Andy “Fletch” Fletcher, punim imenom Andrew John Leonard Fletcher, klavijaturist i jedan od osnivača britanskog elektroničkog sastava Depeche Mode, preminuo je u dobi od 60 godina. Zasad nema službenog uzroka smrti, no bliski izvori tvrde da je umro prirodnom smrću. Fletcher iza sebe ostavlja ženu Grainne, s kojom je bio u braku skoro 30 godina, i dvoje djece, Megan i Joea.

U izjavi koju je bend objavio na društvenim mrežama stoji: “Šokirani smo i ispunjeni silnom tugom zbog prerane smrti našeg dragog prijatelja, člana obitelji, i kolega iz benda Andy ‘Fletch’ Fletcher.”

Bend je nastavio u svojoj izjavi: “Fletch je imao zlatno srce i uvijek je bio tu kada vam je bila potrebna podrška, razgovor, dobar smijeh ili hladno pivo. Naša srca su uz njegovu obitelj i molimo vas da ih zadržite u svojim mislima i poštujete njihovu privatnost u ovom teškom trenutku.”

Fletcher i počeci legende

Muziku podržava

Fletcher je rođen 1961. u Nottinghamu u Engleskoj. Njegova se obitelj preselila u Basildon, gdje se sprijateljio s Vinceom Clarkeom. Par je osnovao bend No Romance in China,a nedugo zatim Fletcher i Clarke upoznaju Martina Gorea i kreće novi projekt Composition of Sound, a 1980. nadodaje se frontmen Dave Gahan i nastaje Depeche Mode.

Depeche Mode 1981. objavili su debitantski album “Speak & Spell”, a na njemu su bili singlovi “Dreaming of Me”, “New Life” i “Just Can’t Get Enough” koji su pokazali dobar smjer i dobili prvotnu veliku pažnju. Iste godine, Clarke je napušta bend. Bend je objavio oglas za zamjenu, što je dovelo do dodavanja Alana Wildera.

Odlaskom Clarkea, koji je formirao Yazoo, a zatim i Erasure, Gore je postao glavni tekstopisac, a uz dodatak Alana Wildera, zvuk benda je dobio mračniji zaokret.

Depeche Mode su ostvarili svoj prvi međunarodni hit s “People Are People” iz 1984. Za singl “A Question in Time” iz 1986. godine, bend surađuje ​​na glazbenom spotu s redateljem Antonom Corbijnom, čime je započela njihova dugovječna veza. Kasnije će posljednji dio turneje “Music for the Masses” biti pretvoren u album i koncertni film iz 1989.

Poslovni duh i pozicija Fletchera u bendu

Fletcher je svirao na svim studijskim albumima Depeche Modea, no budući da nije pjevač ili glavni tekstopisac, Fletchera su u kasnijim godinama obožavatelji često smatrali menadžerom unutar benda, koji se brine o poslovnoj strani grupe zaslužne za prodaju više od 100 milijuna ploča diljem svijeta.

2013. je jednom intervjueru rekao da je on “visoki tip u pozadini, bez kojeg ova međunarodna korporacija pod nazivom Depeche Mode nikada ne bi funkcionirala”, dok je u dokumentarcu iz 1989. koji se temeljio na 101 datumu turneje “Music For The Masses”, Fletcher je bio još podcjenjeniji o svojoj ulozi, rekavši: “Martin je tekstopisac, Alan je dobar glazbenik, Dave je vokal, a ja lutam okolo.”

Dugovječnost popularnosti benda je opisao: “Jedan od razloga zašto opstajemo kao bend je taj što nas doživljavaju kao današnji bend. Ne želimo da nas doživljavaju kao bend koji ide na turneje i svira stare pjesme. Smatramo da stvaramo najbolju glazbu u našim karijerama.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by muzika.hr (@muzikahr)

Depeche Mode su uvršteni u Rock & Roll Hall of Fame 2020.

Pročitaj muzika.hr intervju s Fletcherom povodom turneje iz 2013. koja je došla i u Zagreb.

0 Shares
Muziku podržava