Lista post-punk bendova je ogromna i samo nastavlja rasti. Žanr se prišuljao na glazbenu scenu otprilike polovicom sedamdesetih, a ostao je sve do danas. Iako je bio najjači do polovice osamdesetih, njegova prisutnost nikada nije iščezla – početkom nultih doživio je i veliki boom, odnosno post-punk revival s muzičarima kao što su Interpol, Bloc Party, Strokesi i brojni drugi. Sa žanrom čak i u 2020. koketiraju sve popularniji Idlesi i D.C. Fontaines. Post-punk nije mrtav – a ovo je lista prvih albuma koji su žanru udahnuli život i dali mu dimenzije po kojima ga danas poznajemo i volimo.

1. Iggy Pop – “The Idiot” (1977)

 

Muziku podržava

Debitantski samostalni album Iggyja Popa, “The Idiot”, označio je radikalni odmak od zapaljivog proto-punka svog matičnog benda The Stooges i približavanje post punku. Prvi put objavljen 18. ožujka 1977. godine, napisan je i snimljen u suradnji s Davidom Bowiejem, a njegova elektronička podloga i melankolična atmosfera imali su mnogo zajedničkog s Lowom, “Heroes” i “Lodgerom”, odnosno Bowiejevom “Berlinskom trilogijom”. Album koji je uskrsnuo Iggyjevu karijeru danas se smatra kamenom temeljcem za post-punk te glavnim utjecajem na post punk velikane koji su uslijedili: Siouxsie and the Banshees, joy Division i R.E.M.

2. Suicide – “Suicide” (1977)

Suicide su se na eponimnom albumu riješili prepoznatljivog pankerskog bunta i odveli eksperiment s muzikom u sasvim drugom smjeru, što je tada samo izazvalo komešanje uz pitanja u stilu “šta ovi sad izvode”? Trebale su proći 43 godine da bi postalo jasnije kako je ‘njihovo malo eksperimentiranje’ zapravo prototip onog što danas zovemo post-punk.

3. Siouxsie and the Banshees – “The Scream” (1978)

Glazbeni povjesničari Clinton Heylin i Simon Goddard su oboje usvrdili da je izlazak albuma “The Scream” 1978. označio “istinski uzlet engleskog post-punka”. Također se slažu u tome da ovaj album uz one Magazinea i Public Image Limiteda tvori triptih albuma koji su postavili temelje post-punka. “The Scream” je tako smjestio grupu među pionire post-punka, a tako tvrdi i Robert Smith koji je jednom izjavio da je taj album zvučao kao najava nadolazećem Joy Divisionu.

4. Magazine – “Real Life” (1978)

Mančesterski Magazine kojeg je osnovao Howard Devoto iz Buzzcocksa, objavio je prvijenac “Real Life”  1978. – njim su uspješno spojili pop ritam s bukom i ratobornošću punka. Bend je nastavio redefinirati kulturnu snagu kojoj je Devoto pridonio s Buzzcocksima, a rezultat toga je jedna od prvih velikih post-punk ploča.

5. Gang Of Four – “Entertainment!” (1979)

Jedna od najvećih snaga post-punka je mugoćnost da sumornu atmosferu učini – plesnom. “Entertainment!” Gang of Foura jedan je od prvih albuma koji je post-punk žanru dao tu dimenziju.

6. The Fall – “Live at the Witch Trials” (1979)

Samo poslušaj njihov debi album “Live at the Witch Trials” i skužit’ ćeš da je glas Mark E. Smitha jedan od prvih glasova post-punka. Utjecaj ovog albuma osjeti se u svim post-punk revival bendovima: LCD Soundsystemu, Parquet Courtsima, Shameu…

7. Joy Division – “Unknown Pleasures” (1979)

Joy Division i početak post-punk ere toliko su usko vezani da bi ikonska naslovnica “Unknown Pleasures” albuma ’79. trebala biti prvi rezultat pri guglanju ‘post-punk’. Atmosferično remek djelo osjeti se u zvuku mnogih kasnijih post-punk revival bendova, počevši od Interpola pa do D.C. Fontainesa.

8. Public Image Ltd. – “Metal Box” (1979)

 

Najpoznatiji kao britanska punk ikona i frontmen Sex Pistolsa, John Lydonov Public Image Ltd post-punk je bend u najdoslovnijem smislu te riječi – glazbenik je bend prvotno osnovao kao prostor za daljnje eksperimentiranje s punkom. Kao što sam već rekla – ovo je treći album u triptihu koji je temelj post-punka.

 

 

0 Shares
Muziku podržava