Trijumf Sabatona vs. pad HammerFalla

    4010

    Usred ovogodišnje bogate ponude žešćih metal koncertnih događanja, zagrebački je Boogaloo u četvrtak ugostio trolist bendova koji svojim glazbenim izričajem itekako odskaču od black i death metal happeninga kakve pretežito imamo priliku pogledati.

    Svaki je od tri benda, koji u svom zvuku u manjoj ili većoj mjeri objedinjuju karakteristike power i heavy metala, na drugačiji način djelovao na publiku, probudivši u njoj kako one dobre, tako i one lošije impresije, te su time u potpunosti podijelili mišljenja okupljenih.

    Prvi od njih, Bloodbound, svoj je nastup započeo već oko 20:35. Ovi, hrvatskoj publici još uvijek relativno nepoznati Šveđani, svojim su se polusatnim nastupom pokazali itekako dobrim izborom za otvaranje ovakvog koncerta. Zahvaljujući svom energičnom heavy metalu s izrazitom melodioznošću, već ugodno posjećenu dvoranu, a posebno gusto popunjene prve redove, svakom su novom pjesmom izazivali na još jedan oduševljeni pljesak.

    Od pet pjesama, koliko su odsvirali, posebno su dobro zazvučale dvije koje su opravdano i njihove najpoznatije, “Book Of The Dead” s drugog, te “Nosferatu” s istoimenog nastupnog albuma.

    Osim njih, na samom početku mogla se čuti i energična “Sweet Dreams Of Madness“, potom “Metal Monster“, te “Take One”, dok je pauze između njih pozdravima publici ispunjavao simpatičan i vidno dobro raspoložen pjevač Urban Breed, koji je, dok se poslije nastupa slikao s fanovima i dijelio autograme, bio osjetno oduševljen reakcijom hrvatskih metalaca na Bloodboundovu glazbu.

    Njihovi sunarodnjaci iz benda Sabaton očekivano su nastavili dobru atmosferu kojom je odisao veći dio večeri, te je ona, štoviše, za vrijeme njihova nastupa dosegnula svoj vrhunac. Jednako raspoloženi kao i njihovi prethodnici, Sabaton su zasvirali oko 21:15, kada je na stage najprije izletio virtuozni klavijaturist Daniel, kojega se i kasnije, tijekom nastupa HammerFalla, moglo ‘uhvatiti’ i popričati s njim, zahvaljujući čemu je oko njega čitave večeri bila četa fanova.

    Još i prije njihova nastupa bilo je očigledno kako je mnogo ljudi, koji su neprestano pristizali, došlo upravo zbog ovog benda, kojega smo mogli upoznati prije nekoliko godina kada je svirao kao predgrupa Grave Diggeru i Therionu. Njegovoj recentnoj, rastućoj popularnosti doprinosi novi album “The Art Of War”, odlično prihvaćen kako od publike, tako i od kritike, te je Sabaton i ovaj nastup bazirao na promociju spomenutoga.

    Nakon što se kroz Boogaloo proširio zvuk narativnog uvoda u album, “Sun Tzu Says“, koji je zapravo dio iz poznate knjige “Umijeće ratovanja” drevnog kineskog mislioca Sun Tzua (na kojoj se zasniva čitav album), na njega se nadovezala već zapažena pjesma “Ghost Divison“, uistinu eksplozivan uvod u uzbudljiv dio večeri.

    Muziku podržava

    Nastavivši u istom stilu, s još dvije nove pjesme, bend je zasvirao naslovnu “The Art Of War”, u kojoj se na svima već poznati klavijaturistički uvod, koji se kao leitmotiv provlači čitavom pjesmom, nastavio snažan i u ovakvom glazbenom usmjerenju nekako osvježavajući glas pjevača Joakima.

    Slijedio je mali povijesni ep “Cliffs Of Gallipoli“, a Sabaton je iz sekunde u sekundu ne samo svojom glazbom, nego i energijom koju su proširili te više nego odličnim kontaktom s publikom, dokazao kako su upravo oni zvijezde večeri, baš kako je većina posjetitelja mislila i pokazivala.

    Odsviravši treću pjesmu, veseli Joakim, koji je tijekom večeri u nekoliko navrata, na opće oduševljenje, razdraganoj publici zahvaljivao na hrvatskom, rekao je kako je Sabatonu ovo ne samo najluđi koncert na ovoj turneji, nego najluđi ikada. Začudo, te su riječi zvučale nevjerojatno iskreno, što su burno pozdravili članovi hrvatskoga Sabaton fan cluba, koji je oduševio bend izvevši ga u pivnicu.

    Njihova starija pjesma “Attero Dominatus“, kao i živahna “Primo Victoria“, prije koje se vokal obratio publici riječima “Will You Jump With Us?“, navele su sve na složno pjevanje. Posljednja Sabatonova pjesma, “Metal Machine/Metal Crüe“, s ‘groovy’ štihom koji je karakterističan za zvuk ovoga benda koji nadilazi granice power metala, bila je oproštaj s hrvatskim fanovima koji nisu htjeli tako brzi rastanak.

    No, sve što je lijepo kratko traje, te je Sabaton nakon otprilike pedeset minuta svirke završio svoj nastup ne mogavši se vratiti na bis, jer došao je red na headlinere.

    HammerFall
    je pak pod svjetla pozornice izašao za dvadesetak minuta, otvorivši svoj dio večeri pjesmom “Punish And Enslave” s aktualnog albuma “No Sacrifice, No Victory”.

    Na veliku žalost mnogih fanova, odmah su nastupili problemi. Naime, pjevaču Joacimu nije radio mikrofon, zbog čega je bend privremeno napustio stage. Publika je ostala stajati u mraku, u početku dozivajući HammerFall. No već za nekoliko trenutaka negodovanje je postalo glasnije, sve dok u Boogaloou više nitko nije uzvikivao ‘HammerFall’.

    Umjesto toga, nevjerojatno glasno, pa čak i s trunčicom ljutnje, kroz Boogaloo su se širili uzvici ‘Sabaton!‘ i ‘We Want More Sabaton!‘, a pokušaj objašnjavanja situacije od strane gitarista umalo je bio izviždan.

    Nakon nekih pet ili šest minuta, HammerFall se konačno vratio svirci, no “Crimson Thunder” zvučala je prilično neuvjerljivo, ponajprije zato što je pojava vokala Joacima Cansa odavala osobu koja svoj posao radi preko volje. Kasnije tijekom nastupa, za razliku od onog mariborskog, njegov je kontakt s publikom bio ispodprosječan, ponekad djelujući posve izvještačeno i ‘reda radi’, što je čitavom nastupu HammerFalla dalo veliki minus.

    Za vrijeme ove pjesme, iako su mnogi očekivali najavljenu pirotehniku od koje nije bilo ni traga ni glasa, do izražaja je došao efektan vodeni zid ispred bubnjara Andersa, kroz koji se laserom ocrtavao logo benda. U nas još neviđeni laserski show bio je u igri još nekoliko puta tijekom večeri, ostavivši malo koga ravnodušnim.

    Legion“, prva nova pjesma na kojoj se mogao čuti vokal, pokazala je da se od novih pjesama, koje manje-više donose samo ono što se već sto puta moglo čuti, nažalost ne može puno očekivati. Tako su i “Hallowed Be My Name“, “Between Two Worlds“, “Any Means Necessary” i “Something For The Ages” ostavile slab trag.

    Općenito, čitava set lista benda, sastavljena od devetnaest pjesama, od čega je šest s novoga albuma, bila je toliko loše ustrojena da je gotovo dva sata, koliko je trajao HammerFallov nastup, proteklo u dosađivanju polovice publike, dok je druga polovica tu istu set listu frenetično pratila.

    Isto tako, između starih pjesama bend je iz svima nepoznatog razloga odabrao tek nekoliko, svirajući pretežno pjesme s posljednjih albuma. Rezultat je nažalost bio gotovo potpuno odsustvo pjesama koje su ’90-ih HammerFall vinule u visine, pri čemu mislim na one s nenadmašnog albuma “Legacy Of Kings”, a mnogi su se pitali i gdje su brze pjesme poput “Keep The Flame Burning” i “Fury Of The Wild”.

    Od prvoga trenutka, nastup HammerFalla zvučao je zamorno jednolično i ‘isprano’, te je bend istinski zasjao tek na himničnim, energičnim pjesmama poput odlične “Blood Bound“, “Last Man Standing“, “Heeding The Call” i “Let The Hammer Fall“.

    Poprilično nezanimljiv niz pjesama poslije “Heeding The Call” nisu uspjeli razbiti čak ni uporni fanovi koji su u rukama držali papire s natpisom ‘At The End Of The Rainbow’, nadajući se, kao i mnogi drugi, da će bend odsvirati i tu pjesmu koja je uistinu nedostajala njihovom nastupu.

    No, od toga nije bilo ništa, pa je monotoniju razbila tek “Let The Hammer Fall”, jedna od pjesama koje je publika najbolje prihvatila. Nakon nje i odlaska benda sa stagea, Boogaloo se zamračio, a laser je prikazao natpis ‘Zagreb, Do You Want More?’, nakon čega se bend vratio i odsvirao nezaobilaznu “Hearts On Fire” koja je, barem što se brzine i jačine tiče, bila jedan od onih boljih trenutaka večeri, koja je njome i završila.

    Tada, nakon što je čitav happening završio, mogli su se čuti različiti, pa i posve suprotni komentari. Dok su jedni razočarano odmahivali glavom, drugi su bili oduševljeni nastupom benda kojeg vole, pa makar on bio nešto slabiji, dok su treći još uvijek bili u ekstazi uzrokovanoj nastupom Sabatona, benda koji je ove večeri nadmoćno odnio veliki trijumf i pokazao kako njegovi članovi uistinu znaju kako primijeniti ‘umijeće ratovanja’ na live nastupu.

    A HammerFall, bend sastavljen od neosporno odličnih glazbenika i isto tako odličnog vokala, koji je, čini se, na zadnja dva albuma upao u blagu kolotečinu, očito nastavlja pomalo silaznom putanjom, što je velika, ali ne i nepopravljiva šteta, pa svim fanovima koji su se nakon četvrtka svrstali u skupinu razočaranih ostaje samo čekati i vidjeti što će donijeti budućnost i neka nova izdanja HammerFalla.

    HammerFall set lista:

    Punish And Enslave
    Crimson Thunder
    Legion
    Blood Bound
    Renegade
    Hallowed Be My Name
    The Abyss/Last Man Standing
    Heeding The Call
    Glory To The Brave
    Something For The Ages
    Any Means Necessary
    Natural High
    The Way Of The Warrior
    Between Two Worlds
    Riders Of The Storm
    Lore Of The Arcane
    Trailblazers
    Let The Hammer Fall
    Hearts On Fire (bis)

    0 Shares
    Muziku podržava