Da je moguće zaraziti nekoga glazbom, odavno smo pretpostavljali, a sad je ova tvrdnja dobila svoje uporište u znanosti. Dora Rosati, znanstvenica, sa svojim kolegama s fakulteta University in Ontario, Canada, uhvatila se u koštac s istraživanjem o zaraznosti glazbe i došla do zaključka da se glazba može širiti jednako kao i virusi. Kao statističarci, cilj joj je bio objasniti kako pjesme postaju popularne pomoću matematičkih alata koji se koriste za proučavanje širenja zarazne bolesti.

Kako je moguće zaraziti se glazbom?

Sama Rosati, poprilično je jednostavno objasnila način širenja zaraze glazbom, a kako izjavljuje: “Kad je u pitanju neka bolest, kad dođeš u kontakt s nekim tko ju ima, postoji određena šansa da se i ti zaraziš. S pjesmama je slična stvar. Najveća je razlika što s glazbom nije potreban fizički kontakt, može samo prijatelj staviti na Instagram Story neku pjesmu, a mi ćemo je nakon toga otići pronaći.” Dakako, potvrdila je da obje vrste širenje zaraze ovise o društvenim vezama između populacije.

Koji su najzarazniji žanrovi?

Osim što su potvrdili mogućnost zaraze glazbom, Rosati je otkrivala sposobnost širenja bolesti. Najteže ćete se zaraziti metalom i dance glazbom koji imaju najniže vrijednosti zaraznosti, a žanr za koju ćete se najprije uhvatiti jest elektronička glazba. Na iznenađenje, pop jest vrlo prenosiv, ali bolje su rezultate zaraznosti pokupili hip-hop i rock. Svakako, ovi podaci ne govore o najpoznatijim žanrovima, već o vrstama glazbe koji najlakše ulaze u uho.

Muziku podržava

U brojkama, ako uzmemo osnovu R da je rejting prenosivosti virusa, uz uvjet da nema imuniteta, elektronska glazba bi imala R = 3430, rap/hip-hop 310, rock 129, a pop 35.

Doktor Thomas Rawson, koji je također sudjelovao u istraživanju, objasnio je pomalo neočekivan podatak da je elektronička glazba najzaraznija – “Ima mnogo ljudi koji su već imuni na elektroničku glazbu jer imaju svoj definirani glazbeni ukus. Možda nam ti podaci govore da su obožavatelji elektroničke glazbe strastveniji u najdražim pjesmama, ili su obožavatelji takve glazbe snažnije povezani na društvenim mrežama.”

Širiti virus glazbe, mnogo je lakše nego virus bolesti, a o tome je progovorio Rawson. Kako govori ljude je moguće zaraziti glazbom mnogo lakše nego virusom jer samo jednom objavom na Twitteru, inficirano je nekoliko tisuća ljudi. S druge strane, pop i rock, svoju zaraznost mogu zahvaliti radiju što je spomenula i sama Rosati.

Koje su najzaraznije pjesme?

Epidemija glazbe u svakom je slučaju pozitivnija od one koje se trenutno događa oko nas, a da sebi blisku osobu vrlo lako možete zaraziti glazbom, sad je konačno znanstveno dokazano. Neke od pjesama za koje je dokazano da na njih najlakše padamo su: You’re Never Over (Eminem), Haven’t Met You Yet (Michael Bublé), Peacock (Katy Perry), Turn It Up (Pixie Lott), Cosmic Love (Florence + The Machine) i Take Me to the Hospital (The Prodigy).

0 Shares
Muziku podržava