David Sylvian u Tvornici

    2842

    U nedjelju, 14. listopada u zagrebačkoj Tvornici kulture nastupa eksperimentalni art rocker David Sylvian, koji svoju glazbenu karijeru kao pjesnik, skladatelj i vokalist s u 80-ima popularnom britanskom grupom Japan.

    Veliki uspjeh grupa je imala 1982. s pjesmom “Ghosts”, koja stiže na treće mjesto top hitova u Velikoj Britaniji Ta je pjesma, na neki način, upućivala na smjer u kojem će se kretati skori Sylvianov umjetnički rad.

    Sylvianovu daljnju glazbenu karijeru uvelike je obilježio poznati japanski skladatelj Ryuchi Sakamoto. Već početkom 1983. Sakamoto poziva Sylviana da napiše i izvede vokalnu varijantu vrlo poznate i nagrađivane filmske teme “Merry Christmas Mr. Lawrence”. Rezultat je Sylvianov prvi internacionalni hit, “Forbidden Colours”.

    Muziku podržava

    Sljedeći veliki Sylvianov uradak “Brilliant Trees” ugledao je svjetlo dana u lipnju 1984. Bio je to prvi Sylvianov solo album na kojem su sudjelovali brojni poznati glazbenici: Sakamoto, Holger Czukay, eksperimentalni jazz trubači – Jo Hassell i Kenny Wheeler te članovi iz bivšeg Japana – bubnjar Steve Jansen i klavijaturist Richard Barbieri.

    Daljnji Sylvianov rad uključuje i različita eksperimentiranja vizualnim umjetnostima. Vrlo specifične, snažne i zanimljive trenutke Sylvian proživljava tijekom rada na svom drugom solo albumu “Gone to Earth“, na kojem ima neke nove suradnike, od kojih treba izdvojiti Roberta Frippa i Billa Nelsona.

    Narednih 18 mjeseci pokazalo se kao plodan period u stvaranju pa iz svega proizlazi album pod nazivom “Secrets of the Beehive“, izdan u listopadu 1987.

    Sljedeće su godine donijeli solidne projekte. Sylvian je povremeno radio s Holger Czukayem koji je improvizirao snimanje izvedbe s Jaki Liebzeitom i Michael Karoliem (oboje bivši grupe Can) i Markusom Stockhausenom. Snimanja sa Czukayem našla su se na Venture snimci pod nazivom “Plight and Premonition” (ožujak, 1988.) i “Flux and Mutability” (rujan 1989.).

    U proljeće, 1989. Sylvian odlučuje okupiti bivše članove grupe Japan – “To je nešto što sam stvarno želio učiniti.” Kada je Sylvian predložio ovu ideju inzistirao je na promjeni imena na Rain Tree Crow, ujedno imajući na umu kako se rad u prvotnoj grupi i ono što je sada želio, uvelike razlikovao. Album je napokon izdan u travnju, 1991., unatoč brojnim poteškoćama.

    Novi uradak veže se uz Sakamotov album “Heartbeat“. Doprinoseći melodijom i tekstovima, ali i mnogim suradnjama s različitim glazbenicima.

    Sylvian ulazi u glazbeno partnerstvo s Robertom Frippom, radi turneje po Japanu i Italiji, a novi studijski album nastaje u srpnju 1993. pod nazivom “The First Day“. Nakon toga slijede albumi: “Dead Bees on a Cake” (1999.), “Approaching Silence” (1999.), “Everything and Nothing” (2000.), “Damage” (2001.)., “Camphor” (2002.), “Blemish” (2003.), “The Good Son vs. the Only Daughter” (2004.), “Nine Horses: Snow Borne Sorrow” (2005.), “Nine Horses: Money For All” (2006.).

    Na koncertu je predviđeno ‘slobodno’ sjedenje, a ulaznice možete po cijeni od 250 kuna kupiti na svim prodajnim mjestima u sistemu Eventima (u Zagrebu Berislavićeva 13) – (link na muzika.hr – Kupovina ulaznica).

    Članovi fan cluba Muzika.hr ulaznice za koncert David Sylviana mogu nabaviti po cijeni od 235 kuna.

    0 Shares
    Muziku podržava