Neil Young podnio je tužbu protiv Trumpa zbog predsjednikovog stalnog oglušivanja na glazbenikov zahtjev da prestane koristiti njegovu glazbu.

Legendarni glazbenik Neil Young tužio je kampanju predsjednika Trumpa za kršenje autorskih prava nakon što je Youngovu glazbu upotrijebio za promociju “kampanje neznanja i mržnje”.

Youngove pjesme “Rockin’ in the Free World” i “Devil’s Sidewalk” reproducirane su mnogo puta na skupovima i političkim događajima tijekom predsjedničkog kampanje u lipnju u Tulsi (Oklava) bez dozvole ili Youngovog dopuštenja.

Muziku podržava

Young je upozorio na ovaj problem još prošlog tjedna na svojoj web stranici.

“Razmišljam o tome da tužim predsjednka Trumpa… Zamislite kakav je osjećaj čuti “Rockin’ in the Free World” nakon što ovaj predsjednik progovori, kao da je to njegova tematska pjesma. Nisam pjesmu napisao za tu svrhu” – stoji u postub na Youngovoj službenoj web stranici.

Neil Young
Izvor: Neil Young Archives

“Cilj tužbe nije iskazivanje nepoštivanja prava i mišljenja američkih građana koji su slobodni podržati kojeg god kandidata su izabrali”, navodi se u dokumentu. “Međutim, Young po nalaganju vlastite savjesti ne može dopustiti da se njegova glazba koristi kao tematska pjesma “za podjelu i za neameričke kampanju neznanja i mržnje.”

Glazbeni veteran rekao je da je kampanja Donald J. Trumpa “glasno ignorirala” i “svjesno nastavila” svirati njegove pjesme, čak i nakon opetovanih Youngovih prigovora, počevši još od upotrebe “Rockin’ in the Free World” na Trumpovoj najavi predsjedničke kandidature 2015. Problem je što je u međuvremenu, nakon Youngovog javnog prigovora predsjedniku, izdana licenca potrebna za reprodukciju pjesme za promociju kampanje.

Young je zatražio da se svako sljedeće izvođenje njegovih pjesama na javnim događajima u relaciji s kampanjom zaustavi. U slučaju kršenja  glazbenikovog uvjeta, predsjednikova kampanja bit će dužna platiti zakonom propisanu odštetu u iznosu od 750 i 150 000 dolara za svako kršenje, kao i troškova tužbe i odvjetničkih troškova.

Tužba je podnesena u utorak na američkom Okružnom sudu u New Yorku, rekao je Youngov odvjetnik Ivan Saperstein za The Times.

Young, oštri kritičar predsjednika, među mnogim je glazbenicima koji su prozvali Trumpa jer je koristio njihovu glazbu na događanjima u sklopu predsjedničke kampanje: nedavno je Linkin Park uspio ukloniti videozapis s predsjednikovog Twittera u kojem u pozadini svira njihova pjesma “In The End”.

Ostali  koji su iskazali prigovor predsjednikovom opetovanom kršenju prava glazbenika  su Rolling Stones, Rihanna, Adele, R.E.M. i zastupnici Princea.

Problem je što je mnogim glazbenicima teško nagovoriti Trumpa da prestane koristiti njihovu glazbu u svrhu javne promocije kampanje. Naime, Trump ima dozvolu za korištenje glazbe u političke svrhe (Political Entities License) koja mu pruža pristup više od 15 milijuna glazbenih uradaka iz  fonoteke BMIa. Međutim, na temelju odredbe u licenci BMI političkih subjekata, glazbenik ima slobodu povući svoju diskografiju iz licence.

Pravo da povuku svoje pjesme iskoristili su Rolling Stones te su prošlog mjeseca zaprijetili pravnim postupkom predsjedniku ukoliko pokaže daljnje nepoštivanje odredbe koja onemogućava predsjedniku korištenje njihovog materijala. Naime, nedavno je Trump  prekršio odredbu te ponovno upotrijebio hit benda “You Can’t Always Get What You Want” kao odjavnu pjesmu mitinga u Tulsi.

U jeku ovakvih učestalih kršenja prava glazbenika, Elton John, Rolling Stones, Lionel Richie, Courtney Love, Panic! at the Disco, Pearl Jam, Sia, Aerosmith, Lorde i Linkin Park i mnogi drugi su pred nekoliko dana potpisali otvoreno pismo u kojem traže prestanak korištenja njihovih pjesama u političke svrhe bez njihovog odobrenja. “Nijedan političar nema koristi od prisiljavanja popularnog umjetnika da ga prozove te da se javno ogradi od njega”, piše u pismu.

Sve potpisnike otvorenog pisma pogledaj na poveznici.

0 Shares
Muziku podržava