Festival koji se rodio u Lovranu 2001., a koji je začet u kultnoj lovranskoj “Jazz konobi”, u glavama Elvisa Stanića, Spartaca Črnjarića i Darka Mihelića, profesionalnih jazzista, dobio je i logično ime Liburnia Jazz Festival, a ove će godine ići po 22. put, i to od 1. do 3. srpnja.

Ako pogledamo unatrag, “jazz konoba” je fenomen za sebe, toliko poseban da joj je i lovranski pop star Šajeta posvetio istoimenu pjesmu. Nije to bio ugostiteljski objekt, već neformalna institucija zaljubljenika u jazz koji su se u slobodno vrijeme nalazili u konobi jednog profesionalnog ribara i kontrabasiste gdje su svirali i vježbali repertoar samo za svoju dušu i pokloničke uši.

Već 2003. festival se seli u Opatiju gdje traži veću pozornicu, opatijsku Ljetnu pozornicu dok se paralelno svira po cijelom gradu od jutra do sutra. “Imali smo koncerte gotovo na svim hotelskim terasama od 10 ujutro do iza ponoći, na Lungomare – opatijskoj šetnici, po parku, na jazz boatu, u jazz busu, po kafićima, tržnici, posred ceste”, objašnjava Elvis Stanić.

Liburnia Jazz Festival je “odgojio” i neke od danas značajnih hrvatskih jazz umjetnika mlađe generacije od kojih se ističu Zvjezdan Ružić, Bruno Mičetić i Alba Nacinovich.

U svojih dvadeset godina postojanja, teško je izdvojiti, ali Elvis Stanić se prisjeća deset koncerata s festivala koji su obilježili Liburnia Jazz Festival.

“Prvi veliki koncert koji smo organizirali i upisali se na svjetsku kartu jazz festivala. Syndicate je te godine odabrao Liburnia Jazz kao festival s kojeg su krenuli na europsku turneju. Glas o ljepoti Opatije i Ljetne pozornice i uvjetima i gostoprimstvu se ubrzo pročuo među jazz promotorima i umjetnicima, pa su na europske i svjetske turneje iz Opatije krenuli i Mike Manieri & Steps Ahead 2007 i Medeski Martin & Wood 2009. Zawinul Syndicate je, kao i uvijek imao najbolji mogući line up. Joe Zawinul vokal i klavijature, Sabine Kanongo, Linley Marthe, Alegre Correa, Karim Ziad, Arto Tuncboyaciyan, Aziz Sahmaoui.”

Iste godine su nastupili i The Bad Plus (Reid Anderson, Ethan Iverson i David King). 2005. se band tek počeo probijati na jazz sceni tako da im je i Liburnia Jazz bio bitna odskočna daska u karijeri. Nekoliko godina kasnije postali su izuzetno cijenjen i tražen band. Isto se dogodilo i s Christianom Scottom (2009) i Richardom Bonom (2006. i 2017.)

“Najposjećeniji Liburnia Jazz Festival ikad. Nevjerojatna energija i žestoka svirka legendarnog benda koji je pokazao najbolje od najboljeg, vrhunski profesionalni glazbenici i izuzetno skromni i zahvalni ljudi.”

3Volcán feat. Gonzalo Rubalcaba, Horacio “El Negro” Hernandez, Giovanni Hidalgo, Jose Armando Gola (2015.)

“Uistinu je bila privilegija imati tada najtraženiju jazz atrakciju i mogućnost u jednoj večeri čuti i vidjeti četiri ikone modernog latin jazza. Volcán je supergrupa, dreamteam koji predstavlja veličanstvene talente Gonzala Rubalcabe, Horacija ‘El Negra’ Hernandeza, Giovannija Hidalga i Jose Armanda Gole. S preko 150 albuma koje su snimili kao autori ili prateći glazbenici i mnoštva nagrada i priznanja tada su konačno udružili snage na opće oduševljenje brojih poklonika diljem svijeta.”

“Prvi put u Hrvatskoj imali smo čast čuti i vidjeti umjetnicu koja je potpuno očarala svjetsku jazz scenu, djevojku s licem anđela koja se na pozornici pretvara u ženu-zmaja, jednu od najnagrađivanijih jazz pijanistica uopće. Na 11. Liburnia Jazz Festivalu Hiromi je predstavila najnoviji album Voice , a pratili su je legendarni Anthony Jackson i Steve Smith.”

5Medeski Martin & Wood (2009.)

“Band s milijunima, ne fanova, nego poklonika koji ih vjerno prate gdje god svirali. Opatija im je bila početna stanica za europsku turneju, no dogodilo se da smo Medeskija morali voditi na hitnu pomoć usred noći prije koncerta jer se razbolio. Koncert je bio jako upitan, no unatoč jakoj glavobolji, odsvirali su ‘junački’ koncert na Liburnia Jazzu, publika uopće nije bila svjesna što se događalo. Ujutro su otkazali cijelu turneju i vratili s u SAD, tako da je naš festival bio jedini na kojem su nastupili.”

6Eliane Elias – (2008.)

“Istinsku divu brazilske glazbe i jednu od najboljih jazz pijanistica uopće pratili su virtuozni glazbenici Marc Johnson na kontrabasu i Adam Nussbaum na bubnjevima. Prema uglednom svjetskom časopisu ‘JazzIZ’ Eliane Elias je te godine bila proglašena najtraženijim umjetnikom godine. Poznata po svojem osebujnom glazbenom stilu koji sažima brazilske korijene, zavodljivom senzualnom glasu i impresivnoj instrumentalističkoj vještini, priredila nam je koncert za dugo sjećanje.”

7Richard Bona (2006., 2017.)

“Los Angeles Times je o njemu piše ‘Zamislite umjetnika s virtuoznošću Jaca Pastoriousa, vokalnom fluidnošću Georgea Bensona, a po osjećaju za glazbu i harmoniju nalik João Gilbertu. Sve izmiješajte afričkom kulturom.’ No, davne 2006. je bio poznat kao basist Zawinul Syndicatea, Pat Methenyja i mnogih drugih, ali ne kao autor i bandleader. Godinu ranije je snimio prvi autorski album, a već 2006. smo ga imali na Liburnia Jazzu. Taj koncert su novinari proglasili najboljim koncertom godine, Bona je postao jako cijenjen u Hrvatskoj tako da je nastupio i na jazz festivalu u Zagrebu. Mi smo ga ponovno zvali 2017., a ove godine je nastupio i u Rijeci.”

8Mike Stern (2006., 2018.)

“Jedan od najboljih svjetskih gitarista prvi put je nastupio na Liburnia Jazz Festivalu 2006. nakon što mu je album ‘These Times’ proglašen najboljim albumom njegove karijere, a 2018. s dream teamom fusion glazbe Mike Stern / Randy Brecker Band feat. Dennis Chambers, Tom Kennedy. Prema mnogim kritičarima, ovo je bio kvartet u kojem sviraju najbolji gitarist, najbolji trubač, najbolji bubnjar i najbolji basist jazz fusiona.”

9Mike Mainieri & Steps Aahead i Kenny Garett (2007.)

“Mike Mainieri & Steps Ahead su band koji je dobrano pomaknuo granice suvremene jazz glazbe i postao ‘lansirna rampa’ za mlade talente i nove glazbene ideje. Članovi Steps Aheada su bili: saksofonisti Michael Brecker, Bob Mintzer, Bob Berg, Bill Evans, pijanisti Don Grolnick, Warren Bernhardt, Eliane Elias, Kenny Kirkland, Mitch Forman, gitaristi Mike Stern, Steve Khan, Bullock, Dean Brown, Paul Jackson, basisti Eddie Gomez, Victor Bailey, Daryl Jones, Tony Levin, Baron Browne, Richie Goods, Marc Johnson, Richard Bona, bubnjari Steve Gadd, Peter Erskine, Steve Smith i vokalisti Dianne Reeves, Bobby McFerrin, Richard Bona. Treba spomenuti i suradnje na studijskim albumima s umjetnicima kao što su Joe Henderson, Art Farmer, Dave Liebman, Al Jarreau, David Sanborn, Marcus Miller, Joe Lovano, Jim Hall. Imali smo sreću da su Liburniu Jazz izabrali za polaznu stanicu svjetske povratničke turneje, a mi organizatori i privilegij da smo mogli prisustvovati probama za tu turneju jer su u Opatiju došli par dana ranije. Iste godine, Kenny Garett je u najboljem izdanju žestokog afroameričkog jazza razbucao Ljetnu pozornicu.”

10Larry Carlton (2012.)

“Publika je imala priliku prvi puta u Hrvatskoj čuti najveću legendu svjetske ‘smooth jazz’ scene Larry Carlton Quartet. Kultni američki gitarist i skladatelj među prvima je u svijetu jazza osvojio najširu publiku i stvorio termin ‘easy listening jazz’ – jazz kakav svi vole i u njemu mogu opušteno uživati. Karijeru započinje kao session gitarist, a 70-tih se pridružuje sastavu Crusaders s kojima ostaje niz godina i snima čak 13 albuma… Prije no što se potpuno posvetio solo karijeri, Carlton je kao studijski glazbenik radio s Joni Michel, Quincy Jonesom, Johnom Lennonom, Michaelom Jacksonom, Sammy Davisom, Jr., Herb Alpertom, Paul Ankom, Dolly Parton,…  Larryjevo gitarističko umijeće je Roling Stone magazin prozvao jednim od tri najbolje gitarističke izvedbe ikada.”

0 Shares