Parov Stelar u Kino Šiška: U očekivanju Princeze…

    3940

    Parov Stelar Band + Jimmy Barka Experience

    25,50Kn
    Datum i vrijeme: Petak, 2.3.2012. @ 21:00
    Mjesto održavanja: Kino Šiška Ljubljana , Trg Prekomorskih brigad 3

    Otići u drugu zemlju kako bi se čulo omiljenog glazbenika nešto je što se, okvirno gledano, u današnje krizno vrijeme kod nas može smatrati luksuzom.

    Onda dobiješ usputnu informaciju da je na koncert Parov Stelar & Banda u Kino Šiška organizirano stiglo stotinjak Zagrepčana. Onda u publici prepoznaš poznanike iz provincijskog hrvatskog gradića koji ti potvrde da su bili i na prošlom koncertu u Sloveniji. I onda se pitanja zašto je tome tako nametnu sama po sebi. A o odgovoru razmislite sami.

    Prije Stelara i ekipe prethodila je prezentacija zanimljivog glazbenog projekta Jimmy Barka Experience trojice slovenskih glazbenika (bubnjar Marijan Stanić, DJ Bakto i DJ Borka). Prilično popunjenu dvoranu dobrano su zaljuljali svojom kombinacijom funka, breaka, afro i balkan stila te rocka.

    Oba DJ vrlo su inteligentno, brzim izmjenama tema i bez zamornih ponavljanja otvarali prostor bubnjaru, koji je u njihove melodijske linije ukucavao kratke bubnjarske improvizacije. U vidljivoj suigri projekt je tako ostavljao dojam homogenog glazbenog uratka.

    Prije odlaska kući svratili smo i u malu dvoranu Kina Šiška gdje je u sklopu aftera tada nastupao JK Soul, chillout/hip-hop producent i izvođač. Neumornoj i rasplesanoj publici dilao je soul, funk, jazz utkan u osnovnu hip-hop potku pjesama s posljednjih LP-a “Dinner with FAT Beatz” i EP-a “Universal Love” te ranijeg, “Shadows”. Pjesme tematski jesu za kasnonoćno doba, ali bi ih definitivno trebalo izvući na jača svjetla pozornice.

    No da se vratimo zvijezdama večeri koje su nas upravo u toj maniri i pustili da ih malo dulje čekamo – Parov Stelar & Bandu. Nastup su započeli pred prepunom i nekoliko dana prije rasprodanom dvoranom u novom/starom sastavu. Grupa je dobila pojačanje, trubača Jerrya Di Monzu, a ima i novu pjevačicu Cleo Panther, koja se u pozdravnom govoru pohvalila publici na slovenskom jeziku da ima pretke u Mariboru i zbog toga zaradila ovacije.

    S obzirom na glazbeni raspon kojim se kreću, od housea, jazza, breakbeata, electra do swinga, za tu su večer za dominantan stil postavili swing jer su noge publici potprašili s pjesmama “Booty Swingom“, već legendarnom “Libella Swingom“, te “Chambermaid Swingom” tijekom koje je Cleo izvodila malu predstavu ‘provocirajući’ Jerrya i Maxa najavljujući njihove glazbene dionice.

    Tom popisu svakako pripada i izvedba swing verzije “Phantoma (1930)“, vrhunac nastupa, koja je bila scenski osmišljena ravnopravna solo borba saksofonista i trubača za femme fatale koja se oko njih šetkala s cigaršpicom, a u kojoj je pobjedu odnio treći, naime publika na koju je prenesen energičan plesni ritam sukoba.

    Muziku podržava

    Turneja koju su započeli večer prije u Grazu nosi naziv novog albuma “The Princess”. On bi trebao biti objavljen 20. travnja. Tako se na nastupima već sada mogu čuti pjesme s tog albuma, a nama su odsvirali prema najavi pjevačice “Sally’s Dance” (još jedna pjesma swing karaktera kojoj je publika od prvih taktova pratila ritam pljeskom i ljuljanjem) i “All Night” koja se u ovoj koncertnoj izvedbi činila kao da je napisana upravo za Clein vokal.

    Nezaobilazne su na popisu tu večer bile “Matilda“, “Catgroove“, “Baska Brother” i “The Mojo Radio Gang“, prva je najgledaniji umjetnički video benda, drugoj je uspjeh digla i plesna izvedba TSC, treća je najpopularnija s posljednjih plesnih EP-a, a četvrtu publika na koncertima najoduševljenije prima.

    Čuli smo i prokušano odlično spajanje meni jedne od najdražih “Homesick” i “Fleur De Lille“. Neswingovska je uz njih bila i “Wanna Fete” koja se smatra remiksom ”Wanna Get”. Drugi dio pjesme zapravo bi samostalno mogao funkcionirati kao pravi hit, ovako mi djeluje nedovoljno tematski povezano. Ali ionako je u pitanju koncert, a na izvedbu nemam primjedbi.

    Za bis su ostavili solo predstavljanje te “On My Way Now (Love, Pt. 2.)” i “The Golden Boy“. Ton je kao i najčešće u Šiški bio dobar, izvedba u pretpostavljenom visokom očekivanju. Novi članovi skladno su se uklopili, kontakt s publikom, engleski i slovenski, bio je profesionalno dobar. Vidljiv je i vokalni pomak kod Cleo u odnosu na vrijeme kad je tek počela pjevati u bendu.

    Rasvjeta je bila podređena plesnom ritmu i povremeno sporedni scenski efekt u trenucima kad su na uključenoj projekciji na stražnjem zidu stagea bile prikazivane scene filmova u stilu njemačkog ekspresionizma i film noirea kojima je upotpunjavana atmosfera swingovskih pjesama.

    Očito je promišljanje vizualnog identiteta važan segment za Parova Stelara i tu mu dajem za pravo. Jer u današnje vrijeme kad smo zatrpani brojnim kratkim porukama vizualnih medija glazbena se vrijednost mora identificirati i vizualno kako bi se trajnije usidrila u našu svijest.

    U svakom slučaju iza nas je jedna dobra rasplesana i uhu ugodna večer, baš kao što smo i očekivali. I tu je nekročena stepenica na koju očekujemo da će nas Stelar pozvati nakon izlaska novog albuma. Nadamo se i zbog njega i zbog nas da nam je pripremio izazov!

    0 Shares
    Muziku podržava