Russian Circles mogu biti sve odjednom

    1296

    Russian Circles + Helen Money

    80Kn – 100Kn
    Datum i vrijeme: Četvrtak, 17.11.2016. @ 21:30
    Mjesto održavanja: Vintage Industrial Bar Zagreb , Savska ulica 160

    Ušavši u Vintage, dočekao me je zanimljiv prizor – Helen Money stoji sama na pozornici, a ispred nje bezbroj pedala. U rukama drži čelo, a kroz njezinu glazbu izmjenjuju se žestina i tuga, tama i ljepota.

    Na momente koristi distorziju i loopere, te poput manijaka udara u trup svojeg instrumenta uz playback bubnjeva, da bi zatim odsvirala predivne dijelove bez distorzija koristeći gudalo. Između pjesama je povučena i pomalo dosadna, te joj nažalost fali dinamike u nastupu.

    Pod pravim imenom Alison Chesley, do sada je u karijeri snimala kazališnu i filmsku glazbu, te nastupala s velikanima alternativne glazbe poput Portisheada i Shellaca. Ljudi je zbunjujuće gledaju, neki uživaju, neki pokušavaju shvatiti što se događa.

    Iako se u Tvornici odvijala metal poslastica gdje su glavnu ulogu imali Exodus i Orbituary, Vintage je skoro pun, a Russian Circles izlazi na stage uz glasne ovacije i otvaraju set s pjesmom “Asa” koja im ujedno i otvara najnoviji, šesti po redu album “Guidance”. Osim činjenice da iza albuma stoji Converge mastermind Kurt Ballou čiji produkcijski rad iznimno cijenim, organski i neisforsiran zvuk novog album me je odmah pridobio.

    Skladbe na albumu kao da su puštene da nesmetano rastu i bujaju, umjesto da su pažljivo i umjetno uzgojene. I to se itekako osjetilo uživo.

    Nakon predivnih melodija i atmosfere koju je stvorila “Asa”, bubnjar Dave Turncrantz postepeno je počeo ubacivati sjemenke agresije koje su proklijale te iznjedrile intenzitet i brutalnost u pjesmi “Vorel”. Kako bend iza sebe ima šest albuma, bojao sam se da “Guidance” neće dobiti previše prostora, no do kraja koncerta odsvirane su čak četiri pjesme s novog albuma uključujući i “Afrika”. “Afrika” je odsvirana bezprijekorno, stvarajući pulsirajuću struju koja je trijumfalna i evocira očaj u isto vrijeme.

    Ton basista Briana Cooka, veterana koji je dugi niz godina svirao u legendarnom Botchu, jedna je od najprepoznatljivijih zvučnih tekstura ovog benda. No nažalost, njegov talent nije dolazio do izražaja primarno zbog slabije kvalitete ozvučenja, gdje bi se bas često ili gubio, ili tukao s preglasnim nižim tonalitetima gitare. No zato je Turncrantz zasjao punim sjajem, te me začarobirao nevjerojatnim talentom i bubnjanjem koje je bilo kristalno čisto, kao da ga slušam na studijskoj snimci.

    Muziku podržava

    Osim najnovijeg albuma, bend je zadovoljnu publiku ispratio kući zmjenjujući stvari s albuma “Empros”, “Memorial” i “Station”. Prije nego su nas napustili, Russian Circles su izašli na bis i odsvirali fenomenalnu “Youngblood” zbog čijih se riffova vrat jutros osjećao dosta natečeno.

    Russian Circles, brutalni i lijepi, sirovi i estetični – sve odjednom.

    0 Shares
    Muziku podržava