Kada razgovaramo o trenutno popularnom revivalu dobrog starog soul i funk zvuka, govorimo o muzičarima koji objavljuju izdanja koja vas vraćaju natrag u neka starija vremena, ali ipak sa – dodirom današnje suvremene glazbe. Umjetnici kao što su Leon Bridges, Khruangbin, Michael Kiwanuka i Black Pumas predvode val modernih reinterpretacija starog soul  i funky zvuka, ali postoje i drugi koji stvaraju novu glazbu ukorijenjenu u klasičnom žanru. Donosim ti popis trinaest iz zaista širokog spektra glazbenika koji su pod velikim utjecajem soul i funk glazbe, ali imaju vrlo različite zvukove. Neki su čisti soul, drugi njeguju funky zvuk, dok su neki žanrovska mešavina.

Alabama Shakes

Alabam Shakes objavili su svoj prvi album “Boys & Girls” 2012., a tri godine nakon “Sound & Color”. Alabama Shakes guraju zvuk koji se može okarakterizirati kao opojna mješavina vatrenog bluesa i južnjačke duše.

Anderson. Paak

Muziku podržava

Anderson. Paak je jednom opisao svoju glazbu kao “funky good time” – i to je savršen način da se predstavi dinamična glazba repera koja uranja i izranja iz različitih žanrova, uključujući soul, funk, hip-hop, rock i jazz.

Black Pumas

Austinski dvojac vuče inspiraciju iz prošlosti, dočaravajući zvukove kasnih šeszdesetih i ranih sedamdesetih, a opet se ne priklanjaju isključivo sigurnom pucanju na nostalgiju.  Black Pumas zvuči poput imena benda nastalog u sumraku ere soula, kada je R&B postao hrapaviji, zabavniji i više trippy.

Kevin Morby

Hvaljeni američki kantautor koji je trebao doći i u Zagreb (nadamo se novom datumu!) oduvijek je imao soul zvuk ukopan u svojoj glazbi, insipriran većinski scenom šezdesetih i sedamdesetih, o čemu je nemali broj puta razgovarao u intervjuima.

Khruangbin

Žanr Khruangbinove glazbe tema je žustrih rasprava među kritičarima. Zbog toga što je zvuk mješavina svega i svačeg stvaraju se određena neslaganja po definiranju istog, ali najčešće se opisuju kao pretežito instrumentalna grupa čiji se zvuk bazira na soulu, surfu, psihodeliiji i funku.

Leon Bridges

Pjevač iz Teksasa eksplodirao je na glazbenoj sceni 2015. godine zahvaljujući svom old-school, doo-wop zvuku. Tri godine kasnije, tridesetjednogodišnji Leon dokazuje da ima još štošta za ponuditi svojim drugim albumom “Good Thing”. Svoj prepoznatljivi soul pomiješao je s R&B okusima iz kasnijih desetljeća. Suradnja Khruangbina i Leona Bridgesa urodila je singlom “Texas Sun”, nježnim, kozmičkim soulom na istoimenom zajedničkom EP izdanju koje ujedinjuje njihove snage.

Hiatus Kaiyote

Kako opisati ovu četvorku iz Melbournea? Zasad iza sebe imaju dva albuma, “Tawk Tomahawk” i “Choose Your Weapon”. Njihov zvuk je jedinstvena kombinacija soula i funka, uz uspješno izbjegavanje praćenja klišejiziranih uzoraka.

Michael Kiwanuka

Michael Kiwanuka pjevač je i tekstopisac poznat po spajanju  funka i soula, energije afro-popa s psihodelijom i progresivnim rockom. Iza sebe ima dva studijska albuma, “Love & Hate” i “KIWANUKA“.

Skinshape

Skinshape je studijski projekt britanskog glazbenika i producenta Willa Doreya. Skinshape je izrastao iz ljubavi prema staroj glazbi i načinu na koji je zvučala. Zvuk ima korijene u mnogim žanrovima, kao što su funk, soul, reggae, psihodelični rock, afrobeat i folk, posebno u šezdesetim i sedamdesetim godinama.

Parcels

Parcels su australski elektropop peteročlani bend nastao 2014. Četiri godine poslije, Parcels su objavili svoj istoimeni debitantski album sa singlovima “Tieduprightnow”, “Bemyself”, “Lightenup” i “Withorwithoutyou”. Sebe opisuju kao “neku vrstu mješavine elektro-popa i disco-soula”.

The Teskey Brothers

The Teskey Brothers njeguju taj prepoznatljivi, stari zvuk Motowna. Bend je široko priznat zbog albuma “Half Mile Harvest” i “Run Home Slow”. Zvuk benda koji se može okarakterizirati kao sirova kombinacija soula i bluesa zagrijao je srca slušatelja diljem svijeta svojim melankoličnim, analognim tonovima.

Thundercat

Thundercat inspiraciju crpi iz jazz glazbenika kao što su Miles Davis, Mary Lou Williams i Ron Carter. Kroz to obavezno obnavlja elemente starih soul, funk i jazz albuma, što je već vidljivo na njegovom debi albumu, “The Golden Age of Apocalypse”.

Unknown Mortal Orchestra

Unknown Mortal Orchestra koketira s popom osamdesetih, psihodeličnim zvukom šezdesetih i sedamdesetih, dok su instrumenti koji nose pjesme inspirirani funk i soul zvukom. Istovremeno – naizgled bez imalo napora  – primjenjuju moderan spin na svaku pjesmu, bila riječ o tekstu pjesama ili produkciji.

 

 

 

0 Shares
Muziku podržava