“I Love You, Honeybear” Fathera Johna Mistya najbolje inozemno izdanje u 2015.

2740

Nakon što smo predstavili najbolja domaća/regionalna izdanja protekle godine, na red su došla inozemna izdanja u istoj kategoriji.

Do Božića moći ćete još pročitati koji su događaji obilježili 2015. kod nas i u svijetu, te upoznati se s ufanjem godine, a nakon toga predstavit ćemo najbolje ovogodišnje domaće i strane izvođače te podijeliti pojedinačni godišnji izbor redakcije.

I pri izboru najboljih stranih ostvarenja držali smo se riječi ‘izdanje’ koja obuhvaća širi broj formata od razgovornog ‘albuma’. U obzir je dolazio sav novi materijal objavljen između 1. siječnja i sredine prosinca 2015, a od velikog broja prijedloga, redakcija portala Muzika.hr odabrala je pedeset najboljih.

Svatko tko prati strane liste izbora najboljih zna da njima ove godine dominira Kendrick Lamar, no mladi američki reper jednostavno nije legao našem senzibilitetu. Titulu najboljeg albuma 2015. odnio je Father John Misty ispred Iron Maidena i povratničkog albuma Faith No More, pa je vjerojatno teško očekivati da će se kao prošle godine naš izbor poklopiti s izborom glasačkog tijela nagrade Grammy.

Muziku podržava

1) Father John Misty – “I Love You, Honeybear
Kreirajući svoje pjesničke slike kistom umočenim u sarkazam, ironiju, ali i snažnim smislom za samokritiku, ovaj nadahnuti kantautor uspješno vrluda kroz razne glazbene stilove. Osim folka koji mu je i matični izričaj, ne libi se eksperimentiranja s elektronikom, a kad zatreba može ‘prašiti’ i po punk-rocku ili klasičnu folk pjesmicu odjednom zaokrenuti u nježni old school jazz uz woodyallenovski klarinet da bi istu završio surf gitarom” (iz recenzije objavljene u ožujku)

2) Iron Maiden – “The Book of Souls
“‘The Book of Souls’ je moćan album prepredenih pjesama, koje izgledaju jednostavne, a pune su zamki, stoga ćemo samo potvrditi apsolutnu, desetljeća dugu zrelost benda, koji i u svojim poznim godinama uopće nije izgubio na izražajnosti, inteligenciji i skladateljskoj genijalnosti i kojem teško da može parirati bilo koje ime metalne glazbe. Preciznije – ne može nijedno” (iz recenzije objavljene u rujnu)

3) Faith No More – “Sol Invictus
“Očekivani zvuk gdje su ga i ostavili, agresivni bas Goulda, inače i producenta albuma koji se samo poželio ‘da ne zazvuče kao stari prdonje+, i nepogrešivi i nezaobilazni vokal Pattona koji šapuće, vrišti, skviči, pjeva, pjevuši, urla i drka u mikrofon. Zajedno su zbilja složili nešto što je možda teško nazivati nekakvim smislenim albumom, već jednostavno kolekcijom pjesama. Ali zato – jebenih pjesmama!” (iz recenzije objavljene u svibnju)

4) St Germain – “St Germain
“Ta mješavina raznih zvukova nije konfuzna, nego je lijepo posložena u skladan album koji drži snagu od početka do kraja. St Germain je uvijek znao ostati izvan struje, ali na neki način participirati u njoj i tako je subvertirati. Uvijek poseban i originalan, pokazao je da zna prepoznati što je potrebno za kvalitetan album” (iz recenzije objavljene u listopadu)

5) Wolf Alice – “My Love Is Cool
“Mogli bismo reći da je najveći uzor PJ Harvey i ne bismo bili u krivu, ali Wolf Alice su ipak mnogo širi i njihov spektar glazbenog kretanja je od folka do grungea s time da neće ravnodušni ostati niti fanovi Björk ili The xx-a. Ovako zrele albume neki ne naprave za cijele karijere, dok su Wolf Alice već na samom početku karijere uspjeli pronaći idealan spoj melodija, vokala, refrena, žestokih i akustičnih gitara.” (iz recenzije objavljene u kolovozu)

6) Titus Andronicus – “The Most Lamentable Tragedy
“Nije to tragedija kako naslov sugerira, nego eksplozija čistog punk rocka u najboljem izdanju do sada. Zamišljen kao rock opera u pet činova u trajanju od 93 minute i sa 29 pjesama, album je čistokrvni punk rock album s pregršt jakih stvari i nezaboravnih hitova” (iz recenzije objavljene u srpnju)

7) Benjamin Clementine – “At Least For Now
“Teško je pronaći riječi kojima se može ukratko opisati izričaj ovog iznimnog i specifičnog glazbenika. Ima tu svega – od soula kojim je njegov glas djelomično obojen, kabarea, spoken word žanra (koji mu pomaže da riječima bogate stihove izgovara prirodnije nego što bi to bilo da ih pjeva na klasičan način) pa sve do svojevrsnih neo šansona stvorenih po uzoru na legendarnog Sergea Lamu ili Jacquesa Brela. Zbogom Nina Simone, Seal, Antony Hegarty… dobro nam došao Benjamin!” (iz recenzije objavljene u svibnju)

8) Sufjan Stevens – “Carrie & Lowell

“Album je svojevrsni dnevnik povijesti njegova odnosa s majkom kako za života, a tako i nakon majčine smrti koja je preminula 2012. godine od posljedica raka. Oblikovao je jednostavnu ljepotu koja osvaja i najokorjelije i najnazubljenije srce koje u avanturu slušanja ovog albuma ulazi s očekivanjima stvorenim na osnovi dosadašnjeg Sufjanovog rada. Morate se rasteretiti teorija, filozofiranja i svega ostalog na što vas je njegov dosadašnji rad mogao nagnati jer nije fer očekivati ovdje Sufjanov glazbeni cirkus: ovaj album nije njegova umjetnost, ovaj album je njegov život” (iz recenzije objavljene u travnju)

9) Editors – “In Dream
“Donijeli su, možda, svoj najzreliji i najozbiljniji uradak. Produkcijski je odrađen gotovo savršeno, smisleno i kvalitetno. Ovaj album donosi eksperimentiranje s novim zvukom i kombiniranjem istog sa starim – dobili smo mozaik sastavljen od najboljeg što bend može ponuditi. Kao da su sva četiri albuma nekako ekstrahirali i složili u novu cjelinu dijelovi koje su najzanimljiviji i najkvalitetniji toposi benda. Kada slušate ovaj album, vraća vas na prethodne i asocira na pojedina mjesta koja ste već čuli, ali sad je to još intenzivnije i punije.” (iz recenzije objavljene u listopadu)

10) Dead Sara – “Pleasure to Meet You
“Bend je ostao svoj, moćnih gitara i izraženog ritma, te vokala koji samo da ne pukne. Ukratko, njihov zvuk bi opisao kao da je nastao pod velikim utjecajem ovogodišnjih povratnica na scenu Sleater Kinney, a koji se mnogo navukao na glazbu Nirvane i Foo Fightersa. “Pleasure To Meet You” je samo potvrdio sav potencijal: imaju sve što je potrebno, seksi pjevačicu koja je jedna od najboljih u svojem fahu, žestoke pjesme koje imaju i onu radiofoničnu notu, a da pri tome nisu činili nikakve kompromise te hordu fanova koji ovaj album smatraju boljim albumom od prvijenca.” (iz recenzije objavljene u svibnju)

11) Fidlar – “Too
“Što se tiče žanrovskih odrednica riječ je o skate punk/garage punk bendu i to iznose u najboljem smislu tog žanra. Punk im je u krvi, ali i Kalifornija sa svojim surferskim i skaterskim odlikama koje je Fidlar tako dobro prisvojio. I nije bez vraga toliki hype oko njih kad zaista zvuče žestoko, samouvjereno, buntovno i razigrano. Toliko zabave u tako malo vremena koliko traje album ostavlja vas bez teksta i samo želite pritiskati ‘replay’. Fidlar je bend s mudima i toga su svjesni i ne libe se pokazati koliko mogu biti jaki i moćni.” (iz recenzije objavljene u listopadu)

12) Ghost – “Meliora
“Meliora na latinskom znači bolje, i zaista sve što se na albumu može čuti ili ikako drugačije percipirati puno je bolje od svega što su napravili na prethodnim albumima. Gotovo bi se moglo reći da se ovdje radi o bendovom prvom pravom remek-djelu, možda slično kao i u slučaju, recimo, Iron Maidena s “The Number Of The Beast” ili Metallice s “Master Of Puppets”. “Meliora” i u produkcijskom i u glazbenom smislu djeluje kao ono najbolje što je ova švedska okultna šestorka posljednjih pet ili šest godina od osnutka čuvala.” (iz recenzije objavljene u rujnu)

13) New Order – “Music Complete
Danas mnogi stvaraju elektronsku glazbu, ali New Order kao pioniri su
pokazali kako se ona radi bez natruha popa i odlaženja u ekstreme
. Elektronika ovdje nije naporna i nasilna, nego je elegantno odmjerena
i pomiješana s drugim silnicama koje su u konačnici slušljive i
privlačne” (iz recenzije objavljene u studenom)

14) Tame Impala – “Currents
“Nakon uspjeha drugog albuma ‘Lonerism‘ i nacifrani samopouzdanjem, Australci se ne boje ničeg, pa tako ni kombiniranja nespojivog. Album počinje jasnim pismom namjere: “Let It Happen” u svojih nepunih 8 minuta prolazi kroz faze zavodljivog, sanjivog, harmoničnog,
uzvišenog, iritantnog, besmislenog i suvišnog” (iz recenzije objavljene u prosincu)

15) Florence and the Machine – “How Big, How Blue, How Beautiful
Malo tko uspije takvim intenzitetom zadržati pozornost glazbene industrije i publike kao Florence Welch. Dugo je iščekivan treći album i mnogo je nade položeno u njega. No, jesu li očekivanja ispunjena? Dvoznačno možemo odgovoriti na to pitanje: nije potpuno razočaranje, ali moglo je to biti mnogo bolje. Iskorak nije napravljen, nema većih grešaka, sve je to još uvijek zanimljivo, ali ipak ne toliko dobro kao prva dva albuma” (iz recenzije objavljene u lipnju)

Ostatak liste čine:
16) Joanna Newsom – “Divers”
17) Nightwish – “Endless Forms Most Beautiful
18) Grimes – “Art Angels”
19) Built to Spill – “Untethered Moon
20) Jamie xx – “In Colour

21) Killing Joke – “Pylon”
22) W.A.S.P. – “Golgotha
23) Kamelot – “Haven
24) Natalie Prass – “Natalie Prass
25) Paradise Lost – “The Plague Within
26) Nathaniel Rateliff & The Night Sweats – “Nathaniel Rateliff & the Night Sweats”
27) FFS – “FFS
28) Bjork – “Velnicura”
29) Julia Holter – “Have You in My Wilderness”
30) Richard Hawley – “Hollow Meadows

31) Mylene Farmer – “Interstellaires”
32) The Vatican Space Program – “A Cobble of Songs
33) Thunderbitch – “Thunderbitch
34) Asaf Avidan – “Gold Shadow”
35) Jean Michel Jarre – “Electronica 1: The Time Machine
36) Nicole Saboune – “Miman
37) Stornoway – “Bonxie”
38) Amorphis – “Under The Red Cloud
39) Ezra Furman – “Perpetual Motion People”
40) Foals – “What Went Down

41) Glen Hansard – “Didn’t He Ramble
42) Melody Gardot – “Currency of Men”
43) Slayer – “Repentless
44) Courtney Barnett – “Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit”
45) Destroyer – “Poison Season”
46) Du Blonde – “Welcome Back to Milk
47) Godspeed You! Black Emperor – “Asunder, Sweet and Other Distress”
48) Ivy Levan – “No Good
49) Laura Marling – “Short Movie”
50) Nero – “Between II Worlds”

Najbolja domaća/regionalna
izdanja 2015. godine

Događaji u muzici koji su obilježili 2015.

Ufanje godine

0 Shares
Muziku podržava