Ex-Yu disco i funk su došli na red, nakon što smo prošlog tjedna posvetili koji redak synth-popu i electropopu u Jugoslaviji. Disco i funk itekako su bili zastupljeni. Stariji će se možda sjećati kako je Zdravko Čolić u sedamdesetima izgledao poput Johna Travolte (oni koji nisu vidjeli Čolića u “šljaštećem” disco kombinezonu, preporučam da ovaj video gledaju od 2:28 minute). S funkom su se pak poigrali mnogi naši pjevači, kao što su Zdenka Kovačiček, Josipa Lisac, Dado Topić, Oliver Dragojević i drugi. U nastavku nisu izdvojeni svi relevantni akteri disco i funk scene. Primjerice, neki su bitni igrači izostavljeni, poput Tihomira Popa Asanovića, jer su oni više u jazz smjeru pa ćemo njima posvetiti drugi članak. Ipak, dovoljno je njih spomenuto da si napraviš novu playlistu i nabaciš čagicu.

 

1Kineski Zid

Pokojni hrvatski kralj funka Dino Dvornik sa svojim je bratom Deanom 1981. osnovao grupu Kineski zid, kada je Dino imao samo 17 godina. Duo je iza sebe ostavio samo jedan, istoimeni, album 1983. godine. Iako album nije postigao značajniji uspjeh, album se smatra prvim funk izdanjem u Jugoslaviji. Dinu Dvornika među zvijezde je lansirao njegov prvi album “Dino Dvornik” 1989. godine, koji je prodan u, tada nevjerojatnoj, nakladi od 750 tisuća primjeraka.

 

2Oliver Mandić

Gotovo je nemoguće da nikada niste čuli negdje stihove “Nije za nju, nije za nju, čovjek k’o ja da je očima pije”. Vlasnik stihova je Oliver Mandić, jedan od uspješnijih srpskih izvođača u osamdesetima. Iako su mu neki zamjerili što je izgledao kao “užički Boy George”, što si je bio dobar s Arkanom te je podržavao Miloševića, Mandić je ostvario golem komercijalan uspjeh, bio je perfekcionist u snimanju glazbe te su njegove pjesme i danas voljene na našim prostorima. U osamdesetima je izbacio tri albuma, na kojima su najpoznatije stvari bile “Ljuljaj me nežno”, “Moja draga voli Kurosavu”, “Smejem se, a plakao bih” i već spomenuta “Nije za nju, nije za nju”. Početkom devedesetih kratko je bio u Ribljoj Čorbi, dok se nije posvađao s Borom Đorđevićem. Jednu od svojih novijih pjesama “Ti si meni sve” posvetio je Srbiji, a izveo ju je na političkom mitingu u orkestraciji predsjednika Aleksandra Vučića.

 

3Mirzino Jato

Nakon što je prošlog tjedna objavljen članak o ex-Yu synth-pop i electropop bendovima, jedan je čitatelj napravio Facebook grupu “Dajmo Mirzi mjesto koje zaslužuje u članku”. Možemo sad odahnuti jer je Mirza ovdje, obzirom na to da je više disco-pop, nego synth-pop. Za Mirzom Alijagićem iz bosanske grupe Mirzino jato bile su zaluđene žene diljem Jugoslavije pa je tako dnevno od obožavateljica dobivao po tisuću pisama. Mirzino jato iza sebe ima dva albuma, “Šećer i med” te “Najslađi rode”, a sve pjesme za bend napisao je Sead Lipovača iz Divljih jagoda. Bili su dosta tražen bend, no od kritičara nisu naišli na preveliko odobravanje. Zanimljivo je da je frontmen jata najavio povratak benda na scenu ove godine.

 

4Grupa Zdravo/Boban Petrović

Grupa Zdravo bila je beogradska disco/funk grupa, koju je 1976. osnovao Boban Petrović. Naziv benda inspiriran je magazinom za mlade “Zdravo”, koji je u to doba počeo izlaziti. Glavni hit benda je pjesma “Vikend fobija”, koja je bila među publikom solidno prihvaćena, no ne i među kritičarima. Krajem sedamdesetih, Petrović je bio u vezi sa Slađanom Milošević pa je tako pala suradnja između benda i Slađane na njenom debitantskom singlu “Au au”, nakon čega je Slađana nerijetko nastupala s bendom (a i sama je imala disco hit “Simpatija”). Grupa nije imala dug vijek trajanja pa je Petrović poslije nastavio sa solo karijerom, koja nije urodila grandioznim uspjehom. Njegova pjesma iz solo karijere koja je najviše bila na cijeni je stvar “Prepad“.  Nakon glazbene karijere postao je businessman te je jedno vrijeme bio vlasnik španjolskog nogometnog kluba “CA Marbella”.

 

5Arian

Disco-pop dragulj iz Skopja, Albanac Arian Kerliu, iza sebe je ostavio jedan jedini album “Arian” 1981. godine. Album je snimljen u New Yorku te sadrži osam pjesama, od kojih su četiri na engleskom. U snimanju albuma, bili su uključeni i strani igrači pa je tako pjesme na engleskom napisao Boby Couldwell, a album je producirao James Benjamin Fish. Nepoznanica je u kojem je smjeru krenula njegova karijera nakon prvijenca i gdje je sada. Ako tko zna, neka nam javi.

 

6Jakarta

Beogradski synth-funk bend Jakarta “rođen” je 1981., a svoj je debitantski album “Maska za dvoje” izbacio 1984. godine. Album je donio synth-funk hitove, kao što su “San je jak”, “Piromanija”, “Dama sa severa” i “Spiritus”, pjesma koju je 2012. obradio srpski heavy metal bend Trigger. S drugim albumom “Bomba u grudima” odlučili su se usmjeriti prema pop rocku, što kritika baš nije dobro prihvatila pa je 1988. godine došlo do raspada benda.

 

7Boomerang

Boomerang je bio slovenski funk/rock bend, koji je u samim svojim počecima bio predgrupa bendu Status Quo na njihovoj jugoslavenskoj turneji početkom sedamdesetih. Debitantska singlica “Pronađite svoje drugo/Sutra ujutro moram rano ustati” bila je rockerska, a funku su se okrenuli debitantskim albumom “Boomerang”, na kojem se isticala pjesma “Život, svetlucava, prolazna stvar”. Priložena pjesma “Na zapadu ništa novo” našla se na drugom i posljednjem albumu benda, koji je objavljen 1982. godine. .

0 Shares