Buster Williams: “Za mene granice u muzici ne postoje”

920

Charles Anthony Williams, publici poznatiji kao Buster Williams, američki je jazz basist kojega će publika opet imat priliku poslušati na domaćem terenu.

Glazba i umijeće Williamsa nema granici, niti ih poznaje, a u svojoj dojmljivoj glazbenoj karijeri surađivao je s Herbiem Hancockom, Milesom Davisom, Benom Rileyem, Chickom Coreaom, Chetom Bakerom, Sarom Vaughan kao i sa drugim velikim jazz ikonama.

Svoje glazbene korake počinje uz oca koji je također bio basist, a prva profesionalna suradnja bila mu je ona s velikim jazz saksofonistom Jimmyem Heathom “Little Birdom”. Daljnje suradnje se nižu a suradnja s Herbiem Hancockom koja je obilježila dobar dio Busterove karijere.

Busterova glazbena genijalost, stil sviranja i ljubav prema jazzu smještaju ga među vrhunske jazz glazbenike. Naši domaći glazbenici Matija Dedić, Elvis Stanić, Krunoslav Spišić, Mario Mavrin i Primož Grašič prije tri godine nastupili su u Lincolnovu centru u New Yorku gdje su pored hrvatskih glazbenika nastupili Amerikanci Lenny White, George Colligan i sam Buster Williams, što dovoljno govori i o njegoj povezanosti s našim glazbenim područjem.O glazbenoj karijeri, i skorašnjem koncertu na 4. Valamar Jazz Festivalu popričali smo s Busterom.

Vaša glazbena karijera počinje kada ste imali sedamnaest godina, i vaša prva profesionalna postaja na glazbenom putu je Philadelphia gdje ste svirali s Jimmyem Heathom. Kako je bilo surađivati sa jednom takvom jazz veličinom?
Bilo je uzbudljivo surađivati s njim. Jimmy Heath bio je veliko ime na glazbenoj sceni, i još veće ime u Philadephiji tako da je to bilo odlično za mene.

U vašoj biografiji možemo vidjeti da je vaš otac ujedno bio i vaš učitelj. Je li vaš otac bio prvi utjecaj na vašu muziku, i je li on bio razlog vašem odabiru basa kao instrumenta budući da ga je i on svirao?

Da. On je imao dobru zbirku jazz ploča pa sam imao prilike slušati Oscara Pettiforda, Raya Browna, Sama Jonesa, Paula Chambersa i još dosta odličnih basista. No moja najveća sreća je što sam slušao tatu doma kako svira.

Muziku podržava

Može se primijetiti da je vaš otac bio fan Slama Stewarta. Imate li isti ukus u muzici kao vaš otac ili preferirate neke druge izvođače?
Naravno. Moj otac i ja smo iz iste ere, ali oni mi je dao korijene koji su se širili, a ti korijeni su izvor mog konstantnog napredovanja.

Uz bas svirate bubnjeve i klavir…
Ne smatram se sviračem
klavira nikako. Ali to što znam svirati klavir izuzetno je korisno u mom
pisanju skladbi, kao i mom sviranju basa.

Jimmy Heath bio je pod utjecajem Charliea Parkera koji je tada svirao s basistom Charlesom Minusom. Izgleda da svirači basa i saksofona imaju sličnu pozadinu po pitanju suradnji...
Svi mi težimo vlastitoj perfekciji u ovom jeziku koji mi nazivamo jazz i svi utječemo jedni na druge neovisno o tome koji instrument sviramo.

Najvećim dijelom svog vremena ste na turneji i nekim je muzičarima teško biti stalno u pokretu i imati koncerte skoro svakodnevno. Imate li vi sličnih problema?
Za mene turneja ide s teritorijem. Ne bih davao puno truda ovoj muzici da sam samo ostao doma. Volim turneje i upoznavanje ljudi. To proširuje moje horizonte.

Herbie Hancock, Miles Davis, Ben Riley, Chick Corea, Chet Baker, Sara Vaughan, to su samo neka imena s kojima ste surađivali. Je li vam suradnja s njima pomogla da pomaknete svoje muzičke granice još više?
Apsolutno! Svi ti ljudi pomogli su mi uobličiti koncept i kalup onoga što jesam. Što se granica tiče, za mene ih nema.

U jazz glazbi uvijek se nameće pitanja o publici na jazz koncertima. Mislite li da bi se jazz mogao približiti širom spektru publike koja ga toliko i ne voli?
Postoje oni koji ne znaju što je jazz i oni koji misle da znaju što je jazz i oko toga griješe. Postoje oni koji kažu da ne vole jazz. Svačiji muzički ukus je drugačiji, ali jazz je organska muzika za ljudsko srce. Da je jazz puno više dostupniji kroz medije danas bismo imali puno veću jazz publiku. Ali opet pogledajte kako on preživljava i uspijeva sve ovo vrijeme zbog vjerne podrške onih koji ga vole.

Opet dolazite u Hrvatsku… što možemo očekivati od nastupa na 4. Valamar Jazz Festivalu?
Veselim se dolasku i svirci i to s uzbuđenjem, a publika može očekivati našu iskrenost u donošenju performansa koji će ljudima ostati u srcima.

0 Shares
Muziku podržava