Florian Schneider, suosnivač njemačke grupe Kraftwerk, preminuo je u 74. godini. Napustio nas je nakon kratke borbe s rakom, tek nekoliko dana nakon što je proslavio 73. rođendan.

Kraftwerk se rodio u Düsseldorfu 1970. godine. Glazbeni inovatori i pioniri elektronske glazbe započeli su kao dio eksperimentalne krautrock scene, a s godinama su ostavljali ogroman utjecaj na razvoj pojedinih žanrova, među kojima je su hip-hop i techno. Kodwo Eshun, teoretičar koji je proučavao korijene techna, izjavio je kako je Kraftwerk technu ono što je Muddy Waters Rolling Stonesima.

Muziku podržava

Iza sebe imaju deset studijskih albuma. Početni komercijalni uspjeh osigurali su im albumi “Autobahn”, “Trans-Europe Express” i “The Man-Machine”, izbačeni u periodu između 1974. i 1978. godine. Neke od najpoznatijih pjesama ovog “robot pop” benda su “The Robots”, “Das Model”, “Computer Love” i “Autobahn”.

Florian Schneider bio je član grupe sve do 2008. godine. Osnovao ju je s vodećim pjevačem benda Ralfom Hütterom. Njih dvojica upoznali su se 1968. dok su studirali na Akademiji umjetnosti u Remschneidu, zatim su zajedno išli u glazbenu školu Robert Schumamann, da bi nakon toga krenuli zajedno svirati u eksperimentalnom krautrock bendu Organisation zur Verwiklichung gemeinsamer Musikkonzepte, u preteči Kraftwerka. Prije Organisationa, Schneider je svirao godinu dana u grupi Pissoff.

U početku, Schneiderov glavni instrument bila je flauta, za koju je koristio efekte. Osim flaute, svirao je violinu, električnu gitaru te bi koristio i sintesajzere, a s vremenom je razvio i električnu flautu. Nakon što je bend izbacio album “Autobahn”, Schneider je prestao koristiti akustične instrumente.

Kakvi su glazbeni giganti bili Schneider i Krawfterk, potvrđuje to da je David Bowie jednu pjesmu s albuma “Heroes” nazvao “V-2 Schneder”. Očit utjecaj Kraftwerk je ostavio i na Depeche Mode, New Order, Daft Punk i na mnoge druge bendove. Primjerice, Coldplay je iskoristio dio pjesme “Computer Love” u svojoj pjesmi “Talk”, Jay-Z i Dr Dre posudili su dio “Trans Europe Express” za stvar “Under Pressure”.

Čak i da su djelovali “samo” u sedamdesetima i osamdesetima, Kraftwerk do dana današnjeg ne bi bio pobrisan iz povijesti glazbe zbog enormne količine kreativnosti i inovativnosti. Međutim, Kraftwerk i Schneider bili su jedno čak 37 godina te su u tih 37 godina uspješno održali status živućih legenda. Futurističkih legenda koje su bile ispred svog vremena, zbog čega i dan danas njihova glazba iz sedamdesetih zvuči novo. Schneideru, hvala ti na svemu!

 

 

0 Shares
Muziku podržava