Erupcija glazbenog vulkana Bonobo Live u Kinu Šiška

    1817

    Bonobo

    16Kn – 25Kn
    Datum i vrijeme: Nedjelja, 10.4.2011. @ 20:00
    Mjesto održavanja: Kino Šiška Ljubljana , Trg Prekomorskih brigad 3

    Kino Šiška u mom rječniku vrlo je kompleksan sinonim. Višestruko značenje tog pojma (mjesto gdje stanuje dobra glazba, oku ugodan prostor, odličan sound, ljubazni ljudi, točan početak svakog koncerta, labirintanje kroz Sloveniju i Ljubljanu do koncertnog prostora, zabava na račun tog labirintanja) dovoljan je razlog da se uputim na zanimljiv event.

    A kad se tamo nađe poseban umjetnik poput Bonoba, pitanje odlaska je, koje li igre riječi, neupitno.

    Bonobo aka Simon Green jedan od pionira downtempa, sa svojim je live bendom ucrtao na kartu “Spring 2011 European Toura” i nastup u gore navedenom prostoru. Na turneji promovira svoj četvrti album “Black Sands” na kojem nalazimo kombinacije različitih izričaja poput hip-hopa, funka, soula, dubstepa.

    Dežurni kad je u pitanju zagrijavanje u Šiški u organizaciji Drumwisea, Danaja i Borka punih su sat vremena oslobađali u atmosferu gusti niz breakbeat funk vibri. To je za posljedicu imalo i vibriranje posjetitelja neposredno uz stage. DJ-i su bili zanimljiv prizor onako koncentrirani na suigru koja je djelovala u isti mah i skladno i kontrirajuće.

    Glazbene puzzle koje su pred nama slagali bile su toliko dinamične i zanimljive da su dečki za svaku pohvalu. Podigavši napetost na najvišu moguću razinu, prepustili su nas neizbježnom.

    U 22:10 niz stage se prvo između nas uvukla magla koja je iza reflektora uz zvuke uvodne “Flutter“, (album “Dial ‘M’ For Monkey”) dosurfala jednog po jednog člana Bonobo Live Banda: bubnjara Jacka Bakera, gitarista Ewana Wallacea, klavijaturista Ciarana O’Rourkea, puhača Mikea Lesirgea i Bonoba.

    Nakon energične izvedbe pjesme “Kong” koja je odmah izazvala oduševljenje publike, Simon je predstavio vokalisticu Ruby Wood iz Submonition Orchestra koja pjeva na većem dijelu turneje umjesto Andreye Triane, pjevačice na albumu “Black Sands”. Izvevši “Stay The Same” uvjerila nas je da je stvarno dostojna te uloge u nastupima.

    Muziku podržava

    No, kod pjesme “Days to Come” pitala sam se zajedno s publikom u stražnjim redovima o čemu je tu riječ, jer je njeno pjevanje postalo pretiho i stoga nerazumljivo. Kako je u “Keeper” sve sjelo na svoje mjesto, pretpostavljam da je problem s prethodnom pjesmom bio tehničke prirode, a ne nepoznavanje melodije ili teksta. Publika je pljeskom pozdravila izvedbu.

    Slijedila je “Kiara” s “Preludeom”, mali dragi kamen albuma “Black Sands” s kojeg je izvedena većina pjesama. Npr.”All In Forms” je izazvala ovacije zbog samouvjerenog načina prezentiranja pojedinih dionica članova benda.

    We Could Forever” bila je upečatljiva kroz ispreplitanje dionica gitare i melankoličnog basa, skakutave taktove “Eyesdowna” smirivao je zaljuljani Rubyn glas i slojevi sub-baseva. Posljednja izvedba sa set-liste, “El Toro” bila je posebna priča, u potpunoj maniri improvizacija klasičnih jazzera u svojim solo dionicama odveli su nas u nepoznate prekrasne pejzaže i vratili sigurne u ambijent proključao od razdraganosti.

    Naslovnoj pjesma albuma zapalo je mjesto prvog bisa. Njezina mimetika i nadogradnja daje joj status savršene uspavanke i dečki iz benda zaista su nas spretnim izborom tog redoslijeda pripremali za bezbolan rastanak.

    S pretposljednjeg albuma “Days to Come”, uz naslovnu pjesmu, izveli su “Ketto“, u kojoj su do izražaja došle impresivne izvođačke sposobnosti Lesirgea i Bakera, i “Recurring“, prejako naglašenih baseva koji su je učinili djelomično neslušljivom zbog snažnih vibracija.

    Tom popisu pripadaju i transcendentalna “Nightlite” i kao drugi bis “Between the Lines“, koja je kao pravi antiklimaks nakon završetka bila uhu i oku ugodna, spajajući energiju benda u jedinstvo s publikom, što je posebno bilo vidljivo u zajedničkom pjevanju publike i Ruby te simpatičnom trku klavijaturista po stageu da se dočepa udaraljki s kojima je maestralno i energično improvizirajući doveo izvedbu kraju.

    Hm, što zaključiti? U sat i 20 minuta trajanja koncerta pred punom dvoranom Kina Šiška uz uvodni dim ušuljala se poput vulkanske lave simfonija instrumenata, baršunastog vokala i synth-zvukova. Njezin sirenski zov umirio je sve naše osjete osim slušnih, stajali smo tamo očarani prekrasnim melodijama kombiniranim s nespoznatljivo ugodnim zvukovima i hipnotizirajućim ritmovima.

    Ako ste u stanju pojmiti glazbu na taj način, sigurno ste bili među onima koji su uživali, a ako niste, zakinuti ste za zanimljivo iskustvo.

    Set-lista:
    1. Flutter
    2. Kong
    3. Stay The Same
    4. Days to Come
    5. Keeper
    6. Prelude + Kiara
    7. Ketto
    8. All in Forms
    9. Recurring
    10. We Could Forever
    11. Eyesdown
    12. Nightlite
    13. El Toro
    -bis-
    1. Black Sands
    2. Between The Lines

    Izvještava: Draženka Stančić

    0 Shares
    Muziku podržava