Josipa Lisac, diva hrvatske glazbene scene rođena je na Valentinovo 1950. godine, a glazbom se bavi od najranije dobi. Počela je 1961. u Dječjem zboru Radiotelevizije Zagreb, a kasnije je postala članica dvaju zagrebačkih rock-sastava – O’Hara (1967.) i Zlatni akordi (1968.–69.). Samostalno je debitirala na Opatijskom festivalu 1969. izvedbom skladbe Arsena Dedića “Što me čini sretnom”. No, njena solo karijera dobiva pun zamah suradnjom s pjevačem i skladateljem Karlom Metikošem, koji je bio i njen životni partner do svoje smrti 1991. godine, a bio je i ostao ključna figura u Josipinom životu.

Početak karijere i upoznavanje Karla Metikoša

Josipa i Karlo prvi put su se službeno upoznali na jednom zajedničkom nastupu u Petrinji 1971. godine. Međutim, Josipa će reći kako je ona njega upoznala još kada joj je bilo 14 godina jer je tada kupila njegovu prvu singlicu potpisanu imenom Matt Collins.

Prvi puta su se uživo sreli potkraj 1970. u Skopju na zajedničkom nastupu, no on na nju tada nije obraćao pozornost ili je ona barem tako mislila. Idući susret dogodio se godinu dana kasnije, 6. veljače 1971. u Petrinji. “Ušla sam u garderobu prepunu izvođača i prvo vidjela njega. Sreli su nam se pogledi i to je bilo to”, rekla je Josipa Lisac opisujući taj susret.

Muziku podržava

Karlo je početak njihove priče opisao ovako: “Kad sam se vratio u Zagreb, shvatio sam da se muzička scena promijenila. Došli su drugi ljudi, grupa je bilo k’o gljiva poslije kiše, uopće nisam znao ko, šta… Ali, nekako sam se utopio u tu kolotečinu, imao gaže, i jednom otišao u Petrinju, sreo Josipu Lisac, naši pogledi su se sreli – k’o u priči – i od onda se više nismo rastajali. Bio sam oduševljen i njenim pjevanjem, i načinom kak’ se ponašala… Onda sam se do ušiju zaljubio i tak’… Iz Petrinje smo autobusom krenuli za Zagreb, sjeo sam pored nje, ispuštao svoje pozitivne vibracije, i tu smo se malo upoznavali. Josipa mi je priznala da je, kao klinka, išla da vidi gdje stanujem, jer su joj pogrešno rekli da živim u ulici Moše Pijade. Vozila se tramvajem i gledala u nečiji prozor, misleći da je moj! Prva ploča koju je Josipa u životu kupila bila je – ploča Matta Collinsa! Sudbina… Kad sam osjetio da postoji neko izvanserijski, tko zaslužuje moju pažnju, kad sam shvatio da sam već malo star i umoran od rokenrola, i da atmosfera na estradi više ništa dobro nije obećavala – odlučio sam da se više ne guram. A budući da sam cijelo vrijeme tog mog puta, od 1957. do 1970, stalno prčkao po klaviru, nešto komponirao, kad me je Josipa čula – predložila mi je da nešto iskomponiram za nju… Onda smo otišli u Rusiju, i tamo sam, pune dvije godine radio na našem prvom albumu koji je stvarno pravljen s velikom ljubavlju, entuzijazmom. Zapravo, tu ploču smo radili za nas.”

Dnevnik jedne ljubavi

Tako je nastao antologijski album Josipe Lisac, danas jedan od najvažnijih i najpoznatijih domaćih albuma. Karlo je, uz Ivicu Krajača, bio autor svih pjesama na albumu. Koncipiran kao kronologija uspona i padova jedne romantične veze, album uključuje i izvornu inačicu skladbe “O jednoj mladosti”.

Veza Karla i Josipe trajala je sljedećih 20-ak godina i zapamćena je kao jedna od najvećih i najljepših ljubavnih priča s ovih prostora. Karlo je sve pjesme pisao i skladao isključivo za Josipu.

Nakon što je ona 1976. snimila jazz album s velikanima svjetskoga jazza (Ernie Wilkins, Clark Terry, Johnny Basso…), u produkciji Metikoša i Boška Petrovića, odlazi s Karlom živjeti u Sjedinjene Američke Države. Tamo su živjeli i stvarali tri godine, a Josipa je tamo surađivala s vrhunskim američkim glazbenicima. Rezultat te suradnje je bio album iz 1979. “Made in USA” na hrvatskom i engleskom jeziku. Njih dvoje su zajedno tijekom karijere snimili 13 albuma, a zajedno su stvorili i prvo domaću rock-operu “Gubec-beg” 1975.

Karlo Metikoš iznenada je preminuo 10. prosinca 1991., ali Josipu i Karla, tu ljubav ni smrt nije uspjela prekinuti. “Ne može smrt odnijeti nešto što sam osjećala toliko godina. Ponavljam osjećanja, jer, zar se ljudi mogu voljeti samo kada se dodiruju i gledaju? Zar osjećanja mogu nestati, ako se dogodi nešto nepredvidivo na tom putu? Zar osjećaji, slike, događaji i izgovorene riječi umiru i odlaze? Ne, one su meni izgovorene, njih sam čula i doživjela, i još uvijek ih doživljavam”, izjavila je Josipa povodom 30. obljetnice Karlove smrti.

Od 1992. godine svaku tu obljetnicu Josipa Lisac obilježava koncertom njemu u čast, uz iznimku 2020. kada je morala prekinuti tradiciju zbog pandemije.

50. godišnjica prvog albuma

Ovog mjeseca pak, uz svoj i Karlov rođendan (8.2.), godišnjicu njihova upoznavanja (6.2.), Josipa Lisac obilježava 50 godina od izdanja njihovog prvog albuma uz dva rasprodana koncerta u Lisinskom 21. i 25. veljače. Pjesme s „Dnevnika“, poput „O jednoj mladosti“, „Sreća“ ili „Ležaj od suza“ već dugi niz godina su standardni dio Josipinog koncertnog repertoara, međutim u 2023. još njih će se vratiti na set listu, uz sve ostale najveće hitove karijere. Zagrebački koncerti prvi su u nizu koncerata koje će Josipa Lisac održati tijekom ove godine diljem regije.

0 Shares
Muziku podržava