Arsen kuća. O nekima se govori biranim riječima, o drugima se uopće ne govori, dok se o onim najvećima, gotovo uvijek govori u superlativu, bez obzira na to tko izgovarao stav ili riječ o dotičnom. Arsen Dedić, možda i najveći bard koji su ovi prostori vidjeli u 20. stoljeću, već neko vrijeme nije s nama, no slike koje nam stižu iz Šibenika govore kako su superlativi itekako ostali.

Kao što mnogi znaju, diplomirani flautist koji je život posvetio gotovo svim granama umjetnosti, do svojeg odlaska u “vječna lovišta” je “odgojio” nekoliko kantautorskih veličina, pa se tako često spominje da Ibrica Jusić, Kemal Monteno, Rade Šerbedžija i mnogi ne bi bilo to što jesu da nije bilo izgovorene riječi rođenoga Šibenčanina. Upravo zato je posebno važno nastaviti Dedićevu tradiciju i nakon njegove smrti koja je rastužila Hrvatsku 2015. godine.

Arsenovu srž je sjajno uhvatio njegov biograf Igor Mandić rekavši kako je on filozof u haiku-formi, Tin Ujević glazbe i možda jedini čovjek koji može ujediniti cijelu regiju u jedno krilo zajedništva. Naime, Arsen se ponosio svojim srpskim podrijetlom i hrvatskom domovinom, a slično je govorio i još jedan genijalac rođen nešto sjevernije, u Smiljanima. Zbog svega toga, Hrvatska je, točnije Grad Šibenik uz pomoć Ministarstva kulture još 2013. godine krenuo u projekt obnove starog šibenskog kina Odeon, koje je ovog ljeta i službeno postalo profano svetište barda pisane i izgovorene riječi – Arsena Dedića.

Kuca umjetnosti Arsen, Sibenik
Kuća umjetnosti Arsen, Šibenik
Muziku podržava

U samom centru grada Šibenika, u gradskoj jezgri, kultno kino od ovog ljeta je mali muzej praktične funkcije, a Šibenik je, uz još neke ranije uspješne korake postao grad-primjer drugima. Krešimirov grad je podjednako i Arsenov, a svi koji su se prošetali do novootvorene Kuće umjetnosti Arsen dobili su dašak Arsenovih interesa, bilo glazbenih ili filmskih, čime duh misli želja i afiniteta ostaje tamo gdje i pripada – u samu gradsku jezgru kako bi urbi et orbi širili poruku čovjeka čije mišljenje itekako vrijedi čuti i vidjeti.

Kino kao prozor u svijetu

Upravo zato, porazgovarali smo s Moranom Perišom, programskom direktoricom Tvrđave kulture Šibenik. Ona nam je dala svu silu korisnih informacija ali i uvid u to što novootvorena Kuća umjetnosti Arsen jest i što će biti u budućnosti. Naime, Kino Odeon nije odabrano slučajno, dapače…
“Rekla bih da je bivša dvorana Kina Odeon, odnosno, današnje – Kuće umjetnosti Arsen zapravo svojevrsni nastavak svega onoga što se u Šibeniku događa ljeti – i to ne mislim isključivo na program Tvrđave sv. Mihovila i Tvrđave Barone, koji bi zasigurno, i po količini, ali i po raznovrsnosti programa i njihovoj vidljivosti, već svih onih programa, projekata, festivala koji promiču različite aspekte kulturne djelatnosti – od suvremenoga plesa, animiranoga filma, suvremene književnosti, jazza pa do dalmatinske šansone. Upravo je to programski cilj Arsena, ne samo nastaviti promovirati dugogodišnje i uspješne ljetne projekte, već i njihove promotore, organizatore, umjetničke voditelje koji već jesu ili će postati svojevrsni selektori programskih pravaca kuće umjetnosti Arsen.“

Kuca umjetnosti Arsen, Šibenik
Kuća umjetnosti Arsen, Šibenik

Nevjerojatno je da Šibenik u svojem centru nema kino već više od dvadeset godina, program Kuće umjetnosti Arsen trebao bi nadopuniti i tu rupu…

“Vremena su se promijenila, kultura i kulturna ponuda ulazi u trku s ostalim konkurentima (od sporta, kave, shoppinga, društvenih mreža) , a svi zajedno se natječemo za nečije – slobodno vrijeme, kojeg čini se, svi imamo puno manje nego prije. Pogotovo se tu u ugrozi nalazi kino kao pojam sa svim živim i mogućim streaming platformama koje omogućavaju da se u udobnosti vlastitoga doma pogleda gotovo sve što na tržište iziđe. Međutim, kao što ni televizija nije zamijenila radio, ne mislim niti da će kino ikad moći biti zamijenjeno kućnim televizorom upravo zato jer sam odlazak u kino nosi određenu sociološku dimenziju izlaska, druženja, okupljanja, a da ne govorim o samom doživljaju velikoga platna i dobrog ozvučenja. Ono što je sada naš zadatak jest (ponovno) stvoriti tu naviku.”
I upravo je tu Kuća umjetnosti najjače oružja nove, zdrave kulturne indoktrinacije građana. Program je, kao što ćemo kasnije vidjeti – šaren. Ujutro predstava za klince, vikendom kino s probranim filmovima, a ima mjesta i za jazz. Sve u duhu Arsenovih interesa koji je i sam pohodio Odeon. Jasno, od programa se živi, ali isto tako valja imati jasnu viziju kako stvoriti kuću održivom kroz cijelu godinu. Naša sugovornica upravo tu vidi priliku da se misli i djeluje – lokalno.

Kuca umjetnosti Arsen, Sibenik
Kuća umjetnosti Arsen, Šibenik

“Više od svega, osnovna zamisao cjelokupnog funkcioniranja Kuće umjetnosti Arsen jest približiti se i integrirati u lokalnu zajednicu, u svakodnevni život i njezinim postojanjem obogatiti i podignuti kvalitetu života i stvoriti novu publiku koja će onda, za deset, dvadeset godina biti konzument, kritička jedinka, aktivan građanin bez obzira u kojem gradu na svijetu se “skućio”. Potajno se nadamo da ćemo ”odgojiti” i neke nove kolege koji će nastaviti unaprjeđivati kulturnu ponudu i raditi na novim inicijativama, infrastrukturama itd.”

Sedma umjetnost

Arsen i film vole se javno. Uostalom, pogledajte mu diskografiju, bit će vam jasno da je veliko platno itekako privlačilo Arsena, pa su tako organizatori pomno proučili kako na najbolji način predstaviti velikog umjetnika zainteresiranoj javnosti. Svaki film ima “svoje zašto”.
“Na samom početku predstavili izbor od desetak domaćih i stranih klasičnih naslova, a koji su se bazirali na filmovima koje su Arsena na neki način obilježili, bilo da je njima bio inspiriran, bilo da je u njima glumio ili pisao partiture – pa su se tako u prvom izboru našli i Moderato Cantabile, Fellinijeva Cesta s Rotovim potpisom, Arsenovo prvo filmsko pojavljivanje na filmu u Ponedjeljak ili utorak Vatroslava Mimice, Radićeva Živa istina, Vrdoljakov Karneval, Anđeo i prah, pa sve do dječjih klasika Vlaka u snijegu Mate Relje” nabraja Morana. Inače, Kuća umjetnosti Arsen gleda i naprijed, nisu to sami “evergreeni”, dapače, ima tu i premijera tvrdi Morana…
“Šibenik u ovih šest godina ljetnih večeri na Tvrđavi Barone nametnuo kao jedna od meka filmaša i filmskih ljubitelja dovoljno govori i recentna pretpremijera Plavog cvijeta, koji je otvorio program za listopad u Kući umjetnosti Arsen i to desetak dana prije nacionalne premijere filma i uz gostovanje redatelja, Zrinka Ogreste.“
Naša sugovornica inzistira da kuća nije muzej, već funkcionalni i modularni prostor koji se može iznajmiti za široku lepezu konferencijskih i inih potreba. Uglavnom je riječ o eventima za kakvih 100-150 ljudi, a da posjetiteljima i profesionalcima Kuća ne bude samo četiri zida i krov, pobrinuli su se mnogi Arsenovi prijatelji koji su mu poklanjali umjetnost, a potom je Arsen tu istu umjetnost poklonio svome gradu. Munir Vejzović, Oto Reisinger i Boris Leiner samo su neki od umjetnika čije radove možete vidjeti u Kući, bilo da ste turist posjetitelj ili pak profesionalac koji je odabrao ovaj po mnogočemu poseban prostor za svoje potrebe.

Pogled unaprijed

Za sad je posjećenost kuće odlična, no priča neće stati na bivšem kinu Odeon. Morana nam otkriva neke od planova za budućnost…
“Spomenut ću samo da je do kraja godine planirano otvorenje i treće kopnene šibenske Tvrđave, obnovljene EU sredstvima, na projektu koji je najveći projekt obnove kulturno-povijesne baštine i na kojem kolege intenzivno rade, zajedno s glavnim nositeljem – Gradom, a svi oni sadržaji i mogućnosti koje će Tvrđava sv. Ivana otvoriti – od edukativnog kampusa koji se na Tvrđavi nalazi i potpuno jedne nove grane našeg djelovanja do nekih novih pozornica za izvedbene umjetnosti, umjetničke rezidencije… jako veliki potencijal i naravno, jako puno posla pred nama.”
Ovaj odgovor nam je itekako zagolicao maštu. Uostalom, uredno svakog ljeta pronalazimo sjajne sadržaje u Krešimirovu gradu, a uskoro bi se akcija s Mihovila mogla prebaciti i na Ivana. Što se Arsena tiče, njegov duh ostaje odgajati Šibenčane i one koji se tako osjećaju. Bilo u njegovoj “kući”, bilo u kakvoj pjesmarici ili pak na snimci nekog od nebrojenih izdanja koje je izbacivao u svojoj bogatoj karijeri.

Kuca umjetnosti Arsen, Sibenik
Kuća umjetnosti Arsen, Šibenik

Dedić je važan, a Šibenik je s ovim potezom ispoštovao njegov značaj i gurnuo priču još dalje, sve u znaku poštovanja prema čovjeku bez kojeg Šibenik ne bi bio isti. Nema puno takvih. Malo tko tjera potpune strance na suze kada odu na onaj svijet. Šibenik je plakao za Draženom, plače sigurno i za Arsenom, no memorija je tu. Potrebno je samo prošetati do Odeona.

Kuca umjetnosti Arsen, Sibenik
Kuća umjetnosti Arsen, Šibenik

Cjelokupni program Kuće umjetnosti Arsen.

0 Shares
Muziku podržava