Frank “The Voice” Sinatra (1915. – 1998.)

11457

Glazba, filmovi, hit za hitom, prijateljstvo sa predsjednikom Kennedyjem, ‘petljanja’ s Mafijom, brojne veze i afere sa holivudskim damama, kontroverzan život. Sve ovo možemo vezati uz glazbenika, glumca, producenta, pravog showmena – Franka Sinatru.

Glas Francisa Alberta Sinatre prvi put se začuo 12. prosinca 1915. godine, u Hobokenu, New York. S obzirom da je bio jedino dijete u talijanskoj imigrantskoj obitelji, njegovi roditelji, otac Martin Anthony i majka Natalie, imali su za njega ‘velike’ planove – da postane inžinjer. Otac, podrijetlom sa Sicilije, je bio vatrogasac, a profesionalno se bavio i boksom, što je utjecalo i na Franka, koji je isto trenirao taj sport.

Od malih nogu Frank je sve radio ‘na svoj način’. Sa prijateljima je često zapadao u nevolje, imavši nekoliko puta i posla s lokalnom policijom. U srednjoj školi je bio aktivan sportaš, a za lokalne novine je pisao sportske članke, jer mu je ‘prvi san’ bio postati sportski novinar. No, u zvijezdama je očito bilo drugačije zapisano.

Muziku podržava

Glazbu je zavolio slušavši pjesme Bing Crosbyja, kojeg je idolizirao, te je pjevanje ‘učio’ slušajući i oponašajući njega. Skupio je hrabrosti i prijavio se na lokalno natjecanje mladih talenata, na kojemu je pobijedio. To mu je donijelo i prvi posao u glazbenom svijetu; zaposlen je kao glavni konobar, ujedno i pjevač, u malom klubu u New Jerseyju, The Rustic Cabin. U svoje slobodno vrijeme pjevao je i na lokalnim radio stanicama, te polako opravdavao svoj nadimak “The Voice“.

Jednog lijepog sunčanog dana, u lipnju ljeta 1939.-og, glazbenik Harry James je došao popiti piće u The Rustic Cabin. Da li je bio u društvu prijatelja, ljubavnice ili nekog trećeg, ne zna se, ali ono što se sa sigurnošću zna je da je tada čuo Franka Sinatru kako pjeva, te mu odmah ponudio mjesto u svom bendu, Harry James Orchestra. Naravno, Frank je tu ponudu bez oklijevanja prihvatio i započeo turneju sa spomenutim bendom. Suradnja je trajala nešto manje od 6 mjeseci i Sinatra je u tom razdoblju snimio i prvi singl “All Or Nothing At All“.

Nova ponuda mu je stigla od poznatog trombonista Tommyja Dorseyja, koji ga je pozvao da se pridruži njegovom orkestru, što Sinatra jednostavno nije mogao odbiti. S Tommy Dorsey Orchestra, “The Voice” je snimio nekoliko hitova koji su dospjeli i do Top 10 Singles. Dorseyjev bend je ubrzo postao jednim od najpopularnijih bendova 40-ih godina 20.stoljeća.

U ovom razdoblju Sinatra se počeo baviti i glumom, a njegov prvi film bio je “Las Vegas Nights“, snimljen 1940. U međuvremenu se Frank oženio svojom ljubavi iz djetinjstva, Nancy Barbato, točnije 4. veljače 1939. godine, s kojom je imao troje djece, kćeri Nancy i Christinu, te sina Franka.

1943.godine Frank je krenuo u solo karijeru i radio kao MC na popularnom radijskom showu – The Lucky Strike Hit Parade. Njegovi koncerti postajali su sve posjećeniji, prepunih vrištećih tinejdžerica, koje nisu mogle odoljeti talijanskom šarmu i plavim očima svoga idola. Do 1946. godine, Sinatra je postao najboljim američkim izvođačem, prodavajući po 10-ak milijuna singlova godišnje i punivši sve klubove i koncertne dvorane od Istočne do Zapadne Obale.

Postavio je i vlastiti rekord, kad je tijekom 1947. godine snimio ukupno 72 nove pjesme. No, te iste godine postao je i glavna tema u trač-rubrikama, zbog prijave da je na Kubi viđen u društvu mafijaškog šefa Luckyja Luciana, te je optužen od strane holivudskog trač-novinara da se pridružio komunističkoj partiji. Sinatra je sve te vijesti opovrgnuo, a navodno je spomenutog novinara opalio šakom u glavu, no to nije zaustavilo brojne tračeve, koji su doveli i do polaganog opadanja njegove popularnosti. Svemu tome još je više doprinjela njegova afera sa glumicom Avom Gardner, te je uslijedio razvod braka sa prvom suprugom Nancy.

Pred sam kraj 1940.-ih Sinatra je doživio totalni potop – napustila ga je njegova diskografska kuća, njegov radijski show je ukinut, a ugovor s filmskom agencijom MGM je prekinut. Frank se u trenutku našao napušten od cijele glazbene i filmske industrije. Rame za plakanje mu je bila već spomenuta holivudska glumica Ava Gardner, s kojom se i oženio u studenom 1951. godine, samo 10-ak dana nakon što se službeno razveo od Nancy.

No, Frank nije dugo očajavao. Već se početkom 1950.-ih vratio u velikom stilu. Naime, kad je pročitao scenarij za film “Here To Eternity“, odlučio je pod svaku cijenu dobiti ulogu u tom filmu i odigrati lik talijanskog vojnika Angela Maggija. Pristao je i na honorar od 8 000$, za razliku od uobičajenog, koji je iznosio 150 000$. I zaista je to bio njegov veliki povratak, jer je lik kojeg je Sinatra tumačio osvojio publiku, a njemu je donio i prvog Oscara, i to u kategoriji ‘Best Supporting Actor’.

Dalje je sve išlo polagano, ali uspješno. Potpisao je novi ugovor s diskografskom kućom i albumi i filmovi samo su se nizali. Album iz 1956. godine “Songs For Swinging Lovers” vratio je Sinatru ponovno na vrh glazbenog svijeta, ali sada kao ikonu koju su voljele i odrasli, a ne samo zaluđene tinejdžerice. Godine 1958. dobio je i prvog Grammyja, za album “Only The Lonely“, u kategoriji ‘Best Album Cover’, a godinu dana kasnije uslijedila je još jedna od brojnih Grammy nagrada, i to za najbolji album godine “Come Dance With Me“.

Poznata je njegova družina The Rat Pack, čiji su članovi bili Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford te Joey Bishop. S ovom skupinom Sinatra se pojavljivao u filmovima (poput “Ocean’s Eleven”, iz 1960.), radio turneje, snimao albume, i naravno tulumario.

Kada se J.F.Kennedy odlučio kandidirati za predsjednika, Sinatra mu je dao potporu, s obzirom da se od ranih dana svoje glazbene karijere počeo petljati i u politiku. No prijateljstvo između njih dvojice puklo je zbog Frankovog druženja s mafijašima, što je za Kennedyja, koji se svim snagama borio protiv zločina, postalo previše sramotno i politički opasno.

Ni na ljubavnom planu, Sinatra se nije promjenio. Drugi brak ovog poznatog ženskaroša, s Avom Gardner, trajao je 2 godine, a službeno su se razveli 1957. godine. Sinatru su povezivali sa brojnim imenima iz holivudskog svijeta, posebice mladim glumicama. Najkontroverzniji njegov potez bila je ženidba sa glumicom Miom Farrow, koja je imala 21 godinu, a Frank 51. Danas to i ne zvuči previše kontroverzno, ali probajte tu situaciju zamisliti u 1966. godini. Brak nije potrajao niti pune 2 godine.

Nakon svog velikog hita, iz 1966. – “Strangers In The Night“, Sinatra, koji je bio poznat i kao ‘Old Blue Eyes‘, počeo je sve više eksperimentirati s jazzom i ostalim glazbenim formama, da bi u ožujku 1971. objavio svoje povlačenje iz glazbenog svijeta, i odlazak u ‘mirovinu’. Kao glavni razlog naveo je želju da provodi više vremena s obitelji, posebice svoje troje djece, iz prvog braka. No nije dugo izdržao i već se 1973.godine odlučio ponovno vratiti, izdajući album “Ol’ Blue Eyes Is Back“. 1976. oženio se po četvrti put, ovoga puta sa Barbarom Marx.

Tijekom ludih 80.-ih godina, Sinatra se više koncetrirao na svoje nastupe uživo, nego na snimanja albuma. Godine 1993. izdao je album “Duets“, na kojem su gostovali Tony Bennett, Aretha Franklin, Bono (U2), i dr. Iako vrlo popularan među publikom, album nije dobro prošao kod kritike, zbog činjenice da niti jedan od dueta nije snimljen ‘zajednički’ s gostima, već je snimano u različitim studijima, u različito vrijeme. No, to nije spriječilo da postane jednim od njegovih najprodavanijih albuma, a ubrzo je uslijedio i njegov posljednji snimljeni album “Duets II“.

Povodom njegove velike proslave 80-og rođendana (1995.), na pozornici, njemu u čast su se okupili Peggy Lee, Tony Bennett, Bob Dylan, te također i Bruce Springsteen, kako bi mu uputili najljepše želje. Ujedno je Frank Sinatra na ovoj proslavi posljednji puta i nastupao uživo, nakon čega se za stalno povukao iz svijeta glazbe. Preminuo je od posljedica srčanog udara, 14. svibnja 1998. godine.

Imao je zaista buran i zanimljiv život, te pri svakom ‘padu’, vratio bi se u veliku stilu, te postao sve popularniji i omiljeniji. Svojim velikim hitovima, poput “My Way“, “Come Dance With Me“, “Only The Lonely“, obilježio je više od polovice 20. stoljeća, i uvijek se uspio održati na vrhu, unatoč popularnim erama rock’n’rolla, disco groznice, glam-rocka. A sve to je učinio jedinstveno – na svoj način.

0 Shares
Muziku podržava