2020. je velika godina za k-pop. Kad kažem k-pop, zapravo pucam na dva izvođača: BTS i BLACKPINK. Korejski boy bend i all-girl grupa postigli su svjetske uspjehe u 2020. koji su ušli u povijest. Ono što korejske grupe dijele su vojske zagriženih fanova diljem svijeta koje imaju i svoja imena: Blink i Army.

Brojevi ne lažu: BTS i BLACKPINK obaraju rekorde

BTS-ov spot za “Dynamite” u kolovozu je postao novi rekorder za najveći broj gledatelja tijekom premijernog prikazivanja na Youtubeu. Zabilježen je otprilike dvostruko veći broj gledatelja od dosad najveće količine publike koja se uključila u gledanje premijere uživo.

Muziku podržava

Za vrijeme premijere 21. kolovoza, spot je istodobno gledalo više od tri milijuna gledatelja. Zanimljivo je da je rekord kojeg su oborili u lipnju postavio upravo all-girl bend BLACKPINK sa singlom “How You Like That“, koji je privukao 1,66 milijuna istodobnih gledatelja.

Brojevi ne lažu: BTS i BLACKPINK obaraju svjetske rekorde gledanosti i slušanosti i u tome se prate u stopu. Najbolji dokaz njihovog uspjeha na svjetskoj glazbenoj sceni je da se u 2020. postavlja pitanje “jesi li tim BTS ili tim BLACPINK?”, baš kao što se u nultima prepucavalo jesi li tim Britney ili tim Christina, a malo kasnije US5 ili Tokio Hotel. S tim da se sada nudi i tajna treća opcija, a to je ‘boli me k za k-pop’.

Slušala sam k-pop: Jesam li tim BTS, BLACKPINK ili ‘boli me k za k-pop’?

BTS su aktivni od 2013. i iza sebe imaju 5 korejskih albuma i 4 japanska izdanja, a BLACKPINK od 2016. te su objavile jedno korejsko i jedno japansko izdanje. Muzika obje grupe može se opisati kao mješavina k-popa, hip-hopa i EDM-a, s tim da BLACKPINK koketiraju i s trap zvukom. Kao netko tko se zadnjih par godina tijekom kojih je rastao k-pop koji je danas svjetska senzacija imao članstvo u skupini ‘boli me k za k-pop’, odlučila sam poslušati BTS i BLACKPINK s naglaskom na dva albuma koji su obilježili 2020. – BTS-ov “Map of the Soul: 7” i BLACKPINKOV “The Album”.

BTS bih ukratko opisala kao Backstreet Boys i ‘N Sync u 2020. na korejski način. Ipak, ne staje sve na sretnim i meni poprilično dosadnim pop melodijama. Naime, njihovi tekstovi, često usredotočeni na osobne i društvene komentare, dotiču se tema mentalnog zdravlja, problema  školske dobi, gubitka, putovanja prema ljubavi prema sebi i individualizma. Njihov rad sadrži reference na literaturu i psihološke koncepte te uključuje alternativnu svemirsku priču. Ta kombinacija veselih melodija s mračnijim temama podsjeća me na ono što su Smithsi radili, zbog čega im ide plus.

S druge strane, BLACKPINK mi imaju privlačniji zvuk. Iako su teme tekstova mahom površne, pogotovo u odnosu na BTS, dinamičniji i čudnjikav zvuk s trap elementima gura granice popa, u čemu, po mom mišljenju, ‘šišaju’ BTS. Kad bih bila prisiljena birati tim – odlučila bih se za BLACKPINK.

Provela sam zadnjih nekoliko dana preslušavajući dva najviše obećavajuća izvođača k-popa: iako još uvijek spadam u skupinu koja nije prezagrijana za k-pop, malo sam se bolje upoznala sa grupama koje su mi, ako ništa drugo, zanimljive kao trenutno najveći fenomen na glazbenoj sceni i njihova ogromna moć na društvenim mrežama.

Neovisno o tome kojem timu pripadaš, neupitno je da se k-pop groznica nastavlja: imam dojam da je ovo bio samo prvi val.

0 Shares
Muziku podržava