John Carney: “Once”

    5130

    John Carney

    Once

    Datum izdanja: 01/12/2008

    Izdavač: Fox Searchlight Pictures / Blitz Film

    Žanr: Drama

    Trajanje: 85

    Naša ocjena:

    Ponekad je dovoljno prolaziti ulicom kako biste našli pravu osobu te ostvarili svoje snove. Film irskog redatelja Johna Carneya, “Once“, moderni je mjuzikl koji se odvija na ulicama Dublina, a osim Američke filmske akademije koja ga je prošle godine nagradila Oscarom za najbolju originalnu pjesmu, glazbi glavnih junaka nije odolio ni više ni manje nego – Bob Dylan.

    Glavni lik (glumi ga Glen Hansard) za život zarađuje popravljajući usisavače u dućanu svoga oca, a noću svira na ulici i mašta o snimanju albuma i diskografskom ugovoru koji bi ga odveo do Londona gdje mu živi bivša cura. Prilikom jedne takve ulične svirke upoznaje češku imigrantkinju (Markéta Irglová) s kojom, kako će se uskoro pokazati, dijeli zajedničku ljubav prema glazbi, a u njihov odnos od samog početka umiješaju se i emocije…

    Glen Hansard rođeni je Irac koji je 1990. godine osnovao bend The Frames i s njim do danas izdao šest albuma. Jedina razlika u odnosu na vlastiti (neimenovani) filmski lik je ta da nikada nije popravljao usisavače, ali je s 13 napustio školu kako bi svirao po ulicama Dublina. Glazbeni uzori bili su mu Leonard Cohen, Van Morrison i Bob Dylan. Ovo mu nije prva filmska uloga; debitirao je naime u filmu Alana Parkera “The Commitments” gdje je glumio gitarista Outspan Fostera.

    Rođenoj Čehinji Markéti Irglovoj tek su 22 godine, iako na filmu, vjerojatno zbog uloge majke, djeluje puno zrelije. Od sedme godine svira klavir i gitaru, a Hansarda je upoznala u Pragu gdje je on bio u posjeti.

    Ovaj neobičan dvojac i redatelj John Carney prijatelji su već dugi niz godina što i ne čudi s obzirom na podatak da je i redatelj bio član Hansardovog benda The Frames u kojem je dvije godine svirao bas gitaru te je snimio i nekoliko videospotova za bend. Zanimljivo je da je Carney prvotno angažirao Glena samo za muziku, a za film je namjeravao uzeti prave glumce. Također, njegova priča je djelomično autobiografska budući da je Carney zaista održavao vezu na daljinu sa svojom djevojkom koja je živjela u Londonu.

    Film za kojeg su mnogi gledatelji, zbog intimnosti koja vlada na njemu, pomislili da je dokumentarac, snimljen je u samo 17 dana s budžetom od svega 100.000 eura, a redatelj je glumcima dao svoju plaću i obećao im udio ako film postigne uspjeh. Novac su uštedjeli tako što su upotrebljavali prirodno svjetlo i snimali u stanovima prijatelja pa je tako Hansardov vlastiti stan ‘glumio’ glazbeni studio.

    Muziku podržava

    Umjesto filmskih kamera upotrebljavali su ručne s teleobjektivima (jako dobro se vidi kako se kamera trese u ruci u pojedinim scenama filma), kako ne bi morali tražiti (i plaćati) dozvolu za snimanje u Dublinu. Teleobjektivi su također pomogli amaterima nenaviklim na glumu da se opuste i zaborave na prisutnost kamera, a mnogi dijalozi bili su improvizirani na licu mjesta. To je dovelo i do smiješnih zgoda, pa je tako jedan prolaznik ozlijedio glumca Darrena Healyja prilikom početne scene hvatanja lopova, misleći da je riječ o pravoj pljački

    DVD-izdanje nudi i posebne dodatke poput komentara redatelja u kojima Carney izuzetno iscrpno i opširno objašnjava scenu po scenu te i sam priznaje kako se više fokusirao na razvijanje odnosa između dva glavna lika, dok su mu izgled filma i kamere bili sekundarni.

    Osim već spomenutog Oscara za najbolju originalnu pjesmu (“Falling Slowly“), film je osvojio i nekoliko festivalskih nagrada, među kojima se ističe nagrada publike za najbolji strani film na Sundanceu 2007. godine, no uspješan glumački par (koji je za vrijeme promo-turneje po Sjevernoj Americi to postao i u stvarnom životu) izjavio je da više neće glumiti već da se namjeravaju posvetiti isključivo glazbi.

    Hansard je, naime, 2006. izdao svoj prvi solo album na kojem je surađivala i Markéta Irglová, a sudeći po svemu, suradnja će se uspješno nastaviti. No to nije sve – film se jako svidio i Bobu Dylanu koji je pozvao Hansarda i Irglovu da mu se pridruže na dijelu njegove svjetske turneje, a dvojac je obradio i Dylanovu pjesmu “You Ain’t Goin’ Nowhere” za film “I’m Not There“.

    Muziku podržava