Timo Novotny: “Life In Loops (A Megacities rmx)”

    2954

    Timo Novotny

    Life In Loops (A Megacities rmx)

    Datum izdanja: 01/03/2006

    Izdavač: Orbrock Film Production

    Žanr: Dokumentarni

    Trajanje: 79

    Naša ocjena:

    Remiksiranje pjesama u svijetu glazbe već odavno nije novost, a sada su stopama DJ-a krenuli i filmaši. Multimedijalni austrijski umjetnik Timo Novotny, poznatiji kao član austrijskog benda Sofa Surfers, odlučio je tehniku remiksiranja primijeniti i na filmskom platnu te je kao predložak za svoj film “Life In Loops” uzeo hvaljeni dokumentarac “Megacities” svog sunarodnjaka Michaela Glawoggera, jednog od vodećih svjetskih autora dokumentarnog filma.

    30 % materijala preuzeto je iz originalnog filma, dok ostatak otpada na izvorne snimke koje Glawogger nije koristio te na dijelove iz Tokyja koji su naknadno snimljeni, a snimio ih je stalni Glawoggerov suradnik Wolfgang Thaler koji je s njim surađivao na filmovima “Megacities” i “Workingman’s Death”.

    Thaler je pristao besplatno s Novotnyjem otići u Japan kako bi nadosnimili ostatak materijala, a budući da im mali budžet nije dozvoljavao nikakve dodatne troškove čitavo vrijeme boravka u Tokyju obojica su spavala – na podu.

    Primijenio sam koncept koji je uobičajen u muzici, dobio sam ‘Megacities’ i 40 sati materijala, a nadosnimio sam i dio u Tokyu. To je moderna verzija dokumentarca, remix je uvijek ‘context work’, privlači novu publiku, a ja sam se htio približiti mlađoj generaciji. Dokumentarac ne smije biti dosadan, on mora biti izazov, čak je i sam Glawogger rekao da ima dijelova koji su bolji nego u njegovom filmu, što je za mene bio veliki kompliment“, izjavio je Novotny o svom filmu kojeg naziva ‘eksperimentalnim glazbenim dokumentarcem’.

    Michael Glawogger proslavio se upravo dokumentarcem “Megacities” koji osim što tematizira socijalne aspekte globalizacije prikazuje i obične ljude, stanovnike tih megalopolisa, ljude koji žive na samome rubu društva te su za javnost potpuno nevidljivi, i koji se, svaki na svoj način, bore kako bi preživjeli, a unatoč kontinentima koji ih razdvajaju svima je zajednički san o boljem životu.

    Novotny čini upravo suprotno i kontrastira cijelu priču suprotstavljajući blještavi hi-tech svijet Japana, vrevu tokijskog metroa, virtualni sex sa 2D igricama i okupljanje kostmiranih manga fanova bombayskim slumovima sa škrtom javnom rasvjetom u kojem siromašni stanovnici svakodnevno gaze kroz smećem pretrpani kanal iz kojeg skupljaju odbačene stvari, potresnim prizorima moskovske djece koja žive na ulici, poslu striptizete u noćnom klubu, životu narkomanskog trojca u New Yorku ili pak okrutnim scenama borbe pijetlova u Mexicu koja predstavlja izvor zabave, ali i zarade za njihove vlasnike.

    Muziku podržava

    U filmu ima vrlo malo naracije, puno više od samih riječi govore fascinantne filmske slike, a dvojac Sofa Surfersa, Markus Kienzl i Wolfgang Frisch, majstorski su u film ugradili zvučnu kulisu koja ne odgovara klasičnom soundtracku, već u stopu prati filmske sekvence i glazba kao takva glavna je inovacija u odnosu na “Megacities”.

    “Life In Loops” dobio je nagradu za najbolji dokumetarni film u trajanju iznad 30 minuta na ovogodišnjem filmskom festivalu u Karlovym Varyma, a gotovo je nevjerojatno da su Novotnyja odbili čak tri puta prije negoli je konačno dobio financijsku potporu za snimanje.

    Srećom, njegov eksperiment višestruko je opravdao i uloženo vrijeme (čitav rad na filmu trajao je dvije i pol godine) i novac, a svom autoru priskrbio titulu pokretača novih trendova u dokumentarnom filmu.

    Muziku podržava