Grobari, poreznici, portiri, bolničari… i oni su radili obične poslove

2314

Nije svim danas poznatim i popularnim izvođačima sjekira pala u med otprve. Neki od njih u danima prije slave radili su normalne, posve obične poslove te kao i svi smrtnici krpali kraj s krajem.

Frontmen grupe Van Halen, David Lee Roth, neko je vrijeme radio kao bolničar. “Somebody Get Me a Doctor” pjesma je njegovog benda, a tu je frazu radeći u bolnici vjerojatno čuo puno puta. Prije desetak godina službeno je postao tehničar u timu hitne pomoći. “I sad sam dio tima, baš kao i u rock bendu” kaže David.

I Mick Jagger ima iskustva s bolnicama, doduše nešto drugačijeg tipa jer ustanova u kojoj je bio portir zvala se Bexley Mental Hospital. Zlobnici će reći da baš zato zna kako izaći na kraj s Keithom Richardsom koji je prvi džeparac zarađivao kao sakupljač loptica u jednom teniskom klubu.

Tony Iommi gitarist je i osnivač Black Sabbatha. Prije nego što se ohrabrio započeti glazbenu karijeru radio je u tvornici metala gdje je kao 17-godišnjak u jednoj nesreći ostao bez vršaka srednjeg prsta i prstenjaka desne ruke. Sam si je napravio proteze za prste, te inspiriran Djangom Reinhardtom nastavio svirati. Gitaru je štimao na niže tonove kako bi žice bile labavije, a taj mutni, teški zvuk zaslužan je za neke od najboljih pjesama benda.

Njegovom kolegi Ozzyu Osbourneu također nedostaje komadić prsta: vršak palca izgubio je u tinejdžerskim danima dok je bio pomoćnik vodoinstalatera. Premda je danas vegetarijanac, Princ tame dvije je godine radio u klaonici. Kako je raditi u klaonici vjerojatno može naslutiti David Bowie koji je kao trinaestogodišnjak bio pomoćnik mesara, a zaradu je uložio u instrukcije iz saksofona koje mu je davao legendarni jazzer Ronnie Ross.

Freddie Mercury i Roger Taylor imali su štand na londonskoj tržnici Kensington Market gdje su prodavali rabljenu odjeću, Bono iz U2 radio je na benzinskoj crpki gdje je – kad nije bilo posla – pisao pjesme. Umjesto da brine o sigurnosti hotela La Valenzia, noćni čuvar Eddie Vedder svirao je na radnom mjestu gitaru zbog čega je (navodno) dobio otkaz.

Jack White bio je tapetar, imao je čak i svoju tvrtku “Third Man Upholstery”. Brandon Flowers iz The Killersa danas često putuje i odsjeda po hotelima i sigurno jako dobro zna kakav je život nosača kovčega s obzirom da mu je to bio posao. Možda danas netko kopa po njegovim stvarima kao što je on kopao po stvarima Morrisseyeva gitarista Boza Boorera.

Probate li pogoditi tko je radio kao grobar prvo ćete pomisliti na Alicea Coopera, no možete li na tom poslu zamisliti Roda Stewarta? Stewart radnu knjižicu ima od petnaeste godine i u njoj upisane razne poslove: bio je zadužen za tiskanje plakata (neobičan posao za nekog tko je daltonist), a jedno doista kratko vrijeme proveo je na groblju mjereći grobna mjesta. “Čovjek svašta spozna o sebi radeći fizičke poslove, a ja sam spoznao da ne volim raditi fizičke poslove” kazao je jednom zgodom.

Muziku podržava

Stewart možda nije kopao grobove, no Joe Strummer jest i to na samom početku karijere dok je svirao s The Vultures. U ovu kategoriju poslova mogli bismo smjestiti i Jonathana Davisa iz Korna koji je po profesiji balzamer.

Nadovezat ćemo se s prvim poslovima onih kojih više nema: Bon Scott, pokojni pjevač grupe AC/DC, za život je zarađivao kao poštar, Johnny Cash ‘razbijao’ je neprijateljske šifre i kodove, a Elvis Presley vozio kamion za The Crown Electric Company. Kurt Cobain bio je domar.

Sting je bio poreznik, kontrolor u autobusu i učitelj engleskog jezika, a Art Garfunkel učitelj matematike. Noel Gallagher bio je roadie benda Inspiral Carpets i dan-danas se hvali kako je bio najbolji roadie na svijetu jer je ‘imao bijele traperice koje nikada nije zaprljao’.

I dame su morale zasukati rukave: ikona osamdesetih Cyndi Lauper čistila je kaveze u štenari, Gwen Stefani prala podove u lancu restorana Dairy Queen, a sličan su put imale Pink (McDonalds) i Madonna (Dunkin Donuts). Debbie Harry iz Blondie bila je tijekom sedamdesetih konobarica u njujorškom Playboy Clubu, dok je Patti Smith pakirala kutije u tvornici igračaka.

Rapperi se često vole pohvaliti glamuroznim životom, no i njihovi su počeci teški. Nisu svi bili dileri kao Jay Z: Kanye West prvu je plaću zaradio kao pomoćnik u prodaji američkog proizvođača odjeće Gap. P. Diddy (ili kako mu je već danas ime) ribao je zahode u meksičkom restoranu El Torito, a prvi posao Ricka Rossa ozbiljno je doveo u pitanje njegov ulični gangsta kredibilitet; čovjek koji je toliko puta pozivao na kršenje zakona radio je kao zatvorski čuvar.

0 Shares
Muziku podržava