Detalji o životu Derviša i njihovim običajima

11362

Multikultura na prvom koncertu u Croatia Osiguranje World Music ciklusu dovodi u nedjelju 16. siječnja, 35 derviša koji će predstaviti 700 godina staru tursku tradiciju glazbeno plesnom ceremonijom Sema. Mistični ples izvesti će 25 plešućih derviša i 10 glazbenika uz izvorne derviške skladbe iz 12. i 13. stoljeća, na tradicionalnim turskim instrumentima.

Mevlana Whirling Dervishes sljedbenici su učenja pjesnika i mistika Jelaled-Din Rumija (rođenog 17. studenog 1273. godine). Predanim sljedbeništvom, tradicija i učenje Rumija glazbom, plesom i duhovnom vježbom preneseni su do naših dana. Prema tumačenju derviških mistika, glazbom, ponavljanjem tajanstvenim tekstova i plesom oni padaju u duboki trans te razgovaraju s vječnošću. Taj razgovor nazivaju Zikr ili Sema.

Zašto se Derviši vrte?

Vrteći Derviši su postali poznati u cijelom svijetu svojim plesom u kome se neprestance po pet-šest minuta vrte na mjestu. Po tom, za obična čovjeka nemogućem vrtenju, su i dobili ime. No vrtnja derviša nije svrha sama sebi. Vrtnja je temelj derviške filozofije. Po derviškom shvaćanju cijeli kozmos se vrti, životni tok je vrtnja, priroda je vrtnja ukratko vrtnja je način postojanja svega. Svojom vrtnjom derviši demonstriraju stav da ljudi kao umna bića koja su odvojena od svijeta trebaju sudjelovati i poticati bit Svijeta.

Muziku podržava

Život Derviša

Mevlana Whirling Dervishes koji će izvesti mistični ceremonijal Sema život su posvetili duhovnom i moralnom usavršavanju. Žive u hramu i ne posjeduju privatnog vlasništva ili uobičajenog svjetovnog zanimanja. Hram održavaju od donacija. Nastupom u Zagrebu ostvariti će jednu takvu donaciju, tako će svaki posjetitelj koncerta u Lisinskom donirati nastavak velike tradicije i učenja.

Žene Derviši

Mevlana Derviši slijede tradiciju na takav način da slijede ideju sufističkog učenja. Tako su nadišli ograničenja i predrasude vremena koji su prije postojali. Jedna od tih predrasuda je bila da žene ne mogu biti derviši. Sada su žene ravnopravne članice i sudionice Sema rituala.

Glazba, Ples i Učenje

Glazbenici izvode ritmičnu i harmoničnu orijentalnu sufističku glazbu na tradicionalnim instrumentima: tambur, ud, cimbal, kudum i kanun. Koncert u Lisinskom je integralni Sema ritual, a 35 derviša izvest će ga pjevanjem, njihanjem i plesom po tradicionalnom sufističkom obrascu u kojem plesač pokretima postavlja pitanje a vječnost daje odgovor.

Derviški mistici spektakularnim scenskim nastupom u jedno spojaju filozofiju, religiju i drevnu umjetnost.

O kakvom se kulturnom događaju radi dovoljno govori činjenica da je koncert jedna od vodećih kulturnih atrakcija Turske. Puni sastav od 35 izvođača rijetko se može vidjeti čak i na nastupima u Istambulu i Ankari.

Program je pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjskih poslova Republike Hrvatske, a zlatni pokrovitelj je Croatia Osiguranje.

Cijene ulaznica iznose 100, 130 i 160 kuna.

0 Shares
Muziku podržava