John Lennon i dan kada su The Beatles postali ‘veći od Isusa’

3152

Na današnji dan, 4. ožujka 1966., John Lennon zapanjio je svijet svojom iz konteksta izvučenom izjavom da su The Beatles veći od Isusa.

Marueen Cleave, novinarka London Evening Standarda, radila je tjedni feljton na temu “Kako žive članovi The Beatlesa” i intervjuirala svakog od njih posebno. Tada je to bila poprilično neobična praksa jer pravilo je nalagalo da se John Lennon, Ringo Starr, George Harrison i Paul McCartney uvijek moraju intervjuirati skupa.

No Cleave je bila bliska bendu – pratila ih je od samog početka Beatlemanije, putovala s njima na prvu američku turneju – pa je dobila priliku koja se ne propušta. S Lennonom je pričala 4. ožujka u njegovom domu u Kenwoodu, a među brojnim temama kojih su se dotaknuli bile su i one vjerske prirode.“Kršćanstvo je prolazno. S vremenom će biti sve slabije i na kraju će iščeznuti. Nema smisla debatirati o tome. Znam da sam u pravu i vrijeme će pokazati da sam bio u pravu. Mi smo danas popularniji od Isusa – ne znam što će prije propasti, rock’n’roll ili kršćanstvo. Isus je bio sasvim dobar, ali su njegovi sljedbenici bili tupavi i prosječni” kazao je Lennon u intervjuu.Njegova izjava nije izazvala gotovu nikakvu reakciju britanske javnosti, no kada ju je par mjeseci kasnije američki teen magazin Datebook prenio čitateljima s druge strane Velike bare – stvari su se zakomplicirale. Dvojica radijskih DJ-a iz Alabame, Doug Layton i Tommy Charles, krenuli su s bojkotom The Beatlesa pozvavši ljude i (bivše) obožavatelje da na dogovorena mjesta donesu ploče i memorabiliju gdje su ih polili benzinom i zapalili.Za stanovnike Alabame i mnogih drugih jugoistočnih saveznih država tzv. Biblijskog pojasa gdje je religija neodvojiva od politike, društva i kulture, The Beatlesi su postali nepoželjni, a sam Lennon utjelovljenje Nečastivog. Prosvjedi, hajke, netrpeljivost i prijetnje postale su poprilično stvarne, pa je stanje itekako zabrinulo menadžera Briana Epsteina koji je za kolovoz iste te godine ‘bukirao’ američku turneju. Stoga je u Chicagu sazvana i posebna konferencija za novinare na kojoj je Lennon pokušao izgladiti stvar (i ne, nije se ispričao).

“Nisam htio reći da smo bolji ili veći od Isusa, nisam nas uspoređivao s Isusom kao osobom niti s Bogom kao pojmom ili što već jest. Nespretno sam rekao to što sam rekao i mnogi su to protumačili na pogrešan način. Da sam rekao da je televizija popularnija od Isusa, vjerojatno bih se izvukao s tom tvrdnjom. Uostalom, izjava je bila vezana za Englesku gdje smo bili popularni i u to vrijeme klincima značili više nego Isus ili Crkva” pojasnio je Lennon.

Američka je turneja uz manje poteškoće odrađena po planu, no prijetnje smrću, paljenje albuma i prosvjedi pratili su The Beatlese cijelim putem. Najnapetije bilo je u Memphisu gdje su pripadnici Ku Klux Klana zakucali jedan album benda na drveni križ. A kada se u priči o The Beatlesima spomene Ku Klux Klan, jasno je koliko su se stvari otele kontroli.

Svima u bendu turneja je bila mučna i jedva su čekali da završi; Harrison je zaprijetio da će otići no ostao je zbog obećanja da će The Beatlesi biti samo studijski bend. U San Franciscu su se 29. kolovoza 1966. zauvijek oprostili od nastupa, a prvi idući koncert bio im je i posljednji – onaj na krovu izdavačke kuće Apple Records u Londonu.

0 Shares
Muziku podržava