena jednog od najpoznatijih njujorških simbola. Riječ je naravno  o Blizancima, koji su iz uvoda nestali nakon terorističkog napada 2001.

Fun fact 2: Postoji i alternativna verzija uvodne špice u kojoj Carrie nije odjevena u kultnu baletnu suknjicu i koja ne završava tako da ju poprska prolazeći autobus s reklamom za njezinu kolumnu. Na svu sreću, izabrana je prva verzija.

Malcolm In The Middle

They Might Be Giants napravili su karijeru od njihovog najvećeg trenutka mainstream slave zahvaljujući pjesmi koja je započela kao uvod od 30 sekundi u seriju “Malcolm In The Middle”. Tvorac serije Linwood Boomer u potrazi za tematskom pjesmom za špicu prišao je Johnu Flansburghu i Johnu Linnellu. Tako je nastala stvar “Boss of Me” zbog koje je dvojac nagrađen prvim Grammyjem.

Curb Your Enthusiasm

Pjesmu “Frolic”, skladatelja Luciana Michelinija Larry David je navodno odabrao nakon što ju je čuo u reklami za neku banku. Skladba je izvorno napisana u sedamdesetima, kada se pojavila u talijanskom filmu “La Bellissima Estate”. Razdragana i pomalo apsurdna melodija savršeno ilustrira Larryjeve svakodnevne neugodne, ali komične dogodovštine u seriji. Da bi stvar bila bolja, posljednjih godina viralni videi – nazvani “The Frolic Effect” – iskoristili su pjesmu kao soundtrack bezbroj bizarnih trenutaka uhvaćenim u stvarnom životu. Kako je “Frolic” postigao toliko ogroman uspjeh?

“Izgleda da se skladba jednostavno našla na pravom mjestu u pravo vrijeme…Napisao sam instrumente uključujući mandolinu, tubu, klavir i žice na način da ukradu pažnju slušatelja”, izjavio je Michelini. “To je skladba čiji je DNK kreiran s namjerom da bude – komičan”.

Doctor Who

Serija koja se emitirala od ranih šezdesetih do kasnih osmadesetih obožavana je od ljubitelja znanstvene fantastike, a privukla je i cijelu novu generaciju gledatelja od povratka na ekrane 2005. godine. Genijalna tematska pjesma nazvana jednostavno “Doctor Who” koja je djelo Rona Grainera i Delie Derbyshire imala je mnogo novih verzija, no srž je uvijek ostala tu.

The Sopranos

“Woke Up This Morning” je savršeno odabrana pjesma za naslovnu špicu serije. Engleski elektronski bend iz Brixtona Alabama 3 zaslužan je za prilično moderan zvuk uz mračan tekst. Njihova pjesma odličan je uvod u svaku epizodu ove serije na temu američkog mafijaša talijanskog porijekla koji nastoji pronaći balans između svojih mutnih poslova i normalnog obiteljskog života.

Weeds

Serija “Weeds” prikazivala se od 2005. do 2012. godine, a najpamtljivija je po svojoj špici. Uvodni dio prikazuje dosadan život u predgrađu u kojem svi vode isti život: svi izgledaju isto, žive u istim kućama, voze iste automobile i imaju iste poslove. Cijelu špicu prati i prigodna pjesma “Little Boxes” od relativno nepoznate kantautorice Malvine Reynolds. Zanimljivo je da se aranžman pjesme mijenjao iz sezone u sezonu, pa smo je tako između ostalog mogli čuti u rap, mariachi i country verziji.

Entourage

Uvodna špica je jednostavna, a efektna i pamtljiva: jednominutni video popraćen je pjesmom “Superhero” od Jane’s Addiction dok se četiri glavna lika serije voze holivudskom ulicom, a istovremeno se imena glavnih glumaca serije pojavljuju na natpisima i plakatima kraj kojih prolaze. Zapravo pomalo podsjeća na uvodnu špicu Sopranosa, samo što su njujorške ulice zamijenjene ulicama Hollywooda.

Game of Thrones

Valjda najpopularnija serija na svijetu, a posebice u Hrvatskoj – s obzirom na to je dosta scena snimljeno u Splitu i Dubrovniku – ujedno ima i jednu od najljepših uvodnih špica. Glazba koju je kreirao Ramin Djawadi nas podsjeća na srednji vijek u kojem bi u stvarnosti radnja najvjerojatnije bila smještena: zlokobn brujanje u ritmu “dun dun, da-da-dun dun” odmah nagovještava da je potraga za moći beskonačni ciklus.

True Blood

Serija od 7 sezona zanimljiv je spoj različitih kultura, što je vidljivo već u uvodnoj špici. Kao što su i sami producenti serije objasnili, željeli su napraviti uvod u kojemu bi spojili tradicionalno i moderno i time pokazali sve sličnosti i različitosti. Tako možete vidjeti prizore krštenja na stari način, snimki molitvi u crkvi i sve ostalo što je tipično za teksašku kulturu. S druge strane, tu su neke modernije erotičnije scene koje snažno odudaraju od religioznih teksaških načina. Pjesma “Bad Things” je također postala hit – izvodi ju Jace Everett, američki country pjevač kojemu je ova serija donijela nepredviđenu popularnost!

X-Files

Originalna uvodna špica Chris Carterove kultne serije napravljena je 1993. godine za 1. sezonu i ostala je nepromijenjena sve dok Duchovny nije otišao iz serije kao glavni lik na kraju 7. sezone.  Jeziva glazba i specijalni efekti doveli su do uvodne špice kakva nikad prije nije bila viđena na televiziji. Mark Snow zaslužan je za tematsku pjesmu na kojoj je – sasvim slučajno – stvorio prepoznatljivi efekt jeke.

Oz

Glazba Davida Darlingtona i Stevena Rosena otvara HBO-ovu seriju “Oz” iz 1997. Nisi li dosad pogledao ovu kultnu seriju, a ljubitelj si uvrnutih zatvorskih drama kao što je “Orange Is The New Black” – ovo je serija za tebe. Serija donosi dnevne aktivnosti neobičnog zatvorskog objekta i njegovih kriminalaca.

Six Feet Under

Za uvodnu špicu serije “Six Feet Under” mnogi kažu da je mini remek-djelo samo za sebe. Uvod u seriju prikazuje motive života, smrti i mogućnosti ponovnog rođenja, izvedene u prepoznatljivom poetskom tonu. Thomas Newman, skladatelj zaslužan za soundtrack za “Shawshank Redemption”, “Green Mile”, “American Beauty” i monge druge autor je Grammyjem nagrađene uvodne pjesme.

 

0 Shares
Muziku podržava